איגוד המדענים המודאגים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

איגוד המדענים המודאגים (באנגלית: Union of Concerned Scientists) הוא ארגון המאגד קבוצה של מדענים המודאגים ממצב הסביבה יחד עם פעילי סביבה וקיימות ואשר פועלים בתחומי קיימות, סביבה ואתיקה מדעית.

פעילי הארגון משלבים מחקר מדעי עצמאי יחד עם פעילות אזרחית כדי לקדם פתרונות יצירתיים ומעשיים וכדי לקדם שינוי לכיוון סביבתני ובן קיימא מצד הממשל האמריקאי, תאגידים וצרכנים.

הארגון פועל בתחומים של יושרה באקדמיה, התחממות עולמית, תחבורה בת קיימא, אנרגיה נקייה, כורי כוח גרעיניים, נשק גרעיני ובטחון עולמי, מזון וחקלאות.

הארגון החל כשיתוף פעולה בין סטודנטים לבין חברי סגל ב-MIT בשנת 1969, שרצו למחות נגד מירוץ החימוש הגרעיני בעולם. לפי הארגון, נכון לשנת 2018 חברים בו מעל 500,000 אזרחים ומדענים. שותפים בו אנשים מכל רבדי החיים כמו הורים ואנשי עסקים, ביולוגים ופיזיקאים, מורים וסטודנטים.[1]

יו"ר הארגון בעשור הראשון לקיומו היה פיזיקאי החלקיקים הנרי קנדל שגם זכה בפרס הנובל. כיום (2012) ממלא את התפקיד פרופ' ג'יימס ג'יי מקארת'י, לשעבר נשיא האגודה האמריקאית לקידום המדע (AAAS) והמו"ל האחראי של כתב העת המדעי "Science".

השפעות של תאגידים אל המחקר המדעי

לארגון המדענים המודאגים יש תוכנית לשמירה על יושרה מדעית. במסגרת התוכנית מנהל הארגון מאבק ציבורי נגד השפעות של תאגידים גדולים וגורמים מסחר על המחקר המדעי.

בשנת 2012 פרסם הארגון דו"ח שמתאר את השיטות להכפשה, איום, וניסיונות סילוף וצנזורה שמדענים סובלים מהם, ואת תפקידם של תאגידים מסחריים במסכת לחצים וניסיונות לפברק מחקרים מדעיים. הדו"ח, "עץ הם מרוויחים, פלי אנחנו מפסידים", מתעד עשרות פרשיות ותחקירים. לפי אנשי הארגון יש חשש כי השפעת התאגידים על האקדמיה תגבר ומחקרים מדעיים יהפכו לכלי שיווקי בידי התאגידים. [2]

ראו גם

קישורים חיצוניים