מוצר דחיס

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מוצר דחיס או מוצר שיש לו דחיסות (באנגלית: Congestible) הוא מוצר שאינו יריבי כאשר השימוש בו מועט, אך ככל שהשימוש בו גובר, הוא הופך ליותר ויותר יריבי. לדוגמה, נסיעה של מכוניות ברחוב. כל עוד נוסעות מעט מכוניות, הרחוב הוא מוצר לא יריבי. אך ככל שנוסעות יותר מכוניות, שימוש של אדם אחד, פוגע בשימוש של האחר, כי נוצרים עומסי תנועה.

באופן כללי דחיסות תלויה בכמות המשתמשים ביחס לכמות ההון - כאשר הון מוגדר בצורה רחבה - כולל הון טבעי או הון תעשייתי. ניתן להקטין את הדחיסות אם יש פחות משתמשים או אם יש יותר הון. בעוד שהון תעשייתי הוא דבר שקל להגדיל אותו בטווח הזמן של מאות שנים, הון טבעי הוא קשה יותר להרחבה ואף יכול להיהרס על ידי הון תעשייתי. בהקשרים רבים של שירותי המערכת האקולוגית, דחיסות תלויה בסקאלה, כלומר בגודלה של הכלכלה האנושית ביחס לביוספרה ולסביבה הטבעית, וככל שהסקאלה גדלה (עולם מלא), מוצרים הופכים ממוצרים לא-יריבים למוצרים יריבים.

השאלה כמה מוצר הוא יריבי או לא יריבי משפיעה על סוגיות הנוגעות לניהול של מוצר ציבורי - מוצר או שירות שהוא לא יריבי ולא בלבדי - כלומר ששימוש בו לא פוגע בשימוש על ידי אחרים ושאם מישהו לא משלם עבורו קשה למנוע ממנו שימוש באותו מוצר. מוצרים ציבוריים כוללים דברים כמו זיקוקי דינור, צבאות ומערכות לביטחון לאומי, מערכת להתרעה בפני רעידות אדמה, בתי משפט הוגנים, תקשורת הוגנת, וכן שירותים של המערכת הביוספרית כמו הגנה של שכבת האוזון מפני קרינה קוסמית, או מחזורים אקולוגיים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

  • תשלום אוויר- קניית מיכלי אוויר בערים מזוהמות בסין והודו, כלכליסט, 08.11.2018