יסודות נדירים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יסודות נדירים (באנגלית: Rare earth elements) או מתכות נדירות הם יסודות כימיים מהטבלה המחזורית, שמרבצים מרוכזים שלהם הם נדירים על כדור הארץ, ולכן יקר וקשה להפיק אותם. על פי IUPAC מדובר ב-17 יסודות, 15 מתוכם הם מקבוצת הלנתנידים (מס' אטומי 57-71) ובנוסף להם גם את הסקנדיום והאיטריום, הקרובים לקבוצה זו בטבלה המחזורית ודומים לה בתכונותיהם, ואשר נוטים להופיע בעפרות הכרייה ביחד עם הלנתנידים.

למרות שמם, יסודות נדירים בכדור הארץ (למעט היסוד הרדיואקטיבי פרומתיום (Promethium)) הם נפוצים למדי בקרום כדור הארץ. צריום הוא היסוד ה-25 מבחינת תפוצה בקרום כדור הארץ, עם 68 חלקיקים למיליון בדומה לנחושת, עם זאת בגלל התכונות הגאוכימיות שלהם, הם בדרך כלל מפוזרים במידה רבה בקרום ולא מרוכזים במרבצים בעלי ריכוז גבוה של עופרה בדומה למתכות ומחצבים רבים אחרים כמו ברזל, פחם, פוספטים וכו'.

היסודות הנדירים נחוצים כיום למכשירים אלקטרוניים רבים כולל מחשבים ניידים, לייזרים, מגנטים, וכן לפאנלים סולאריים. חלק גדול מהכרייה שלהם מבוצעת כיום בסין שמגבילה את ייצוא המתכות. הדבר גורם לדאגה ולמתיחות בקרב יפן, אירופה וארצות הברית שמנסות למצוא פתרונות לנושא כמו פתיחת מכרות נוספים בריכוזים נמוכים יותר וכן פיתוח חלופות לחומרים אלה.

הפקה

עד שנת 1948, רוב הפקת היסודות הנדירים בעולם נבעה מכריית מרבצי חול בהודו ובברזיל, במהלך שנות ה-50 של המאה ה-20, נתגלו מרבצים גדולים של מחצבים נדירים בדרום אפריקה, והיא הפכה למקור העיקרי של יסודות נדירים בעולם. במהלך שנות ה-60 ועד שנות ה-80 הפיק מכרה Mountain Pass בקליפורניה ארצות הברית הפך למפיק העיקרי של החומרים. היום, המקורות בהודו ובדרום אמריקה עדיין מהווים מקור לחלק מהיסודות הנדירים, אבל הם מגומדים על היקף כריית החומרים בידי סין. סין ייצרה מעל 95% מההספקה העולמית של יסודות נדירים, בעיקר במכרות במונגוליה הפנימית. זאת למרות שבסין יש רק 37% מהעתודות המוכחות. עד 2012 האחוז מסך התפוקה העולמית של סין ירד ל-90% והעתודות ירדו ל-23%. כל המתכות הכבדות הנדירות באות ממקורות סיניים. בשנת 2010 הסקר הגאולוגי של ארצות הברית, הוציא מחקר שטען כי בארצות הברית יש 13 מיליוני טונות של יסודות נדירים.

הביקוש המתגבר בעשור השני של המאה ה-21 גרם לחשש מפני מחסור ביסודות הנדירים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

מתח בינלאומי מול סין: