ג'ינג צ'ן

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ג'ינג צ'ן (Jing Chen) הוא כלכלן סיני שעוסק בתרמודינמיקה וביסודות הפיזיקליים של הכלכלה.

צ'ן סיים את התואר הראשון במדעים בשנחאי בשנת 1987, את התואר השני שלו באוניברסיטת בייג'ינג בשנת 1990 ואת הדוקטורט ב-1994 באוניברסיטת מישיגן. הוא לימד באוניברסיטת הונג קונג, סינגפור ומשנת 2002 ועד היום מלמד בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת בריטיש קולומביה הצפונית, קנדה.

פיתוח תאוריה תרמודינמית של הכלכלה

מערכות כלכליות וביולוגיות צריכות להשיג אנטרופיה נמוכה מהסביבה כדי לפצות על הכליה המתמשכת שלהן (Schrodinger, 1944;Georgescu-Roegen, 1971; Prigogine, 1980). ניתן לייצג תהליך זה על ידי תהליך לוג-נורמלי אשר מכיל ביטוי צמיחה וביטוי של כליון או פיזור (Dissipation).

ניתן למפות את התהליך הלוג נורמלי למשוואה תרמודינמית. מחוק האנטרופיה נובע כי ההפצה התרמודינמית של מערכת אורגנית או כלכלית הינה ספונטנית. אבל, ההוצאה של אנטרופיה נמוכה מתוך הסביבה, תלויה במבנים ביולוגיים או מוסדיים ספציפיים שדורשים עלויות קבועות (חד פעמיות) או עלויות תחזוקה (מתמשכות). צ'ן וחבריו פותרים את המשוואה התרמודינמית כדי להגיע, בפעם הראשונה בספרות הכלכלית, לנוסחה אנליטית שמייצגת במפורש את היחסים בין עלויות קבועות, עלויות משתנות, אי וודאות של הסביבה ומשך הפרוייקט. דבר שנמצא במוקד תשומת הלב ברוב ההחלטות הכלכליות. הצגה אנליטית זו של גורמים שונים בתהליך הייצור מפשטת בהרבה את ההבנה של פעילויות כלכליות. היות והמשוואה התרמודינמית היא מסדר ראשון במימד הזמן, מערכות כלכליות וביולוגיות כמערכות תרמודינמיות הינן אבולוציוניות באופן אינהרנטי.

כתוצאה מכך, כאשר העלויות הקבועות עולות, תרדנה העלויות המשתנות בקצבים שונים בהתאם למידת אי הוודאות של הסביבה. אי וודאות גבוהה תוביל לירידה איטית, ואי וודאות נמוכה תוביל לירידה מהירה. בפירמות בסביבה עסקית חדשה בעלת אי וודאות גבוהה יהנו חברות קטנות בעלות הוצאות קבועות נמוכות מיתרון. לאחר מכן כאשר הענף מתבגר אי הוודאות של הסביבה יורדת ויש יתרון לחברות גדולות יותר בעלות הוצאות קבועות גדולות.

ספרים

  • THE PHYSICAL FOUNDATION OF ECONOMICS:An Analytical Thermodynamic Theory

מאמרים

Economic and biological evolution: A non-equilibrium thermodynamic theory 2002*

ראו גם

קישורים חיצוניים