תחרות משוכללת

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף שוק משוכלל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תחרות משוכללת (Perfect competition) או שוק משוכלל הוא מונח בכלכלה נאו-קלאסית המתאר מצב תאורטי של שוק, כסוג של מוסד חברתי, שבו אמורים להתקיים מספר תנאים. הכלכלה הנאו-קלאסית מונה בדרך כלל את התנאים הבאים לשם קיומו של שוק משוכלל:

 • ריבוי מוכרים וקונים שכל אחד מהם קטן מכדי להשפיע לבדו על ההיצע והביקוש (העדר מונופולים, מונופסונים, קרטלים ואי התערבות ממשלה ומוסדות חברתיים אחרים).
 • עלויות כניסה נמוכות או אפסיות לשווקים. אין צורך בהשקעה ראשונית כדי להתחיל למכור.
 • מידע מלא לכל המוכרים והקונים ידוע בכל זמן כל המחירים בשוק. (ובמקרה של מוצרים לא הומוגניים - גם את כל האיכויות של כל המוצרים).
 • כל קונה חופשי להתקשר עם כל מוכר ולהיפך.
 • התנהגות רציונלית של המוכרים והקונים. (יש לשים לב ש"רציונליות" בכלכלה נאו-קלאסית שונה מהגדרות נפוצות אחרות של רציונליות). המטרה היחידה של פירמות היא למקסם רווח, וצרכנים רוצים למקסם "פונקציית תועלת".
 • כל היחידות הנמכרות בשוק הן הומוגניות מנקודת מבטם של הקונים.
 • העדרן של השפעות חיצוניות, מוצרים ציבוריים וכשלי שוק נוספים.

בהתקיים הנחות אלו, על פי הכלכלה הנאו-קלאסית, השוק יתנהל לפי חוקי הביקוש וההיצע, וישאף להגיע לשיווי משקל באמצעות מנגנון שמזכיר את "היד הנעלמה". הנחת יסוד, המשמשת הצדקה לתומכי כלכלת השוק היא שבכלכלת השוק קרובה המערכת הכלכלית למצב של תחרות משוכללת.

הנחות נסתרות שחיוניות לקיום המודל

עם השנים, כלכלנים, בעיקר מזרמים הטרודוקסיים (כמו הזרם הקיינסיאני, כלכלה מוסדית או כלכלה אקולוגית) הוסיפו תנאים משתמעים - תנאים נוספים שחיוניים לקיומו של שוק משוכלל ואשר בדרך כלל אינם מפורטים על ידי הכלכלה הנאו-קלאסית:

 • תחום הכלכלה המוסדית הוסיף שכדי ששוק משוכלל יתקיים יש צורך בעדרן של עלויות עסקה, וקיומן של נורמות מוסר ומוסדות שיאפשרו אכיפת עסקאות.
 • אי תלות בין העולם הכלכלי והעולם הפוליטי המדיני התרבותי והצבאי, אי קיומם של מוסדות.
 • הבטחה של זכויות רכוש לכל ובאופן שוויוני.
 • כלכלנים אקולוגיים הוסיפו את התנאי של "עולם ריק" - אי תלות בגורמים טבעיים (כמו שירותים מהמערכת האקולוגית), או השפעה של הכלכלה על גורמים אלה. אם מניחים כי קיים הון טבעי שהפעילות הכלכלית עלולה להרוס אותו, ואם מניחים כי מערכות אקולוגיות חיוניות לקיום החיים והכלכלה האנושית, הנחות יסוד רבות בשוק המשוכלל אינן מתקיימות, לדוגמה הקיום של חלק מהסוכנים יכול להיות תחת איום עקב פעילות כלכלית של סוכנים אחרים, וצמיחה כלכלית עלולה לגרור הרס המערכת האקולוגית ובכך קריסה של הכלכלה.
 • ניתוח סטטי - בניגוד לניתוח דינמי על פני זמן (בניגוד לתחרות שומפטריאנית או לכלכלה אבולוציונית).
 • אי תלות של הכלכלה בייקום הפיזי, באנרגיה, אנטרופיה, מגבלות של זמן ומרחב (בניגוד לכלכלה אקולוגית).
 • אפשרות של הופכיות בזמן, ופונקציות שמתנהגות "יפה" (גזירות חלקות וכו').
 • בכלכלה קיינסיאנית: העדר תלות בין היצע וביקוש, והעדר יכולת של יצרנים להשפיע על טעם הצרכנים, או של הצרכנים לשנות את הטעמים שלהם.
 • העדר השפעות של טעמים, טכנולוגית ואסטרטגיות כלכליות בהיבטים רשתיים בין צרכנים לצרכנים, יצרנים ליצרנים. העדר רגשות כמו קנאה, או אהבה. העדר מוצרים שמספקים שירותי סטטוס חברתי.
 • העדר קשר בין טכנולוגיה ופיתוח טכנולוגי לבין העולם הכלכלי (בניגוד לדוגמה לתחרות שומפטריאנית).

