סורטיציה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סורטיציה (באנגלית: Sortition, מכונה גם Allotment, ו-Drawing of lots) היא הבחירה של מקבלי החלטות באמצעות הגרלה. מקבלי ההחלטות נבחרים על סמך הגרלה מתוך מספר גדול יותר של מועמדים. לסורטיציה יש מאפיינים דמוקרטיים שכן הסיכוי לבחור אדם עם דעה או העדפות מקובלות בחברה הוא גדול יותר לעומת הסיכוי לבחור אנשים בעלי דעות מיעוט.

בדמוקרטיה של אתונה העתיקה, סורטיציה הייתה השיטה העיקרית למינוי ממונים רשמיים, והשימוש בה נתפס על ידי רבים כמאפיין מרכזי של הדמוקרטיה. כיום משתמשים בשיטה זו כי למנות חבר מושבעים בבתי משפט במערכות משפטיות המבוססות על Common law, כמו בארצות הברית.

החסרונות של סורטיציה הם שהגרלה עלולה לבחור אנשים שאינם מוכשרים, או חסרי ניסיון בפוליטיקה או בקבלת החלטות כך שבעלי אינטרס עלולים לרמות את מקבלי ההחלטות או לתמרן אותם. בעיה נוספת היא חשש מפני ייצוג יתר לדעה מסויימת, שכן קיימת סטייה בין מדגם כלשהו לבין ההתפלגות האמיתית שקיימת באוכלוסייה.

היתרונות של סורטיציה ביחס לדמוקרטיה ייצוגית, היא שלא קיימת בה בעיית הטרמפיסט שמקשה על קבוצות גדולות לשתף פעולה, ושנותנת לקבוצות קטנות כוח יתר בדמוקרטיות, באופן המתואר בספר הלוגיקה של פעולה קבוצתית (ספר). בעיה זו קיימת הן במקרים של דמוקרטיה ישירה והן בדמוקרטיה נציגותית. בנוסף סורטיציה מקלה על הבעיה של מקבלי החלטות שיש להם אינטרס שונה מזה של שאר הציבור - בשל שחיתות, קשרי הון-שלטון, תופעת הדלת המסתובבת וכד', או בגלל שהכישורים והתנאים הנדרשים מנבחר ציבור (כמו יכולת רטורית, תככנות, כסף, קשרים, פרסום) גורמים לכך שנבחרים הם אנשים שהם בעלי מאפיינים שונים סטטיסטית מקהל הבוחרים שלהם (לדוגמה ייצוג יתר לגברים לבנים עשירים בגיל העמידה).

ראו גם

קישורים חיצוניים