ג'ורג' מונביוט

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ג'ורג' מונביוט, 2018.

ג'ורג' מונביוט (באנגלית: George Monbiot) הוא עיתונאי-חוקר וסופר בריטי. הוא גם פעיל סביבתי ופעיל פוליטי. הוא כותב טוב שבועי בעיתון הגרדיאן (The Guardian) בו הוא עוסק בהתחממות עולמית ובנושאים נוספים. הוא כתב מספר ספרים, כולל Captive State שעוסק בהשתלטות של תאגידים על בריטניה ו-Out of the Wreckage שעוסק בצורך בפוליטיקה חדשה בעידן של משברים סביבתיים וחברתיים. הוא יצר גם קמפיין בשם "האדמה שלנו" (The Land is Ours) למען גישה חופשית לאדמות כפריות בבריטניה, כחלק מערעור על גידור של נחלת הכלל.

קריירה, כתיבה ופעילות

לאחר שסיים תואר בזואולוגיה, מונביוט הצטרף כמפיק רדיו לחטיבת מדעי הטבע ב-BBC והכין תכניות בנושאי טבע, וסביבה. הוא עבד במשך זמן קצר לחטיבת החדשות העולמית של הרשת לפני שעזב לטובת מחקר למען ספרו הראשון.

ספרו הראשון של מונביוט הוא "חצים מורעלים" (Poisoned Arrows) משנת 1989. הספר עוסק בהשלכות ההרסניות שהיו להזזה של שבטים במערב פפואה, במימון של הבנק העולמי ותחת שליטת אינדונזיה. בשנת 1991 מונביוט פרסם את Amazon Watershed שתיעד את הגירוש של איכרים בברזיל מאדמתם, ועקב אחריהם לאורך אלפי קילומטרים אל השטח של אינדיאנים ביערות הגשם. הספר תאר היבטים של ברוא יערות וכיצד מוצרי עץ שנמכרו בבריטניה הגיעו משטחים של עמים ילידים ומשמורות טבע בברזיל. בשנת 1994 פרסם מונביוט את ספרו השלישי, No Man's Land, שעוסק בהחרמת אדמות ובקר מעמים נודדים בקניה ובטנזניה. בין יתר הגורמים להחרמות אלו היו שומרים בפארקים ולמען טיולי ספארי.

כעיתונאי חוקר, הוא נסע למקומות שונים כמו ברזיל, אינדונזיה ומזרח-אפריקה. חקירותיו הביאו לכך שהוא הוכרז כ-"אישיות בלתי רצויה" במספר מדינות, עם איום בעונש של מאסר עולם באינדונזיה. הוא התמודד עם סכנות שונות כמו שלושה מקומות בהם ירו אליו, מכות ממשטרה צבאית, נטישת ספינה ועוד. הוא חזר לעבוד בבריטניה לאחר שאובחן במוות קליני בקניה עקב מחלת המלריה.

בשנת 2000 מונביוט פרסם את הספר Captive State: The Corporate Takeover of Britain הספר בוחן את ההשלכות שיש לכוח תאגידי על בריטניה, הן על הרמה המקומית והן על הרמה הלאומית. מונביוט טוען בספר כי מעורבות התאגידים בפוליטיקה היא איום משמעותי על הדמוקרטיה. נושאים הנידונים בספר כוללים את בניית גשר Skye, מעורבות תאגידים בשירות הבריאות הלאומי, מעורבות של עסקים במחקר באוניברסיטאות, והתנאים שמשפיעים על הענקת היתרי תכנון בבניה ובתשתיות.

בשנת 2003 פרסם מונביוט את ספרו החמישי The Age of Consent: A Manifesto for a New World Order. הספר הוא מניפסט חיובי לשינוי בתנועת הצדק העולמי. מונביוט מבקר את האנרכיזם והמרקסיזם, וטוען כי כל פתרון אפשרי לבעיות של אי שוויון בעולם חייב להיות מעוגן במערכת דמוקרטית –פרלמנטרית.

ספרו השישי יצא לאור בשנת 2006 ונקרא Heat: How to Stop the Planet Burning ועוסק בתחום של שינויי אקלים.

בשנת 2013 מונביוט פרסם את הספר Feral: Searching for Enchantment on the Frontiers of Rewilding. הספר עוסק ברעיון של החזרת הטבע הפראי לפלנטה – הפראה - rewilding. בספר טוען מוניביוט כי חוואות כבשים היא אסון אקולוגי איטי אבל יסודי שהוביל להרס סביבתי משמעותי של בריטניה, אבל זוכה להתעלמות ציבורית. הוא מסתכל במיוחד על גידול כבשים באזור ווילס באנגליה. הספר זכה לסיקור אוהד במספר עיתונים וזכה בפרס מטעם האגודה לביולוגיה בשנת 2014. מונביוט ביצע את הקריינות לסרט How Wolves Change Rivers שמבוסס על הרצאת טד שלו משנת 2013. ועוסקת בשיקום של מערכות אקולוגיות (Rewilding) על ידי החזרת זאבים לטבע בפארק ילוסטון. לפי מונביוט החזרת הזאבים לטבע ביולוסטון שינתה לחלוטין את המערכת האקולוגית - היא גרמה לאוכלוסיית האיילים בשמורה להתייצב, וכן גרמה לכך שחלקים בשמורה הצליחו לגדל עצים, דבר שהביא מינים רבים אחרים וגם שינה את אפיקי הנהרות. הוא טוען כי הפראה כזו יכולה להתרחש גם באוקיינוסים תודות לתרומה של לווייתנים לייצוב המערכת האקולוגית הימית. [1]


הוא הצטרף למחאת דרכים בבריטניה ונתן מספר רב של ראיונות לעיתונות. גם בבריטניה הוא נפגע מאלימות מצד שומרי בטחון ונזקק לאשפוז רפואי.

בשנת 2014 מונביוט כתב מאמר על בדידות ודבר זה הוביל לשיתוף פעולה עם המוזיקאית Ewan McLennan והם הוציאו יחד אלבום משותף בשנת 2016.

הטור השבועי של מונביוט עוסק במגוון נושאים, ועוסק בפילוסופיה פוליטית ביחס לבעיות סביבה וחברה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ עבור יותר פלאים: הפריאו את העולם, הרצאת טד של ג'ורג' מונביוט, בנושא ההשלכות של החזרת מינים גדולים לטבע, 2017