קרינה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קרינה היא זרם פוטונים[1] (אפשר להגדיר את הקרינה גם כגל אלקטרומגנטי) במגוון תדרים רחב. קרינה קיימת על כדור הארץ באופן טבעי ובלעדיה החיים היו בלתי אפשריים. כך, לדוגמה, קרינה בחלק מהתדרים מהווה את האור הנראה. בלי הקרינה המגיעה אלינו מהשמש לא היינו יכולים לראות כלום בלי תאורה מלאכותית, הטמפרטורה על כדור הארץ הייתה תמיד משמעותית מתחת ל-0 ולא הייתה אנרגיה לתהליך הפוטוסינתזה, המהווה בסיס לקיום החיים על כדור הארץ. קרינה טבעית בדרך כלל איננה מזיקה אם כי גם ממנה יש להיזהר: שהייה ארוכה מידי בשמש יכולה להזיק. אבל האדם יצר הרבה מקורות קרינה מלאכותיים וחלק מהם מזיקים. יש 3 סוגים עיקריים של קרינה מעשי ידי אדם מזיקים ומסוכנים וכאשר מדברים על קרינה במובן הסביבתי מדברים בדרך כלל עליהם:

1. קרינה אולטרה-סגולה החודרת לכדור הארץ בגלל הדלדלות שכבת האוזון. קרינה זו גורמת לסרטן אור, פוגעת במערכת החיסונית ובראייה. בעיה זו אפשר להגדיר כקרובה לפתרון: בעקבות מאמצים רבים לצמצום פליטות החומרים הגורמים להידלדלות האוזון, השכבה הזו החלה להשתקם. עד 2068 כמות האוזון מעל אנטרקטיקה, כלומר במקום בו שכבת האוזון נהרסה הכי הרבה, אמורה לחזור לרמה יחסית נורמלית.

2. קרינה רדיואקטיבית מתחנות כוח גרעיניות ופיצוצי פצצות אטום ופצצות מימן. מדובר בקרינה מייננת, כלומר קרינה בתדר גבוה מסוכנת ליצורים החיים. סוגיית הקרינה הזו היא אחת הסוגיות העיקריות כאשר מדברים על שימוש באנרגיה גרעינית.

3. קרינה ממכשירים ומתקנים חשמליים. כמו טלפונים סלולריים, מחשבים, שנאי חשמל וכדומה. זהו סוג הקרינה המזיק ביותר נכון למאה ה-21. השפעותיה צפויות להתגבר אם האנושות תמשיך לנוע במסלול הנוכחי, בין היתר כי גופים כמו הפנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים ממליצים להגביר שימוש באנרגיה חשמלית כדי להפחית פליטות גזי חממה. זאת, כי בשונה ממנועים המבוססים על בערת דלקים, אנרגיה חשמלית אפשר לקבל ממקורות לא פוסיליים כמו שמש ורוח וכן עקב הנצילות האנרגטית הגבוהה של מכשירים הפועלים על אנרגיה חשמלית. אפשר במקום זאת להפחית צריכה, לדוגמה להפחית מיכון לפחות לרמה בה לא יתקיים אורח חיים יושבני, עם זאת בינתיים לא כל כך רוצים ליישם זאת.

סוגי קרינה

חשוב לדעת: את הקרינה מחלקים לפי התדר שלה ל-2 סוגים:

 1. קרינה מייננת - קרינה מספיק חזקה כדי להשפיע על מספר האלקטרונים בתוך האטומים בגוף האדם. מדובר בקרינה בתדר גבוה. נפלטת בתוך כורים גרעיניים מפיצוצים של פצצות אטום ומימן, ממכשירי רנטגן ומתוך מתקנים חשמליים מסוימים כמו מיטות שיזוף ונורות פלואורסצנטיות. קרינה זו נחשבת כמסוכנת יותר. אין ויכוח שכמות גדולה מידי של קרינה כזו מסוכנת, לכן אם יש מקור חזק מידי של קרינה כזו יש לידו שלט אזהרה.
סמל אזהרה בין לאומי מפני מקור קרינה מייננת בעוצמה המסוגלת לפגוע בבריאות
 1. קרינה לא מייננת - קרינה לא מספיק חזקה כדי לעשות את זה. זו קרינה בתדר נמוך יותר. רוב המכשירים החשמליים , האנטנות, השנאים, פולטים קרינה כזו[2].

