תוכן שיווקי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תוכן שיווקי, תוכן ממומן או תוכן מקודם הוא תוכן המופיע באמצעי התקשורת ודומה בצורתו ובסגנונו לתוכן מערכתי, אך הוא למעשה פרסומת בתשלום. להבדיל מפרסומת סמויה, שבה הצרכן של אמצעי התקשורת אינו מקבל שום מידע על כך שמוצגת לו פרסומת, ולכן סביר שאינו מודע לכך, תוכן שיווקי מסומן בגלוי ככזה, אך במרבית המקרים הסימון קטן, מוצנע ואפשר שלא לשים לב אליו. בנוסף, הצגת התוכן השיווקי בצורה ובסגנון הדומה לתוכן המערכתי מטשטשת את ההכרה של הצרכן בכך שמדובר למעשה בפרסומת ולא בתוכן מערכתי. באמצעות התוכן השיווקי המפרסמים "נוגסים" גם בתוכן עצמו (כתבה, תוכנית טלוויזיה) ולא רק בשטח הפרסומי עצמו, וכך מטשטש הגבול בין חומר מקצועי לפרסומת. מטרת התוכן השיווקי היא להטמיע בתודעתו של הצופה את המוצר, את השירות, את סימן המסחר או את פעילותו של יצרן או ספק של שירותים.

השלכות על התקשורת

תוכן שיווקי עלול להשפיע על הצרכן בצורה לא אתית שכן הוא נחשף לפרסום בלי שהוא תמיד מודע לכך. בעיה נוספת בתוכן שיווקי בגופי חדשות היא שהצרכן חושב שהוא מקבל מידע אמין ובעצם הוא מקבל מידע חד צדדי שמטרתו היא הגברת הרכישות של מוצר מסויים או במקרים אחרים המטרה היא לשנות את דעתו הפוליטית לגבי סוגיה ציבורית שהתאגיד קשור אליה (לדוגמה דליפת נפט). משום כך יש בחלק מהזכיונות של חלק מגופי התקשורת חוקים נגד פרסום סמוי ותוכן שיווקי, במקומות אחרים יש תקנות לגבי הדרכים לבצע פרסום כזה.

התוכן השיווקי עלול גם להשפיע על גוף התקשורת עצמו. שכן יש לו כעת אינטרס עסקי לכסות נושאים מסויימים מזווית שמחמיאה לתאגיד המפרסם ולהמנע מתחקירים ודיווחים שעלולים לפגוע בתאגיד זה.

ראו גם

קישורים חיצוניים