קטגוריה:מידע

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מידע (באנגלית: Information) במובן הצר הוא אוסף של סמלים. במובן הרחב יותר מידע הוא תת קבוצה של נתונים שיש להם חשיבות בהקשר או בנישה מסויימים, בדרך כלל כדי לסייע בשמירה על אנטרופיה נמוכה של מבנה מפזר או כדי להגדיל את יכולת הגדלת האקסרגיה של מבנה כזה.

מידע שונה מידע בכך שידע נכון תמיד בתוך הקשר מסויים, בעוד שמידע דורש השקעת אנרגיה לשם שמירה ואיסוף ובדרך כלל הוא יש לו הקשר וחשיבות של מקום וזמן. כך לדוגמה נמר בוגר הוא בעל ידע כיצד לצוד איילה, אבל עליו לאסוף מידע כדי לדעת היכן האיילה נמצאת. הגנרל הוא בעל ידע כיצד להביס את יריבו אבל עליו להיות בעל מודיעין של זמן אמת כדי לקבל מידע היכן ומתי יהיה היריב ובאיזה טקטיקה וכלי נשק הוא ישתמש.

מידע שונה מנתונים בכך שנתונים הם חסרי משמעות בפני עצמם והם דורשים פרשנות כדי להפוך אותם למידע מועיל. כך לדוגמה אדם עיוור מלידה שעבר ניתוח שהשיב לו את היכולת לראות בעיניו לא הצליח להפיק מכך תועלת. המרכזים במוח שנועדו לעבד את הנתונים מהעיניים לא תפקדו וכך לא נוצר מידע.

תורת המידע וכן החוק השני של התרמודינמיקה מקשרים בין אנרגיה לבין מידע. מבנה השומר על מידע, כמו תא השומר על סדר מסויים של פרודות, מחייב הוצאה של אקסרגיה והגדלת אנטרופיה כדי לשמור על סדר זה. בה בעת, מערכת בעלת אנטרופיה נמוכה יותר, או שיש לה סדר רב יותר, היא בעלת מידע רב יותר מאשר מערכת הומוגנית שבה כמות המידע שיכולה להיאגר היא נמוכה מאד.