יעילות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יעילות (באנגלית: Efficiency) היא היכולת להשיג מטרה כלשהי בהצלחה, ללא בזבוז של מאמץ מיותר. באופן נקודתי יותר זו היכולת לבצע תהליך כלשהו, שנועד להשיג מטרה מסויימת, תוך צמצום של תשומות כמו אנרגיה, חומרי גלם, מרחב, שטח, מאמץ, כסף וזמן, תכופות כאשר המטרה והתשומות הן בנות מדידה. בתחומים שונים יש מדדים שונים מאוד לשאלה מה הן התשומות והתפוקות שאותן ממקסמים.

יעילות לעומת אפקטיביות

לעיתים קרובות מבלבלים בין יעילות לבין אפקטיביות (Effectiveness). באופן כללי יעילות היא דבר מדיד שנקבע לפי כמות התוצרים ביחס לסה"כ התשומות. האפקטיביות היא היכולת להגיע לתוצאה רצויה כלשהי, כאשר דבר זה יכול להתבצע בצורה גם בצורה בזבזנית. לעיתים ניתן לבטא יעילות במונחים של אחוזים מהתוצאה האידאלית שניתן להגיע אליה, לדוגמה ללא אובדן אנרגיה לחיכוך, ואז הגעה לכך ש-100% מהאנרגיה או משאב אחר ישמשו לייצור המטרה הרצויה. דרך מקובלת להבחין בין יעילות לאפקטיביות היא "יעילות היא לעשות את הדברים בצורה הנכונה, ואילו אפקטיביות היא לעשות את הדברים הנכונים". אמירה זו מדגישה את הנקודה שבחירת המטרות של התהליך היא חשובה לא פחות מהאיכות של התהליך. קיימת גם אמירה בעסקים "יעילות היא לעשות את הדברים בצורה הנכונה, אפקטיביות היא לגרום לדברים להתרחש". דבר זה מבהיר כי ניתן להגיע לאפקטיביות, לדוגמה להגיע ליעד של כמות ייצור גבוהה, אבל לעשות זאת בצורה בלתי יעילה, לדוגמה להשתמש בעובדים שיעבדו שעות עבודה ארוכות או תוך בזבוז גבוה של אנרגיה.

בדרך כלל ניתן למדוד את היעילות בצורה מתמטית ביחס בין סך התפוקות לבין סך התשומות עם הנוסחה המתמטית r=P/C כאשר P הן סך התפוקות המועילות, (P ,Product - תוצרים) ו-C סך משאבי התשומות שנצרכו בתהליך. בדרך כלל מדובר על שני זרמים - זרם של מוצרים או שירותים מועילים ביחידת זמן נתונה (לדוגמה שעה, יום, חודש או שנה) לעומת זרם של תשומות באותה יחידת זמן.

המונח נצילות משמש בדרך כלל בפיזיקה ובהנדסה לשם מדידת היעילות בהקשר של האנרגיה - השוואה בין כמות האנרגיה הכוללת שהושקעה בתהליך לבין כמות האנרגיה שבאה לידי ביטוי בתהליך. ההפרש בין כמויות אלה מבוזבז בדרך כלל כחום. בעברית המילה יעיל ואפקטיבי קרובה למילה מועיל אבל יש להן משמעות שונה שכן המטרה עצמה יכולה להיות בעלת השפעה שלילית. לדוגמה ייצור הסיגריות בוצע ביעילות (ללא בזבוז משאבים) והפרסום של הסיגריות היה אפקטיבי - אבל התוצאה לא היתה הועילה לבריאות. דבר זה מקשר את המונחים הללו למונח הכלכלית תועלת או רווחה חברתית.

יעילות כערך חברתי

יש התופסים את היעילות כדבר רצוי בפני עצמו, שלא יכול להתנגש עם כל מטרה אחרת. כך לדוגמה בכלכלה נאו-קלאסית מתואר המקצוע של חקר הכלכלה כענף מחקר פוזיטיבי שרק מתאר את המציאות, אך בהמשך כלכלנים מסבירים מהם פתרונות בעלי יעילות פארטו ויעילות כלכלית וטוענים בעד שוק משוכלל משום שהוא משיג יעילות. לפי תפיסה זו לא משנה מה המטרות של החברה, פירמה , רצוי שתגיע למטרות אלה בצורה יעילה.

בראייה מערכתית, יעילות על כל צורותיה היא תכונה של מערכת, ומשום כך היא באה על חשבון תכונות אחרות שלה כמו רובסטיות, חוסן, בטיחות, מגוון חופש וכו'. לדוגמה יעילות ביחס לזמן - השגת התוצאה המקווה בזמן הקצר ביותר - עלולה להגיע על חשבון בטיחות. לדוגמה נסיעה מהירה יותר בכביש ראשי או בתוך העיר עלולה לגרום לסיכון מוגבר של הנהג, נהגים אחרים או הולכי רגל להתרחשות של תאונת דרכים ולפגיעה קשה יותר במקרה של תאונה. הדרך היעילה והמהירה ביותר לרדת מספר קומות היא לגלוש במורד צינור מתכת בדומה לכבאים - אולם דרך זו כרוכה בסיכון לנפילה לעומת מדרגות. מעלית היא אולי באותה מהירות כמו גלישה בצינור אבל היא בזבזנית יותר באנרגיה. הדרך היעילה והחסכונית ביותר לבנות מכונית - להשיג יעילות מבחינת הקטנת ההוצאות של אנרגיה, זמן, כסף, משאבים חומריים היא לבנות אותה ללא אמצעי בטיחות כמו חגורות בטיחות, מראות, מגבים, אמצעי איתות, כריות אוויר וכו'.