קרינת השמש והשפעת החור באוזון

קרינה רדיואקטיבית

קרינה ממכשירים חשמליים

כל מכשיר חשמלי פולט קרינה, אבל מכשירים שונים פולטים קרינה בעוצמה שונה. מכשיר שצורך יותר חשמל ברוב המקרים יפלוט גם קרינה חזקה יותר. הבדלים חשובים הם המצאות מסך-אם למכשיר יש מסך, כמו טלוויזיה מחשב או טלפון סלולרי, הוא יפלוט יותר קרינה, והיות המכשיר חוטי או אל חוטי. מכשיר אל חוטי יפלוט יותר קרינה. לפי הרבה מומחים שחקרו את הנושא הקרינה שנפלטת מטלפונים סלולריים, אנטנות סלולריות ובאופן כללי מכשירים עם מסך מודרני מזיקה ומהווה חלק מהנזקים הבריאותיים והסביבתיים מהמכשירים האלה. לכן המשרד להגנת הסביבה קבע כללים בסיסיים איך לשמור על הבריאות על ידי צמצום זמן שהיה ליד המכשירים ושמירת מרחק מהם[3].

ב 2015 פורסם מחקר אשר מראה שגם קרינת רדיו בעוצמה הנמוכה מהתקן יכולה לגרום לסרטן ואפילו ביותר אפקטיביות מהקרינה שמעל לתקן[4].

יש מכשירים חשמליים אשר פולטים קרינה מייננת בעוצמה גבוהה ולכן נחשבים למסוכנים מאוד. פה צריך להזכיר קודם כל את מיטות השיזוף אשר הוכרזו כמסרטן ודאי בגלל זה. למרות זאת רבים משתמשים בהם כנראה כי לא יודעים.[5].

אבל מכיון שמשתמשים בהם יחסית מעט הן לא נחשבות למכשירים המזיקים ביותר. לכן לרוב כאשר מדברים על פגיעה בריאותית מקרינה מדברים על מכשירים שפולטים לרוב קרינה לא מייננת כמו לדוגמה, טלפונים סלולריים, אנטנות בשביל הטלפונים האלה, מכשירים עם מסך, כגון טלוויזיות ומחשבים, שנאי חשמל, מיקרוגלים.

ב-2018 פורסם סיכום של 97 מחקרים ממנו עולה כי הקרינה מהטלפונים הסלולריים פוגעת משמעותית בבני האדם, בבעלי חיים ואפילו בצמחים[6].

במרץ 2019 שודרה כתבה בתכנית "חסכון" שאחר כך שודרה ב"מאקו", בה הראו בוחן מהמשרד להגנת הסביבה בודק את רמת הקרינה במטבח. ההמלצות שלו:

1. כיריים חשמליים פולטים יותר קרינה מכיריים על גז וכיריים אינדוקציה יותר מכירים חשמליים רגילים ליד כיריים אינדוקציה צריך לעמוד לא יותר מחצי שעה ביממה.

2. מיקרוגל פולט קרינה כזו שצריך ללחוץ על כפתור ההפעלה ולהתרחק.

3. בר מים פולט מעט קרינה ולכן פחות מסוכן מבחינה זו.

4. במכונת קפה כאשר מקצפים חלב נפלטת קרינה מסוכנת וצריך להתרחק. כאשר מחממים מים הקרינה גבוהה עוד יותר. מכל המכשירים החשמליים במטבח הקרינה הגבוהה ביותר היא ממכונת הקפה[7].

מחקרים מראים קשר בין קרינה לשבירת דנ"א, שבירת מחסום דם - מוח, הפלות, סרטן, אוטיזם, ערפול מוחי, כאבי ראש ועוד[8].

קרינת וואי פאיי גורמת לנזק כבד למוח, ירידה בפוריות גברים, פגיעה הורמונלית[9].

