בראשית אדמה (סרט)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף בראשית אדמה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בראשית אדמה (באנגלית: First Earth) (אדריכלות אקולוגית בלתי מתפשרת) הוא סרט תיעודי המציג את עולם הבנייה באדמה על רקע המשבר הסביבתי המחריף ושיא תפוקת הנפט.

לטענת הסרט, הבשורה של טכניקת בנייה זו, היא לא רק ברמה ההנדסית והאקולוגית אלא גם ברמה התודעתית

ובגלל מאפייניה יש לה פוטנציאל להיות אחד מעמודי התווך של חברה קהילתית וסביבתית

הסרט נערך, הופק ובוים על ידי דיוויד שין (David Sheen). הוא תורגם לעברית על ידי "בית המרקחת האדום".

הבעיות בבניה העכשווית

הפרק הראשון בסרט סוקר את הבעיות של הבנייה המתועשת מבטון. בפרק נתונים של משרד האנרגיה של ארצות הברית על צריכת אנרגיה ומשאבים לבנייה. הטענה היא שמדובר בכ-40% מצריכת האנרגיה הכוללת. (ראו גם אנרגיה מתחדשת ללא האוויר החם (ספר)). נתונים על הקשר בין בירוא יערות בצפון אמריקה משתמשים בכמות גדולה של עץ. הפעיל הסביבתי טים רים מזכיר את ההבדלים בין חוות עצים לבין יער טבעי. כן מוזכר התרומה של בירוא יערות להכחדה המונית.

יוג'ין טסווי מדבר על ההיבט התרבותי של בנייה של מבנים גדולים - הפירמידות, המבצרים והמטרופולין המודרני נוצרו על ידי דיכוי של אנשים, ומנציחים את הדיכוי כערך חברתי.

אנדי תומפסון מזכיר את הרעיון של בקמינסטר פולר של "עבדי אנרגיה" כלומר כמה עבדים אנושיים היו נדרשים כדי לספק את אורח החיים המודרני אילו הינו זקוקים לאנרגיה לא דרך דלק מחצבי אלא על ידי עבדים אנושיים. בזמנו של פולר - 400 עבדים, והיום תומפסון מעריך כי זה משהו כמו 1,000 עבדים. (ראו גם אנרגיה גלומה).

דיוויד רום - טוען כי יש להתייחס ליצירת פערים בעושר ובבריאות.

רום מזכיר גם את שיא תפוקת הנפט, ג'יימס הווארד קונסטלר טוען כי טכנולוגיה לאו דווקא תציל את המצב אופטימיזם טכנולוגי. ריצ'ארד היינברג מביא את הטיעון המרכזי של שיא תפוקת הנפט - לא משנה מתי יאזלו המשאבים, אלא מתי נצטרך לעזוב את מסלול הצמיחה. תשתית הבנייה בארצות הברית פגיעה מאוד לשיא תפוקת הנפט - בעיקר זקוקה לחימום.

בניה באדמה ברחבי העולם

הסרט סוקר היבטים שונים ושיטות שונות של בנייה שיש ברחבי העולם. בין היתר הוא מביא תמונות סיפורים וראיונות עם אנשים מגאנה באפריקה, ממרכז אמריקה ומצפון אמריקה, מבריטניה, מתימן, מתיאלנד ומישראל.

פרק 3 מביא דוגמאות לבניה באדמה בשיטת אדובה (בניה בלבנים מאדמה) באזור מקסיקו ובארצות הברית. במקסיקו קיימת בנייה באדמה מזה כ-1000 שנים. כמה מהמבנים העתיקים ביותר בארצות הברית בנויים באדמה. פרק 5 מביא דוגמאות לבנייה בשיטת קוב (בניה באדמה ללא לבנים) מאזור קסקיידה - מצפון קליפורניה ועד לבריטיש קולומביה. אחד המרכזים הראשיים של תנועת הקוב נמצא ב"בית הספר הצפון אמריקאי לבנייה טבעית" שבמדינת אורגון.

פרק 8 סוקר את הבנייה באדמה בתימן. במדינה זו קיימת מסורת עתיקה בת מאות שנים לכל הפחות של בנייה באדמה. בחצרמוות לדוגמה קיימת עיירה שלמה שבנויה מאדמה. בשיטות הנהוגות בתימן משתמשים בשלד עץ קל כדי להגיע למבנים בני עד 8 קומות, מבנים רבים הם בעלי 4 קומות לפחות.