השימוש במודל השוק המשוכלל

כלכלנים נאו-קלאסיים מודים כי מדובר במודל תאורטי שאינו מתקיים במדויק. המציאות הכלכלית האמיתית, מושפעת מהימצאם של מונופולים, קרטלים, התערבות ממשלתית, יצרנים וצרכנים ששיקוליהם אינם מונחים בידי "רציונל" במובנו הכלכלי, היעדר מידע מושלם ושווה לכל וסטיות אחרות מהנחות המודל התאורטי.

כלכלנים נאו-קלאסיים נוהגים לטעון כי השימוש במודל של תחרות משוכללת הוא לצורך פשטות הדיון, וכדי להתבונן בשוק ב"תנאי מעבדה" לצורך התמקדות בבחינת היבטים מסוימים של התנהגותו.

ביקורת על המודל

"הסטיות" הרבות שניתן לבצע ממודל השוק המשוכלל גורמות לכך שניתן להגיע למסקנות שונות מאוד על ידי סטיות קטנות מסוגים שונים. וכן ניתן להגיע להמלצות מדיניות שונות למדי מאלו הנהוגות על ידי שימוש במודל של תחרות משוכללת, וזאת על ידי שינוי של מספר קטן של הנחות יסוד במודל. כך לדוגמה, על ידי הנחה של היוון היפרבולי, במקום היוון רגיל, טוען הכלכלן המוסדי דייוויד לייבסון שיעילות פארטו גבוה יותר תהיה דווקא על ידי קיום של פנסיה חובה.

יוזף שומפטר טען כי על ידי הכנסת מימד דינמי לניתוח הכלכלי (והנחה כי טכנולוגיה משפרת את מצב המוצרים ואת מצבם של הפרטים) תחרות משוכללת עם מוכרים רבים היא מצב לא רצוי שבו אין לפירמות כסף למחקר ופיתוח, ולכן יש להעדיף תחרות בין מעטים. סטיב קין ואחרים מצביעים על כך שפירמה שמעוניינת למקסם רווחים בהינתן הנחות של ניתוח דינמי צריכה להתנהג אחרת מאשר פירמה שרוצה למקסם רווח בניתוח סטטי, לדוגמה עליה לדאוג לשמור על עודף כושר ייצור כדי להיות מסוגלת להגדיל את נתח השוק שלה.

ביקורת אחרת על המודל הוא שהוא משמש לשם "חינוך" הציבור בדבר יתרונות השוק ולהאדרתו, ובמיוחד הוא משמש פוליטיקאים כדי לתמוך ברעיונות או במדיניות שמוצגת כתמיכה ב"שוק חופשי" על בסיס דמיון לכאורה שקיים בינו לבין האידאל של שוק משוכלל לבין מדיניות או אידאולוגיה שמצהירה על מינימום מעורבות ממשלתית בשוק.

בדומה למונח שוק-חופשי, "תחרות משוכללת" או "שוק משוכלל" הוא מונח המורכב משם עצם (שוק) ושם תואר (משוכלל). שם העצם מתאר סוג של מערכת חברתית או מוסד חברתי. במונחים סמנטיים של תורת הקבוצות, תואר השם מצמצם את הקבוצה שעליה מצביע שם העצם, והצירוף התאורי כולו הוא בעצם החיתוך בין הקבוצה שמיוצגת על ידי תואר השם לבין הקבוצה שמיוצגת על ידי שם העצם. לדוגמה, הצירוף "פילים כחולים" מצביע על קבוצת האובייקטים בעולם שנוצרת כתוצאה מחיתוך קבוצת הפילים וקבוצת הדברים הכחולים. שם התואר מתאר סוג מסויים של שוק - לאו דווקא השוק המצוי או השוק הנפוץ אלא שוק שנמצא במצב מסויים מאוד שאמור להתקיים במציאות, בקירוב שלה או באיזה אוטופיה כלשהי. מעצם טיבן של מערכות מורכבות אחרות ניתן לראות כי הן יכולות להתנהל במגוון סוגי התנהגות על פי סוג הסביבה שבתוכה הן נמצאות. הרעיון של נישה מתאר התנהגות שונה של מינים ביולוגים, טכנולוגיה ומוסדות חברתיים בהתאם לנסיבות שונות. כאשר מדברים על "שוק חופשי" מדברים על מערכת שנמצא במסגרת תנאים מסויימים מאוד אבל מתעלמים מהמצב שלה בשאר הזמן או במאמצים הנדרשים כדי להשאיר את המערכת במצב זה. הדבר דומה במקצת לבעיה של זואולוגים שידברו על "פילים כחולים" (שלאו דווקא קיימים במציאות). לחלופין ייתכן שם תואר שמציין תת קבוצה אמיתית (לדוגמה פיל הודי, פילה בהריון, פיל זקן) אבל מצב זה הינו בהכרח צמצום של הקבוצה שבה מודבר - לכן המונח שוק משוכלל הוא בהכרח צמצום של ניתוח של מערכת מורכבת וחופשית יותר שהיא שוק שעשויה לתפקד בצורה אחרת בהתאם לנסיבות שונות - לדוגמה לשנות התנהגות עקב היבטים כמו הרס סביבתי, אי שוויון גדול, נורמות של שחיתות וכו'. הבלבול בין המצב הרווח (השוק בנסיבות שונות) לבין שוק משוכלל יוצר רושם מטעה כי לכאורה יש זהות בין שני הדברים. כלכלנים מקצועיים לפעמים ערים להבדלים בין שני הדברים וטוענים כי הם מנסים להגדיר את התנאים שבהם שוק הוא משוכלל. עם זאת השמירה על "נישה" שמאפשרת לשוק להיות משוכלל, בהכרח כרוכה בעיצוב מסויים של מערכות אחרות ועיצוב כזה דורש התערבות ומחוייבות של החברה. כמו כן ההתחייבות למצב של "משוכלל" היא בהכרח נטיה נורמטיבית שבאה לפעמים על חשבון מטרות חברתיות אחרות (כמו לדוגמה אם כי לא בהכרח שוויון או חופש או קיימות).