מומחים רבים חושבים שיש לאסור וואי פאיי בבתי הספר ושהוא מסוכם כמו אסבסט ועישון. בזמן האחרון בהרבה בתי ספר המסך החליף את הלוח. ילדים רבים כה התרגלו אליו שמסרבים ללכת לחופשה במלון אם אין בו וואי פאיי. אבל המסך גורם להפרעות קשב וריכוז ולפי דעתם של מומחים רבים גם לסרטן מחלות לב ועוד. לסרטן לוקח כמה עשורים להתפתח ובעתיד החשיפה המסיבית לקרינה יכולה לגרום למגפת סרטן. הקרינה מכשירים "חכמים" שונים גבוהה פי מיליארד מהקרינה אליה נחשף האדם באופן טבעי. הקרינה מוואי פאיי נמוכה יותר מקרינה מסמארטפון אבל אנשים נחשפים אליה ליותר זמן[10].

כיום, יותר מ-10% מאוכלוסיית העולם סובלת מרגישות לקרינה, הנקראת גם "אלרגיה לחשמל"(כל מכשיר או מתקן חשמלי שפועל, פולט קרינה, אבל בעוצמות שונות) ו-"אי סבילות לקרינה אלקטרומגנטית". זוהי רגישות לחשיפה לקרינה אלקטרו - מגנטית המתפתחת עקב חשיפה ממושכת אליה. היא גורמת לתסמינים קשים ואחר כך לכל מיני מחלות כמו דמנציה ומחלת אלצהיימר. מתקיים מאבק סביב ההכרה ברגישות לקרינה[11]. מתקיים מאבק סביב ההכרה ברגישות לקרינה. באיחוד האירופי, לדוגמה, הכירו ברגישות לקרינה כגורם לנכות, בארגון הבריאות העולמי עדיין לא.[12].

בשנת 2019 יצא מחקר הטוען שתוך עשור אחד חלה עלייה של 169% בשיעור חולי האוטיזם בישראל. מוביל המחקר סבור שהשימוש במסכים מהווה את הסיעבה העיקרית. לטענתו יש להעלות את המודעות לנושא. אחד מתוך 48 בנים חולה[13]. בזמן האחרון הוחמרו הקריטריונים לקב יעת אוטיזם משמעותית אך למרות זאת התופעה נמשכת. החמרת הקריטריונים נותנת סיבה לשער שבמציאות התופעה גדולה יותר. לפי טענת החוקר יש תפקיד לגנטיקה "אך מאחר שזו לא משתנה בשנים בודדות, ההסבר נמצא בגורמים חיצוניים". לדבריו העלייה בתחלואה קיימת בעוד תחומים ברפואה ההתפתחותית כמו הפרעת קשב, תקשורת ושפה והגורמים הסביבתיים הבולטים לכך הם כניסת המסכים לחיי ההורים וילדיהם."

"בפגישותיו עם ההורים ד"ר דוידוביץ מפציר בהם להימנע ממסכים בכל זמן בו הם שוהים במחיצת הילד. "לכל תינוק, פעוט וילד מגיע שההורה שלו יהיה בקשב מוחלט איתו ולא יחלוק את הקשב שלו עם המכשיר הסלולרי. לטובת התפתחות הילד, קריטי לשמור על קשר עין רציף, ולא לפספס הזדמנויות לתקשורת כל זמן הערות של התינוק"[14].

מאגרי נתונים על קרינה

מכיוון שבנ ושא זה כמו בהרבה נושאים סביבתיים אחרים יש הרבה הטעיות חשוב להכיר את מאגרי המידע והמחקרים בנושא. בבלוג "ללא קרינה בשבילך" יש מאגר נתונים גדול[15]. מאגר נתונים גדול יותר אבל באנגלית קיים באתר EMF-Portal של האוניברסיטה באאכן. יש בו עשרות אלפי מחקרים[16]

מאבק נגד קרינה מזיקה

כל שנה ב-16 ביוני נערך היום הבין לאומי למודעות לרגישות לקרינה.[17]

בראש העין תושבים התאגדו והתחילו לפעול נגד אנטנה סלולרית המוצבת בעיר. הם טוענים שהם חולים בסרטן יותר בגללה, כאשר מי שגר יותר קרוב ו/או שום דבר לא מפריד בינו לאנטנה, חולה יותר. כתבה על כך פורסמה בויינט[18]. בשנת 2019 לאחר 4 חודשי מאבק השלטונות אמרו שתוך חצי שנה יסלקו את האנטנה. עשרות מקרי סרטן התגלו ברדיוס של 500 מטר ממנה, חלק מהחולים החלימו וחלק מתו, כך שעדיף היה לא להתקין אותה שם בכלל[19].

