חינוך ילדים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דיון על חינוך ילדים מצריך קודם להגדיר מה זה ילד.
ניתן להגדיר ילד כבן 4 (גיל תחילת ההיזכרות הכללית) עד הבגרות המינית בסביבות גיל 12, אז ילד הופך לנער.
תמצית חינוך הילדים היא השגחה מקסימלית, רצוי בלתי פוסקת של למשל אדם אחד לחמישה ילדים.

ישנה גישה לפיה חינוך ילדים אמור להיות חינוך ביתי בלבד לפחות בגילאים מסוימים כמו מגיל 0 עד גיל 4, תוך שהמדינה מממנת זאת ובטח אם לפחות אחד ההורים הוא "עקר-בית", כלומר תרומתו העיקרית לבית המשפחה הגרעינית היא גידול וחינוך הילדים (אפשר שכך הוסכם בהסכם נישואים). הדגש הלימודי טכני צריך להיות על שפה (כולל מתמטיקה, שהיא שפה בפני עצמה). עם זאת, יש הדוחים על הסף גישה זו ומעודדים שליחת ילדים לגני ילדים ולבתי ספר למרות מגוון סיכונים הכרוכים בכך.

מרגע שילד מתחיל לדבר, חשוב ללמד אותו דברים אלה:

  • מבנה הגוף האנושי (מה זה ראש, מה זה שאר הגוף, מה זה עין, מה זה אוזן, מה זה אף, מה זה פה וכו')
  • מה זה ימין ומה זה שמאל ומה זה למטה ולמעלה, מה זה קדמי, מה זה אחורי מה זה צדדי
  • מה זה חצי ומה זה שלם דרך חציית משהו לשני חלקים ולאחר מכן גם יחידות מידה (מה זה מטר ואיך מודדים אותו)
  • בגילאי הילדות (6 ואילך) אפשר ללמד ילדים מה זה אופקית (ימין\שמאל) ומה זה אנכית (למעלה\למטה) וכן מה זה כיווני המצפן (מזרח, מערב, צפון ודרום)
  • ללמד על יסודות לוגיקה פורמלית בעיקר דרך מתמטיקה אלמנטרית ויסודות הפיזיקה, יסודות הכימיה, יסודות הביולוגיה ויסודות הרוחניות; הכל בצורה סופר פשוטה המותאמת לילדים. כימיה היא המדע המוחשי ביותר וילדים אוהבים ניסויים פשוטים בכימיה והדבר הוא פתח לתחומי מדע אחרים.

בתי ספר

יש הסכמה רחבה שבבתי ספר צריך ללמד ילדים שפה (כמו עברית, אנגלית ומתמטיקה אלמנטרית לפחות) אך לעתים אין הסכמה על מה אם בכלל יש ללמד בבתי ספר מעבר לכך והאחריות על חינוך תרבותי מוטלת על המשפחה ועל החברה.

ללמד ילדים בבתי ספר על חקלאות, יערנות ואקולוגיה יוכל להכין אותם לעיסוק אקולוגי בעתיד. למידה בבתי ספר אמורה להיות שוויונית לחלוטין מבחינת עלויות, מקנה לילדים ערכי שוויוניות מקסימליים (המשאבים של בית הספר מתחלקים בינהם באופן שווה ככל הניתן) ובמימון קהילתי.

העסקת מורות במקום מורים מסייעת להקטין את הסיכוי למקרים אפשריים וספק נדירים של הטרדה ותקיפה מינית ובכל מקרה הוראה צריכה להיות בפיקוח רנדומלי של מורים על מורים וצוותים חיצוניים על מורים ובתי ספר צריכים להציג להורים מה היא שיטתם להבטיח פיקוח כזה (וממילא הכל צריך להיות מצולם). הקטנת סיכוי שכזו מצריכה לא לאפשר שהייה ביחידות (בחדר סגור) בין מורה גבר לילד\ה או בין מורה גבר לנער\ה. גם מורות יכולות לתקוף או להטריד מינית אם כי הדבר פחות סביר.

שיח סדור, עמוק ומכבד

מוסכם כי יש לחנך ילדים נגד תיוג ילדים אחרים ("קריאה בשמות") ונגד הסתה ברבים, שכן שני אלה יכולים באופן טבעי לעורר אלימות. אם ילד קורא בשמות לילד אחר ברבים או מסית נגד ילד אחר ברבים עליו להיות מתומרן לקחת זאת בחזרה ולהצטער על כך ברבים לפני ילדים אחרים, לצורך מתן דוגמה טובה נגד התנהגות הרסנית זו.

מה הוא הגיל לצאת לשוק העבודה או לצבא או לאוניברסיטה

אין הסכמה חד משמעית לגבי מה הוא הגיל בו צריך לסיים לימודים ביתיים או בית-ספריים ולצאת לשוק העבודה או לצבא או לאוניברסיטה אם כי ברוב מדינות העולם זהו גיל 18, אחרי שתיים-עשרה שנות לימוד. ניתן לבקר נורמה זו בטענה שאם ילדים למדו וחזרו מספיק על תחומים אלמנטריים ובעיקר שפה (למשל, מתמטיקה אלמנטרית) הרי ששחרורם ל"חיים שבחוץ" גם בגילאים כמו 15,16,17 ואולי אף 14 יספיקו ואף יאפשרו להם ללמוד חומר אקדמי רב בצלילות רבה יותר מאשר בגילאים כמו 18-21 או לאחר מכן, אם כי גיוס לצבא אכן בדרך כלל יהיה בגילאים כמו 17-18.

ראו גם