מגמה ירוקה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל מגמה ירוקה

מגמה ירוקה הוא ארגון שטח אקטיביסטי, התנדבותי ולא מפלגתי, הפועל לקידום נושאי הגנה על הסביבה בישראל. הארגון הוקם בשנת 1997 כתוצאה מיוזמה של ערן בן ימיני והחברה להגנת הטבע. נכון לשנת 2015 הארגון פעיל בכ-15 קמפוסי אוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ, ומונה מאות מתנדבים. החל משנת 2020 מנכ"ל מגמה ירוקה הוא אלעד הוכמן. חברי מגמה ירוקה הם סטודנטים ופעילים מקהילות נוספות הפועלים בהתנדבות, מתוך מטרה לפתח תחושת אחריות לנושאים סביבתיים בקרב קהל הסטודנטים והציבור בכלל, ולפעול לפתרון מפגעים סביבתיים. מגמה ירוקה רשומה כעמותה, פועלת ללא כוונת רווח ונתמכת על ידי תרומות מהציבור הרחב ומקרנות.

הקמת הארגון

הפגנה של אנשי מגמה ירוקה נגד הבנייה בחוף סי אנד סאן בסוף שנות ה-90, כחלק מהמאבק על החופים בישראל.

בשנת 1997 התפלא ערן בן ימיני ממיעוט הפעילות כנגד כביש חוצה ישראל, והתנדב להקים בתוך החברה להגנת הטבע, ארגון סטודנטים ארצי להגנת הסביבה בכלל, ולמאבק נגד חוצה ישראל. לאחר מכן הפכה מגמה ירוקה לארגון עצמאי. תחת הנהגתו של בן ימיני הרחיב הארגון את פעילותו לתחום נרחב יותר של צדק סביבתי.

רוני ערמון, אשר לקח חלק בהקמת הארגון, והיה פעיל בו, טען בעבר כי מגמה ירוקה הוקמה עקב ניסיון של החברה להגנת הטבע למנוע בריחה של צעירים בעלי מודעות סביבתית לארגון פעולה ירוקה. בפועל, היו תקופות בהן פעילים מרכזיים פעלו בשני הארגונים (או בארגונים נוספים כמו תל אביב בשביל האופניים), ונוצרו שיתופי פעולה בין הארגונים, כאשר כל אחד מהם מבטא את הצד החזק שלו. כמו כן, פעולה ירוקה וארגונים דומים מהארץ ומהעולם שינו במשך הזמן את קווי המחשבה ודרכי הפעולה של רבים בקרב הפעילים בתוך מגמה ירוקה. דוגמה בולטת לכך הייתה המודעות להשפעות ההדדיות בין תחומי החברה והסביבה.

הודות לכריזמה של ערן בן ימיני, ולוואקום היחסי שהיה סביב הנושא בתקופה זו, מגמה ירוקה צמחה במהירות להיות אחד הארגונים הסביבתיים הרחבים ביותר בישראל מבחינת היקף הפעילות, וההשפעה על השיח בתוך הארגונים הסביבתיים ומחוצה להם. הארגון שינה את התפיסות הסביבתיות מהתמקדות בשמירת טבע והגנה על שטחים פתוחים (שאפיינו את החברה להגנת הטבע) או מיקוד משפטי צר בהיבטים של זיהום קצה (דוגמת ארגונים כמו אדם טבע ודין) לדיון כללי על סביבה, על המקורות החברתיים והטכנולוגיים למפגעים סביבתיים. מאוחר יותר החל הארגון, עדיין בהובלתו של בן ימיני לעסוק בנושאים בעלי עומק רב יותר - כמו צדק סביבתי וקיימות. עם זאת, הארגון לא הלך בכיוון זה עד הסוף ונשאר ברובו בתחום בין החברה להגנת הטבע, לבין גרינפיס, תוך פעילות של חלק מהפעילים או התאים בכיוונים קרובים יותר לאלו של פעולה ירוקה.

פעילות הארגון

מגמה ירוקה על הניקיון הראשון של Plastic Free Israel

הארגון פועל בארבע רמות: העולמית, הארצית, המקומית והקמפוסיאלית. להלן מספר דוגמאות לפעילות הארגון מאז הקמתו:

מגמה ירוקה פועלת בכל הדרכים המאפיינות מאבק ציבורי, בכלל זה פעילויות הסברה, חינוך, לובי פוליטי, אמצעים משפטיים, הפגנות, פעולה ישירה, אירועים שונים ועוד כהנה וכהנה פעילויות.

נכון לשנת 2019, מגמה ירוקה מתרכזת בחמישה נושאי ליבה: אוויר נקי במפרץ חיפה, חיזוק ערי הנגב (בדגש על באר שבע, עיירות פיתוח וישובים בדואיים), אקלים (ובכלל זה ארגון מצעד האקלים, סביבה ומזון והסטת השקעות), עירוניות בת-קיימא (ובכלל זה תחבורה ציבורית והפחתת צריכת פלסטיק) ושמורות טבע ימיות (ובכלל זה ים המלח).

פרסים והכרה

בשנת 2009 קיבל הארגון את אות הנשיא למתנדב על ידי נשיא המדינה שמעון פרס. בנימוקים לזכיית מגמה ירוקה באות הנשיא למתנדב צויין כי הארגון, הפועל מזה 12 שנה, מפעיל אלפי סטודנטים מתנדבים במטרה להביא את נושא איכות הסביבה למודעות הציבור ולמקבלי ההחלטות על מנת לקדם פתרונות סביבתיים. בין הישגי העמותה: חקיקת חוק אוויר נקי, מניעת תכנית ספדי בירושלים, פתיחת חופים בכנרת לציבור, מניעת הבנייה בחוף ניצנים, יירוק עשרות קמפוסים ברחבי הארץ ועוד. [1]. בשנת 2001 קיבל הארגון את "מגן השר להגנת הסביבה" [2].

הארגון נסקר על ידי ארגון הדירוג מידות וקיבל את תו מידות לאפקטיביות [3]. מגמה ירוקה זכתה במקום הראשון (ביחד עם ארגונים נוספים) בקטגורית המערערים של 100 המשפיעים של מגזין דה מרקר לשנת 2013 על השתתפותה במאבק הגז בישראל. [4].

בוגרי מגמה ירוקה ידועים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

זיהום

רקע וסוגי זיהום: זיהוםזיהום אווירהצטברות ביולוגיתהשפעות בריאותיות של זיהום אווירזיהום מיםזיהום קרקעזיהום במזוןזיהום רעשזיהום אורזיהום אוויר מתחבורהזיהום תעשייתיעישון פסיביחומרי הדברהמתכות כבדותדיאוקסיןכרייהדלק מחצביפחםהתחממות עולמיתגורם מסרטןטרטוגןמשבש אנדוקריניהשפעה חיצוניתחוק קואסהכחשת זיהום

זיהום בישראל: זיהום אוויר בישראלזיהום מים בישראלזיהום נחלים בישראלזיהום קרקע בישראלזיהום מזון בישראלתעשיות אלקטרוכימיותזיהום אוויר במפרץ חיפהרמת חובבזיהום האוויר בגוש דןהמשרד להגנת הסביבהאזרחים למען הסביבההקואליציה לבריאות הציבוראדם טבע ודיןצלולמגמה ירוקה

מניעת והקטנת זיהום: אנרגיה מתחדשתגז טבעי בישראלתחבורה בת קיימאתחבורה רכהעירוניות מתחדשתטבע עירוניתעשייה בת קיימאמעריסה לעריסהחקלאות בת קיימאמס פיגוכלכלה בת קיימאנתונים פתוחים