בתחילת שנת 2019 נוצר אתר והופצה עצומה להתנגדות לקרינה מג'י 5 בישראל[20].

באיזורים שונים בישראל תושבים נאבקים באנטנות סלולריות[21].

בחלק מבתי הספר הוא באמת נאסר ובחלק נאסרו הסמארטפונים[22].

ב-8 ביולי 2013, בחוזר מנכ"ל של משרד החינוך תשע"ג/10, נאמר כי "אין להתקין רשת אלחוטית בחטיבה הצעירה" (בגני ילדים) והוגבלה התקנתה בבתי ספר[23].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ פוטון הוא חלקיק יסודי הנושא את הכוח האלקטרומגנטי.
 2. ^ מרכז ידע לאומי להשפעת הקרינה הבלתי-מייננת על הבריאות מרכז תנודע 2016
 3. ^ המשרד להגנת הסביבה עוצמות שדה מגנטי ממכשירי חשמל ביתיים
 4. ^ פרויקט אמת אחרתמחקר חדש: גם קרינה סלולרית חלשה מאוד מעודדת התפתחות סרטן 23.03.2015
 5. ^ אתר חדשות ערוץ 2 משרד הבריאות: השימוש במיטות שיזוף גורם לסרטן באופן ודאי 28.09.2014, גלובס
 6. ^ Reynard Loki, Independent Media Institute Our Cellphone Addiction Is Turning Wireless Tech Into an Invisible Weapon That’s Destroying Wildlife 03 באוגוסט 2018, Ecowatch
 7. ^ מעיין פרתי, כתבת תכנית חיסכון מהם מכשירי החשמל הכי מסוכנים? 20.03.2019, מאקו
 8. ^ אייל שמשי תל אביב "עיר ללא הפסקה"- עם אנטנות סלולאריות, שמקרינות ומחליאות את התושבים ללא הפסקה! 15 באפריל 2019
 9. ^ Martin L.Pall Wi-Fi is an important threat to human health 22 בספטמבר 2017, Science Direct
 10. ^ GEOFFREY LEAN FOR THE DAILY MAI As more countries ban iPads and mobile phones from the classroom, could wifi be giving our children cancer? 21 ביוני 2018, Mail Online
 11. ^ עמיר בורנשטיין רגישות (אי סבילות) לקרינה - EHSללא קרינה בשבילך
 12. ^ עמיר בורנשטיין הכרה ברגישות לקרינה בעולם ללא קרינה בשבילך
 13. ^ עידו אפרתי אחד מכל 48 בנים מאובחן: שיעור המאובחנים עם אוטיזם בישראל גדל ב-170% בעשור 22 ביולי 2019, הארץ
 14. ^ החדשות עלייה מדאיגה במאובחנים באוטיזם 22 ביולי 2019, מאקו
 15. ^ ללא קרינה בשבילך קרינה, מחקרים ומדע
 16. ^ the Institute and Out-patient Clinic of Occupational Medicine of the University Hospital RWTH Aachen EMF-Portal
 17. ^ June 16, 2019 – Launch of the 2nd International Day of Electrosensitivity
 18. ^ עמיר בורנשטיין תושבים בראש העין טוענים כי קרינה מאנטנות גורמת להם לחלות בסרטן26 בפברואר 2019, ללא קרינה בשבילך
 19. ^ קורין אלבז-אלוש ניצחון לתושבי "שכונת הסרטן" בראש העין - האנטנות יסולקו 16 ביוני 2019, ויינט
 20. ^ 5G המסרטן החדש מתנגדים יחד לפריסת רשת 5G ~ עבור העתיד של כולנו
 21. ^ 5G - המסרטן החדש תתעוררו ותצטרפו אלינו!
 22. ^ GEOFFREY LEAN FOR THE DAILY MAI As more countries ban iPads and mobile phones from the classroom, could wifi be giving our children cancer? 21 ביוני 2018, Mail Online
 23. ^ משרד החינוך, מדינת ישראל ארגון ומינהל, 3.6 טכנולוגיית המידע ומחשוב, 3.6-11 שילוב ציוד תקשורת והתקני קצה בבתי הספר - השלכות בריאותיות ובטיחותיות
Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.