קישורים חיצוניים

כלכלה נאו-קלאסית

אישים: ויליאם סטנלי ג'בונס - קרל מנגר - לאון ואלראס - אלפרד מרשל - ג'ון בייטס קלארק - אירווינג פישר - קנת' ארו - פול סמואלסון - מילטון פרידמן - פרדריק הייק

מושגים: ניתוח שולי - תפוקה שולית - פונקציית ייצור קוב דאגלס - תועלת שולית - תאוריית שיווי המשקל הכללי - תאוריית העדפה הנגלית - יעילות פארטו - תחרות משוכללת - כשל שוק - השפעה חיצונית - צמיחה כלכלית - האדם הכלכלי - הון - יתרון יחסי

ביקורת: כלכלה קיינסיאנית - כלכלה אקולוגית - כלכלה התנהגותית - כלכלה מוסדית - כלכלה אבולוציונית - כלכלה בודהיסטית - מחלוקת קיימברידג' על ההון - הפרכת הכלכלה - תורת ההונאה - אמרטיה סן - קנת' בולדינג - ג'ון קנת גלבריית - הא-ג'ון צ'אנג - גבולות לצמיחה - מודל זרמים ומאגרים - ספינת החלל כדור הארץ - מערכות מורכבות

ביזור וריכוזיות

רקע: שוק חופשי - שוק תחרותי - כשל שוק - מונופול - אוליגופול - מונופסון - תאגיד - תאגיד רב-לאומי - יתרונות לגודל - מינוף פיננסי - חברת פירמידה - סיכון מוסרי - מונופול טבעי - קשרי הון-שלטון - קפיטליזם של מקורבים‏ - שחיתות - לובי פוליטי - תעמולה - הפרטת המחקר - תרבות הצריכה - גלובליזציה - תביעת השתקה - התיישנות מכוונת - עוני - אי שוויון כלכלי - מלכודת עוני - ניידות חברתית

Movie poster the corporation.jpg

דוגמאות: הברונים השודדים - שוק הרכב העולמי - חברות הטבק - משפחות ההון בישראל - בנקאות בישראל - פנסיה בישראל - איי.די.בי. - האחים עופר - מונסנטו - נסטלה - משפט מקלייבל - חוק ההסדרים - גז טבעי בישראל

כלים לשינוי: הגבלים עסקיים - כלכלה דמוקרטית - כלכלה מקומית מקיימת - קואופרטיב - בנק שיתופי - מטבע משלים - מטבע קהילתי - כלכלה שיתופית - מכפיל מקומי 3 - מס טובין - פשטות מרצון - נתונים פתוחים - כנסת פתוחה - קוד פתוח - חומרה פתוחה

אישים וארגונים: אדם סמית - ארנסט פרידריך שומכר - יוזף שומפטר - ג'ון קנת גלבריית - אמרטיה סן - הא-ג'ון צ'אנג - דייוויד קורטן - ג'ושוע קארלינר - ונדנה שיווה - לואיג'י זינגלס - החלום האמריקאי החדש - SourceWatch

ספרים וסרטים: קטן זה יפה - הדינמיקה של הקפיטליזם - כשתאגידים שולטים בעולם - כלכלה בקומיקס - סופו של הליברליזם המפסידני - אומת המזון המהיר - מכונת הארגון - הלוגיקה של פעולה קבוצתית - נו לוגו - בולו'בולו - התאגיד - הפרסומת והאגו - סיפורם של הדברים - זה משנה הכל