פרק 11 סוקר את הבנייה באדמה בתאילנד. הבניה המסורתית הייתה מבמבוק ועץ. לפני כ-30 שנה התפשטה תעשיית הבטון העולמית ואנשים ביכרו את הבטון בגלל שהוא אמיד יותר. דבר זה גרר אנשים לחובות ולתלות גדולה יותר בכלכלת הכסף במקום הסתמכות על חומרים ושיטות מקומיים שהיו מקובלים. בשנים האחרונות נערכים בתאילנד קורסים לבנייה באדמה בכ-18 מרכזים במדינה. ההיענות גבוהה מאוד וקיימת הערכה כי עשרות אלפי אנשים למדו את השיטה.

בנייה באדמה כחוויה מעצימה

מספר פרקים מתארים כיצד הבנייה באדמה היא עניין פשוט יחסית שגורם להעצמה אישית ולגיבוש קהילתי. אנשים באים לקורסים קצרים ולומדים כיצד הם יכולים לבנות בית בשביל עצמם. הם לאו דווקא רוצים לבנות בתים כל החיים, אלא להיות מסוגלים לבנות בית עבור עצמם או לעזור לחברים. הקלות בבניה גם גורמת לתחושת ערך עצמי. בניגוד לבניה בעץ הבניה בבוץ אינה כרוכה בנסורת רעילה, או בשימוש במכשירים חדים כמו מסורים, והיא מחייבת שיתופי פעולה רבים בכל שלבי הפרוייקט כמו הכנת האדמה או הקמת המבנה. בדרום אמריקה מוזכר כי רוב האנשים בכפרים הבנויים מאדמה, יודעים את מלאכת הקמת הבתים עד הגיעם לגיל 16.

פרק 5 מתמקד בנושא של הבנייה באדמה כחוויה מעצימה ומביא לדוגמה את סיפורה של ברידג'ט מיינר מארצות הברית. לפני 14 שנה היא התגרשה, היו לה 4,000 דולר והיא נותרה ללא קורת גג. חברים ומשפחה יעצו לה לקנות קראוון ולהחנות אותו בשטח של הוריה או במקום אחר. היא השתתפה באותו זמן בקורס הבנייה הראשון של חברת "קוב קוטג'" והחליטה שבאותה מידה היא יכולה לבנות בית אדמה בשיטת קוב. בתוך 4 חודשים היא סיימה את הבנייה בעצמה, עם עזרה מהוריה בתחום הנגרות, ומאז היא חיה בבית שבנתה. המגורים במקום נוחים בהרבה מאשר בנייה בקראוון. בתה, אלי, הרחיבה את הבית כשהייתה בגיל 9.

פרוייקטים לשיקום העיר

פרקים 9 ו-10 סוקרים עבודות לשיקום המרחב הציבורי כמו צביעת כבישים, יצירת מקומות ציבוריים ויצירת מבנים פשוטים מאדמה (כמו מיני אמפיתאטרון, פסל סביבתי ועוד) בערים פורטלנד ואוקלנד. באוקלנד מוסבר כיצד אנשי שיקום העיר מנסים להחיות מחדש את קהילת השחורים שסבלה מניסיון של השלטונות ליצור ג'נטריפיקציה בכוח.

אישים המרואיינים בסרט

רשימת אנשים מהפרק הראשון

אנשים בפרק 5

 • אקלה קול, אדריכלית אדמה, Cobworks
 • בקי בי, חלוצת קוב, ומחברת "המדריך לבונה בקוב"
 • ברידג'ט מיינר, בנתה את ביתה מקוב

קישורים חיצוניים

הסרט פוצל ל-12 חלקים תורגם והועלה ליוטיוב.

 1. הצגת הבעייתיות שיש בבניה קונבנציונלית.
 2. בנייה בבוץ בגאנה
 3. בנייה בבוץ בארצות הברית
 4. על היתרונות האנרגטיים שטמונים בבניה בבוץ.
 5. בניית בית בוץ בעצמך כחוויה מעצימה
 6. בנייה בבוץ והחוק האמריקאי7
 7. בניית בוץ בבריטניה שמאופיינת בגישה קונבנציונלית ולא "רוחניקית"
 8. בניית בוץ בתימן ערים שלמות שבנויות מבוץ עם בתים בני עד 8 קומות
 9. פרויקט תיקון העיר בפורטלנד
 10. פרויקט תיקון עיר באוקלנד
 11. תאילנד הכפרית עוזבת את הבטון ועוברת לבוץ
 12. אחרית דבר מרגשת