בנק לאומי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בנק לאומי הוא אחד משני הבנקים הגדולים בישראל (ביחד עם בנק הפועלים). מניות הבנק נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב. מנכ"לית הבנק כיום (2019) היא רקפת רוסק עמינח. ב-30 ביוני 2019 הודיעה רוסק עמינח כי תסיים את תפקידה בבנק תוך מספר חודשים.[1]

בנק לאומי כחלק מקבוצת ריכוז

ב-21.9.2006 פרסם בועז יפעת, רואה חשבון ממשרד יהודה ברלב, כתבה בדה מרקר בו הוא מכריז שיגיש עתירה לבג"ץ נגד הממונה על ההגבלים העסקים רונית קן כדי שזו תנמק מדוע אינה מכריזה על הבנקים הפועלים ולאומי קבוצת ריכוז.

כדי להכריז על שני גופים קבוצת ריכוז על פי חוק ההגבלים, יש לעמוד בשני תנאים: שניהם יחד מחזיקים ביותר מ-50% מהשוק; אין תחרות ביניהם או שיש תחרות מועטה. ביוני 2005 פנה בועז יפעת לדרור שטרום, הממונה מאז, בשאלה האם ומתי יוכרז על בנק הפועלים ובנק לאומי קבוצת ריכוז. אולם מאז ועד ספטמבר 2006 נדחה הנושא בטענות שונות.

הכרזה על הבנקים כקבוצת ריכוז תגרום לכך ששני הבנקים יהיו למעשה מונופול, ומחירי השירותים שלהם יהיו נתונים לפיקוח. פיקוח כזה עשוי להביא להפחתה במחירי שירותים שהבנקים נותנים (היות וקרטלים נוהגים להעלות מחירים). קיים גם סיכוי שהפיקוח יביא להגברת התחרות בכל מערכת הבנקאות בישראל.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.