מדיטציה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מדיטציה (לפי האקדמיה ללשון העברית: בּוֹנְנוּת) היא תרגול נפשי שבו האדם משתמש בטכניקה כמו מיקוד תשומת הלב באובייקט, מחשבה או פעילות, כדי להגיע למצב רגשי שליו, ולבהירות נפשית. מטרת המדיטציה היא זיכוך התודעה כך שהפרט יוכל לשלוט בצורה טובה יותר בזרם המחשבה שבתודעתו, ולסנן החוצה מתודעתו מחשבות בלתי-רצויות. המדיטציה יכולה לאפשר הפסקה של זרם-מחשבות לא רצוי, או שהיא יכולה לאפשר לחשוב בצורה מרוכזת, עמוקה ושנונה יותר על המציאות. מקורה המוכר ביותר של המדיטציה הוא בתרבות הבודהיסטית. בתרבות זו זיכוך התודעה מסייע לחשיבה על המציאות ומסייע לפרט להבין שהוא עצמו חלק מהמציאות, ועל דרכים שבהם הוא יכול להפוך את חייהם של אחרים וחייו שלו לטובים יותר לצורך הפחתת הסבל הכללי בעולם.

יש טכניקות רבות לבצע מדיטציה, והן התפתחו במקביל, בהדדיות ובאופן עצמאי בתרבויות שונות בעולם עוד מימי קדם. המכנה המשותף לטכניקות המדיטציה השונות הוא היותן תרגול אישי שהאדם מבצע בכוחות עצמו למול עצמו, בין אם יהיה בגפו ובין אם יתרגל בנוכחות אחרים. מחקרים רפואיים מראים כי למדיטציה יש השפעות טובות על בריאות המוח והגוף.

מדיטציה היא כל מצב בו התודעה נשלטת על ידי הפרט באופן מספיק. יש רמות שונות של שליטה בתודעה שניתן להגיע אליהן במגוון דרכים. למעשה אנשים נכנסים למצבי מדיטציה פעמים רבות בחייהם אף מבלי לכנות זאת בשם מדיטציה, למשל כשהם מתרכזים מאוד במטלה מסוימת ומתייחסים אליה במורכבות ורצינות רבה. הפעלת הדימיון (הפן ה"פנטסטי" של הנפש) באופן מספיק חזק או מורגש יכול להיתפש במקרים רבים כמדיטציה.

מדיטציות עמוקת יכולות לכלול תופעות תודעתיות (קווליות) הקשורות גם בלקיחת סמים פסיכואקטיביים מסוימים (כגון LSD או מסקלין) אך מוסכם בקרב אנשי דת ומדענים כי חוויות בעקבות נטילת סמים כאלה הן רק חלק מחווייה מדיטטיבית ולא תחליף למדיטציה כשלעצמה. במדיטציה מודגשת השליטה על זרם המחשבה, או היכולת להפסיק את זרם המחשבות, בעוד שבלקיחת סמים מודגשת החווייה הנלווית לזרם המחשבה מזוכך הנשלט מספיק לעומק - אז אין תופעות לוואי של סמים מסוימים - המוח מייצר חומרים כמו הסמים עצמם בכמויות ראויות בעת מדיטציה, מה שנקרא לעתים טריפ טבעי או טריפ עצמי או (Self-trip) מבלי הגזמה בחומר מוחי ספציפי כמו שקורה עם צריכת סמים.

מטרת המדיטציה היא לא "להיות במקום אחר" אלא להיות "כאן ועכשיו" רק פיקח יותר (כלומר פחות מוסח) ומודע בעמוק משמעותי לשאר הקיים בעולם זה. השוואה טובה היא קרן אור - כשהאור לא מתפזר ואחיד בקרן, הוא חזק יותר ומחמם יותר עד כדי שיוכל לחתוך פלדה (כמו עם קרן אור מסוג קרן לייזר). השוואה נוספת היא הפחתת רעש. תפישות המנסות לחבר בין הבודהיזם לתורת הקוונטים (תורה פיזיקלית) מדברות על כך שכולנו אחד; כל החלקיקים המהווים אותנו ואת הכל ביקום זה וביקומים אחרים אם ישנם, יכולים להימצא בכל מקום ובכל זמן ומדיטציה היא דרך להרגיש את החיבור הזה של הכל בהכל, לפי תפישה זו.

אין ספק שבשביל מדיטציה יעילה נדרשת סביבה טבעית ושקטה, כזו שהמוח מכיר וכזו שבה הנפש יכולה להתעלות ולזכך החוצה כמות סבירה של זיהום, רעש והסחה - מכאן שמדיטציה איננה כלי על טבעי אלא כלי טבעי נפשי בעל פוטנציה גדולה מן הנדמה. הזמן והמקום בו נוצר הבודהיזם (צפון תת-היבשת ההודית) היה אז אזור טבעי עתיר נהרות, מעיינות, צמחייה ומקומות טבעיים מעולים להתבודדות ומדיטציה שקטה.

ישנם מצבים עמוקים יותר ויותר של מדיטציה. תפישה רווחת בבודהיזם היא כי מצבים עמוקים מספיק, מקלים על האדם להגיע להארה רוחנית ולהבין שכולנו בקיום הזה ערבים זה לזה וצריכים לבוא זה לקראת זה למען עולם טוב ושמח יותר. דהיינו, מדיטציה מסייעת לא רק לתאר זאת אל גם להבין, לחוש ולרצות זאת ובכך מסייעת לפתח חמלה (Compassion) לשאר הבריות. הבודהיזם מתאר מספר רמות ("דיאנות", Dhyana) של מדיטציה ורמה גבוהה ביותר של שקט פנימי ועומק מחשבתי נקראת "סאמאדהי" (Samadhi).

עם זאת, על פי הבודהיזם מדיטציה איננה כלי יחידני להגיע להארה רוחנית אלא כלי מסייע (וחשוב אמנם). ניתן להשוות זאת להכנת שיעורים במתמטיקה. ללא הכנת התרגילים קשה להבין מה המשמעות של התאוריה המתמטית, אבל התרגילים עצמם הם כלי עזר מסייע לשם הבנת החומר התאורטי. באופן דומה מדיטציה ללא התאוריה של בודהיזם לדוגמה, רק מעניקה בהירות של המחשבה, אבל אינה מספקת כדי ללכת בדרך של הבודהיזם. הבודהה עצמו פיתח שתי שיטות מדיטציה המשלימות זו את זו - מדיטציית הרגעה (סאמאתאה, samatha) ומדיטציית הסתכלות פנימית או "תפנית" (ויפאסאנה, Vipassana). הבודהה הדגיש כי מדיטציה כשלעצמה לא תסייע להגיע להארה ונדרשת שקידה בחכמת המוסר ועקרונות הדת, הקרבה למען האחר, גמילות חסדים וכדומה, בכדי להגיע להארה.

ראו גם

קישורים חיצוניים