יעילות עלולה לבוא על חשבון רובסטיות או חוסן - כלומר היכולת להתמודד עם שינוי בלתי צפוי (ומזיק) ולהמשיך בתפקוד טוב. לדוגמה צבא עשוי להקים מפקדות לשעת חירום למקרה שהמפקדות הראשיות שלו תפגע. דבר זה כרוך בהוצאות גבוהות יותר של הצבא בגלל לקנייה, ציוד ותחזוקה של המפקדות החלופיות לשעת חירום. ויתור על מפקדות אלה פירושו התייעלות של הצבא, לפחות מנקודת מבט תקציבית, וכל עוד הצבא לא נמצא במצב מלחמה. אולם ויתור כזה פירושה פגיעה ביכולת היתירות והחוסן של הצבא שכן פגיעה במפקדה הראשית תשאיר את הצבא ללא יכולת פיקוד ושליטה מרכזית. צבאות מחזיקים יתרות רבות נוספות שהן בגדר "בזבוז" או חוסר יעילות כל עוד כל מרכיבי הצבא אינם נפגעים.

יעילות מתנגשת בדרך כלל עם גמישות. דוגמה לכך היא מכונות מול בני אדם בביצוע עבודה. מכונות בקו ייצור עובדות הרבה יותר מהר מבני אדם (בעלות יעילות גבוהה יותר ביחס לזמן) והן דורשות בדרך כלל פחות משאבים לתחזוקה (צורכות רק אנרגיה ותחזוקה כללית). דבר זה בא על חשבון גמישות. פועלים בקו ייצור יכולים לעבור לייצר מכונות אחרות או דגמים אחרים, מה שמכונות (להבדיל מרובוטים) אינן מסוגלות לו. רובוטים הם דוגמה למכונות משוכללות יותר בעלות גמישות גבוהה יותר ביחס למכונות רגילות של קו ייצור, אבל גמישות זו באה לידי ביטוי בצריכת אנרגיה גבוהה יותר, בעלות קנייה ותחזוקה יקרות יותר ובפעילות איטיות יותר לעומת מכונות אלה.

מתחים בין סוגים שונים של יעילות

יעילות בתחום אחד עלולה לבוא על חשבון יעילות בתחום אחר. לדוגמה תהליך בזבזני באנרגיה (לא יעיל מבחינה אנרגטית) יכול להיות יעיל יותר מבחינה כספית או כלכלית. לדוגמה מסע באוניית מפרש הוא יעיל יותר אנרגטית (לפחות מנקודת המבט של הסירה עצמה) לעומת אוניה ממונעת, אבל הזמן הכרוך בנסיעה מייקר את המסע עבור הנוסעים. יש לשים לב שלעיתים יעילות לקבוצה אחת יכולה לבוא על חשבון ליעילות לקבוצה אחרת - לדוגמה יעילות אנרגטית של הסירה לעומת יעילות אנרגטית של הסירה והנוסעים (שצריכים לאכול מזון בתקופת ההפלגה).

יעילות היא תכונה תלויית הקשר ומיקום, והיא תכונה מקומית. כך ייתכן שפתרון שהוא יעיל בהקשר אחד, הופך לבלתי יעיל בהקשר אחר, וכן ייתכן כי פתרון יעיל לפרט אינו יעיל לכלל הקבוצה. לדוגמה עבור אדם בודד המנסה להגיע לעבודה, ושיש לו די כסף, מכונית היא האמצעי היעיל יותר בהקשר של חסכון בזמן. אולם כאשר מיליוני אנשים מנסים להגיע לעבודה מכונית גורמות לפקקי תנועה ובכך גורמים לאי-יעילות המשפיעה גם עליהם וגם על משתמשי דרך אחרים. היעילות כתכונה מקומית הפכה לאי-יעילות ברמה מערכתית. בערים בעלות תכנון מותאם לתחבורה ציבורית הטלת קשיים על שימוש במכונית והעדפה של תחבורה ציבורית עשויה לשפר את הזמן הממוצע שבו אנשים מגיעים לעבודה.

