אתאיזם חדש

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אתאיזם חדש או נאו-אתאיזם (באנגלית: New Atheism) הוא זרם מחשבתי ורעיוני באתאיזם שהתפתח בתחילת המאה ה-21. לפי גישה זו אין להיות סובלניים כלפי אמונות-טפלות, מיסטיקה, דת ואי-רציונליות ויש להתנגד לגישות אלה, לבקר אותן ולחשוף שקרים וטעויות שעליהן מתבססים זרמי מחשבה אלה לפי גישתם. הטענה היא כי דת מאופן טיבה שמה דגש על אמונה והדבר מובילי להכחשת מדע ולקידוש של אי-חשיבה. הדת עלולה לגרום לשנאה, בורות ואלימות והיא עלולה להיות מסוכנת גם כאשר היא מתונה. הגישה מרבה להשתמש בטיעונים מתחום המדע כדי לנגח עמדות דתיות או אמונה באל-טבעי, וטוענים כי ההפרדה בין מדע לדת או בין מדע למוסר היא מלאכותית ושגויה. אתאיסטים חדשים מצביעים על שנאה ובורות כלפי אתאיסטים שקיימים גם במדינות מודרניות כמו ארצות הברית. הם טוענים כי אתאיסטים רבים מתביישים להודות כי הם אתאיסטים בגלל גישה תוקפנית מצד תאיסטים, איום בנידוי חברתי או בפגיעה בפוליטיקאים או בחברות.

גישה זו מקודמת על ידי קבוצה של כותבים פופולריים: ריצ'רד דוקינס, ויקטור סטנג'ר, כריסטופר היטצ'נס, לורנס קראוס (Lawrence M. Krauss), דניאל דנט וסם האריס, אשר ספריהם משמשים כבסיס להרבה מהרעיונות עליהם נסמכת הגישה. דוקינס, היטצ'נס, דנט והאריס מכונים לעיתים בבדיחות כ"ארבעת הפרשים", ברמיזה לארבעת פרשי האפוקליפסה מהברית החדשה. הביטוי אתאיזם חדש נטבע לראשונה בכתבה במגזין הטכנולוגיה Wired בשנת 2006. לפי Richard Ostling גישה דומה הובעה לאתאיזם חדש הוצגה במאמר של ברנרד ראסל Why I Am Not a Christian שפורסם בשנת 1927.

אתאיזם חדש דומה לגישות של אנטי-תאיזם והומניזם חילוני, במיוחד בהקשר לטענות של אינדוקטרינציה של ילדים לדת והנצחה של אידאולוגיות שמבוססות על אמונה בעל-טבעי. חלק מהמבקרים של התנועה מבקרים אותה כ"אתאיזם מיליטנטי" או כ"אתאיזם פונדמנטליסטי". לדוגמה לפי התאולוגים Jeffrey Robbins ו-Christopher Rodkey לתנועה יש אופי "אוונגלסיטי" שרוצה לשכנע אנשים רבים ככל האפשר, בכל מחיר. Michael Ruse שהוא אתאיסט, מתנגד לבריאתנות ופילוסוף של המדע טען כי דוקינס היה נכשל בכל קורס בסיסי הנוגע לפילוסופיה או לדת, וכי הוא חושב שהתנועה היא "אסון נוראי". הוא טוען כי למרות שחלק מהמדע והדת מתנגשים, זה לא אומר שמדע ודת תמיד מתנגשים. כמו כן הוא חושש כי היות ורוב תושבי ארצות הברית הם דתיים, גישה כזו תרחיק אותם מאבולוציה וכי הדבר מייצר נזק ליכולת הדברות בין תומכי המדע לבין קהילות דתיות. [1]

ראו גם

קישורים חיצוניים