שיחה:כלכלה מבוססת מדע

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מאמר חתום

הי דרור,

יכול להיות שדפים כגון זה, המכילים טקסטים "אראה...", ו-"אציע בסיס...", צריכים להיות חתומים???

זה בעצם מאמר דעה, לא הסבר 'אובייקטיבי' של מושג, כמו למשל, מונופול.

---- שחר 05:59, 1 דצמבר 2005 (CST)

כן , אתה צודק, חתמתי בשם עט שלי (מצד שני, יש לי כוונה שאנשים יתווכחו עם המאמר ויכולו להכניס בו תיקונים ושינויים), ככה שבהמשך הוא לאו דווקא ישאר חתום.

האזרח דרור 07:27, 1 דצמבר 2005 (CST)

דרור, נראה שכתבת את זה מזמן, גם לי עלה הקישור בין פילוסופיה יוונית, חקירה מדעית ותפיסות של כלכלה אקולוגית וקיימות בימינו. אני קצת חלודה בתחום הפילוסופיה אבל אני חושבת שהפילוסופים היוונים אכן עסקו במגוון שאלות באותו הזמן, היקום, המדינה וחומרים וכו' כלומר הפילוסופיה הייתה אחת והיא חקרה את הכל. אני חושבת שמהמאה ה- 16 והלאה החלו להיווצר תחמי מדע שונים והפילוסופים עסקו בשאלה זו או אחרת. עם המעבר לחקירה המדעית כמתודה החלוקה לתחומי המדע התבססו יותר. אם מסתכלים בזה בצורה אחרת, פעם החשיבה הייתה יותר הוליסטית אח"כ היא עברה להיות דספלינרית והיום יש ניסיון ולחבר שוב את הדברים ולהסכל על המורכבות של הדברים בצורה משולבת או הוליסטית. .טל קמחי

הי טל, תודה.

יש על הנושא של הבעיות של החלוקה לדספילינות פרק יפה באחד הספרים של דיילי, נדמה לי "לטובת הכלל". אני בעד הוליזם, ובעד שיתופי פעולה בין אנשים מתחומי דעת שונים, אבל אני לא רואה בזה חזרה לפילוסופיה היוונית.זה קצת יותר כמו תזמורת שעד עכשיו הנגנים ניגנו לבד (כל נגן או תחום דעת חקר בתחום שלו בלי נגיעה באחרים) ואז החלו לשתף פעולה - אבל זה לא אומר שבתזמורת מוותרים לגמרי על הייחוד של כל כלי.
בסופו של דבר יש גמישות מסויימת גם בפיזיקה, ויש תהיות עד כמה הפיזיקה היא דבר מוטה חברתית או לא - ויש על זה ויכוחים בפילוספיה של המדע. עדיין, מכניקה ניוטנית היא קירוב לא רע לרוב הדברים , וככה גם תרמודינמיקה ותורת היחסות - גם אם הם יתבררו מחר בבוקר כלא נכונים, הם מתארים טווח רחב של תופעות באמצעות כמה חוקים פשוטים. ואפשר ללכת מהחוקים האלה אל תחומי דעת האחרים. עד כמה שאני יודע, התחומים של שיתופי פעולה ושל אינטר דיספלניריות הולכים כמעט תמיד מהבסיס למעלה - ולא להפך. פיזיקאים משתפים פעולה עם ביולוגים כדי להבין דברים בשטח הביולוגי (לא בשטח הפיזיקלי, בו זה פשוט יישום של ידע קיים). ובמיוחד שיתופי הפעולה שימושיים כדי לנסות לעבוד על בעיות עם מורכבות גבוה יותר, ושימושיות גבוה יותר ממה שאפשר לעשות לבד (מורכב יותר מביולוגיה לבד לדוגמה, וגם מבעיות בפיזיקה, ושימושי יותר מפיזיקה לבד).

האזרח דרור 08:52, 30 בדצמבר 2007 (IST)

(רק להבהיר - המאמר תומך באינטרדיפלינריות, ובגלל זה חוקי הכלכלה - שאנחנו לא מכירים אותם, צריכים להמצא על ידי צוותים שכוללים גם אנשים ממדעים אחרים שיוכלו להכניס את החוקים מהתחומים שלהם - חוקים שלגביהם יש יותר וודאות). האזרח דרור 08:53, 30 בדצמבר 2007 (IST)

הכלכלה הנאו קלאסית כמדע

ביקורת על רגל אחת: ה"כלכלה" כפי שהיא קיימת כיום, כבר נתפסת ע"י הוגיה והעוסקים בתחום כ"מדע", להלך, "מדע הכלכלה". Gerard (שיחה) 20:00, 16 בדצמבר 2012 (IST)

זה חלק מהביקורת. מה שיש היום מבוסס על פילוסופיה ועל דברים שלא מתאימים לחלוטין לשאר ענפי המדע. (לדוגמה הנחה שבני אדם הם ראציונלים). האיצטלה המדעית היא שימוש במתמטיקה. אבל זה כמו לנסח נומרולוגיה או אסטרולוגיה על מתמטיקה, זה לא עוזר אם הנחות היסוד הן שגויות או ששמוגי היסוד מעורפלים וסותרים מדעים אחרים. האזרח דרור (שיחה) 10:20, 17 בדצמבר 2012 (IST)