בארגון גדול יעילות ברמת הפרט עלולה להתנגש ביעילות ברמות גבוהות יותר. כך לדוגמה משתמש בארגון גדול מגיע למסקנה שהוא יעבוד מער יותר אם ישתמש בתכונה שהוא מכיר אשר רצה על מערכת הפעלה וינדוס, כאשר הארגון שבו הוא עובד משתמש במערכת הפעלה לינוקס. אבל עבור הארגון כולו הוספת מחשבים בעלי מערכת הפעלה שונה פירושה עוד בעיות תקשורת, עוד קושי בתמיכה ותחזוקה ועוד בעיות אבטחה. לכן ייתכן ומבחינת הארגון מדובר בהורדה של היעילות הכספית. באופן דומה, מנקודת המבט של משתמשים, יעיל יותר מבחינת זמן ומאמץ להיות מסוגלים לתקשר החוצה מהארגון, לקבל מידע ולתקשר בתוך הארגון ללא מגבלות של אבטחת מידע. דבר זה בא על חשבון ערך של בטיחות שבא לידי ביטוי בעיקר ברמת הארגון.

יעילות בטווח הקצר עלולה להיות בזבוז בטווח הארוך. כך הדבר במכונית כאשר היו מעט מכוניות הן אפשרו יעילות תחבורתית גבוהה יותר של התחבורה משום שמעט המשתמשים בהן לא הפריעו במיוחד לשאר המשתמשים. עם הזמן השימוש התכוף במכוניות פרטיות הוביל להקטנת היעילות. הכלכלן לואיג'י זינגלס טוען כי תחרות אמיתית במערכת הפיננסית בארצות הברית חשובה מאוד לקידום תחרות, יוזמה וחדשנות בשווקים האחרים וללא תחרות כזו יש מחסום מהותי לתחרותיות בשוק. לטענת זינגלס החשדנות הפופוליסטית בארצות הברית נגד המערכת הפיננסית שם גרמה ליעילות פארטו נמוכה יותר, אבל בד-בד הדבר איפשר לדעתו, את הבריאות ארוכת-הטווח של קפיטליזם דמוקרטי בארצות הברית. זינגלס התנגד בעבר לשבירת הבנקים הגדולים ולפיצולם מסיבות של יעילות כלכלית. כיום הוא טוען שטעה, וכי פירוק בנקים הוא קריטי כדי למנוע מהם לצבור כוח כלכלי ופוליטי רב עוצמה, שחוסם תחרות בתחום הפיננסי ובתחומים אחרים.

לעומת זאת הכלכלן יוזף שומפטר הדגיש סתירה אחרת בין סוגי יעילות שונים. מקובל להניח כי תחרות משוכללת עם יצרנים רבים גוררת יעילות פארטו שבאה בין היתר לידי ביטוי בכך שכל ייצרן מרוויח מעט (ואף כמות אפסית במודל אידאלי). שומכר טען כי כל זה נכון בניתוח סטטי. בניתוח דינמי רווח נמוך של כל יצרן פירושו שליצרנים איך כסף להשקעות במחקר ופיתוח. דבר מונע חדשנות וליעילות נמוכה יותר על פני זמן.

יעילות בתחומים שונים

בפיזיקה:

 • עבודה יעילה ביחס ליחידות של אנרגיה:
  • יעילות חשמלית
  • יעילות מכאנית
  • יעילות חום
 • שימוש יעיל באנרגיה, המטרה של מקסום יעילות
 • יחס הרמה לגרר
 • יעילות פארדאי באלקטרוכימיה.
 • יעילות קוונטית או נצילות קוונטית. החלק מכלל הפוטונים הפוגעים בהתקן, שיותמרו לאות חשמלי.
 • במדעי המחשב:
 • יעילות של אלגוריתם- הקטנה של זמן החישוב ושל כמות הזיכרון הנדרשת לתוכנית מחשב או לאלגוריתם שנועד לפתור בעיה.
 • יעילות אחסנה - יעילות של כמות הנתונים שצריך לאחסן במאגרי נתונים.
 • פקטור יעילות - בנתוני תקשורת.

בכלכלה:

 • יעילות בתהליכי הייצור
 • יעילות כלכלית - הקטנת כמות הפסולת או כמות אחרת של תוצרים לא רצויים
 • יעילות שוק, המידה שבה שוק נתון דומה לאידאל של שוק משוכלל
  • יעילות פארטו מצב שבו כביכול לא ניתן להגדיל את הרווחה של אדם מסויים ללא הרעה של מצבם של אנשים אחרים.
  • יעילות קאלדור -היקס, גרסה של יעילות פארטו
  • יעילות בהקצאה - הקצאה "אופטימלית" של מוצרים.
 • יעילות בעסקים - הכנסות ביחס להוצאות וכו'.
 • תנועת היעילות Efficiency Movement מהתקופה הפרוגרסיבית (1890–1932), שתמכה ביעילות בכלכלה, בחברה ובממשלה.

בביולוגיה:

 • יעילות בצמחים, יעילות בבעלי חיים , יעילות בפוטוסינתזה.

בתחומים אחרים:

 • יעילות בסטטיסטיקה
 • יעילות חומרית - משווה את הדרישות של כמות החומרים בין תהליכים פיזיים או בין פרוייקטים של בנייה.
 • יעילות אדמיניסטרטיבית מודדת את השקיפות בתוך רשויות ציבוריות ואת הפשטות של חוקים ופרוצדורות עבור אזרחים ועסקים.

ראו גם

קישורים חיצוניים