מסה תרמית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מסה תרמית היא במובן הכללי כל מסה שיכולה לקלוט ולאגור חום. בהקשר של ארכיטקטורה ושל בנייה ירוקה, זו כל מסה שסופחת חום בזמן שרוצים מבנה קריר ומשחררת את החום בזמן הרצוי.

במזג אוויר קר, ניתן לנצל את המסה התרמית כדי לאגור חום בשעות החמות ולשחרר אותו לתוך המבנה בלילה. במזג אוויר חם רוצים כי המסה הפנימית תישאר בטמפרטורה נמוכה יותר מאשר זו שבחוץ ותשמור על טמפרטורה נמוכה יותר בתוך המבנה. ניתן לקרר את המסה הפנימית על ידי איוורור בשעות קרות יותר, בדרך כלל בלילה. מסה תרמית בדרך כלל קשורה בצורה מסויימת של חימום סולארי, או צורה של שימור אנרגיה.

שימוש

מסה תרמית היא יעילה כאשר יש הפרש טמפרטורות גדול (מעל 6 מעלות) בין היום והלילה, כגון באזורי מדבר. באזורים אחרים ייתכן ומסה תרמית תהיה בעיה ויש להעדיף בידוד תרמי.

לאקלים קר אפשר להשתמש ביישום קטן מידה של מסה תרמית - ליד התנור והארובה. יישומים גדולים של מסה תרמית מתאמים בדרך כלל רק לאקלים חם כמו המדבר.

באזורים פושרים או בעלי טמפרטורה דומה, יישום גדול של מסה תרמית עלול לגרום לכך שיהיה קשה לחמם ולקרר את הבית. בחורף התנור יחמם בעיקר את המסה התרמי והמזגן יקרר אותה במקום לקרר את האוויר.

יש לשים לב לעובי של המסה. עובי קטן מידי לדוגמה יגרום לכך שחום יכנס לבית בשעות היום כשהוא לא נחוץ, ויברח החוצה בשעות הלילה בשעה שיש בו צורך.

מסה תרמית בחורף

בעיצוב של מבנה סולארי פסיבי, בונים חלונות גדולים הפונים לדרום. האנרגיה הסולארית מחממת קירות ורצפות בתוך הבית במשך היום (בין השעות 10:00 עד 16:00). במשך הערב (עד שעה 23:00 לערך) נפלטת החוצה קרינת חום ושומרת על טמפרטורה נעימה, בשעות הלילה הטמפרטורה יורדת מעט, אך דבר זה מתאים לשעות הלילה. יש לדאוג שהחלונות לא יהיו נמוכים מידי כדי שהחום המשתחרר לא יפלט החוצה.

אפשר להשתמש בקירות ורצפות בעלי מסה תרמית ליד תנורים כדי לאגור את החום ולשחרר אותו לחדר בהדרגה. כמה מבנים משתמשים במסה תרמית כדי לספוג חום מתוך הבניין במקום אור שמש. לדוגמה, בטון בחלק הפנימי של הבניין יכול לספוג חום עודף שנוצר ממנורות וציוד משרדי במשך היום, ולשחרר את החום במהלך הלילה.

בניין עשוי להכיל קיר הפונה לשמש שאינו מבודד ובנוי מבטון, אבן או חמר. הקרוי חומת טרומב (Trombe) כדי לספוג את אור השמש. בכמה בניינים, החומה הזאת נמצאת בתוך המבנה ויש זכוכית בחלק החיצוני של הקיר כדי להגביר את איסוף החום, על ידי הקטנת זרימת החום החוצה ועל ידי מיקוד אור השמש.

מסה תרמית בקיץ

זווית השמש בחורף שונה מאשר זווית השמש בקיץ ולכן שילוב של הצללה חיצונית של סוככים או עצים יכולה להקטין את הבעיות שחלונות גדולים עלולים לגרום במשך הקיץ. במקומות בהן יש הפרשי טמפרטורה, כדאי לסגור את המבנה במשך היום (עד כמה שניתן) ולהנות מהקור ש"נאגר" בלילה, ולפתוח אותו בלילה כדי להנות מהקרירות.

עיצוב סולארי אקטיבי

בעיצוב סולארי אקטיבי, הבניין מעביר חום בין הקולטנים, המסה התרמית וחלל המגורים באמצעות אוויר או מים, בדרך כלל באמצעות מערכת משאבות מסובכת.

קישורים חיצוניים