ביוספרה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ביוספרה (באנגלית: Biosphere) היא המערכת האקולוגית העולמית בכדור הארץ, שמשלבת בין כל היצורים החיים וכל הקשרים ביניהם, כולל היחסים שלהם עם תרכובות, אנרגיה ותהליכים בליטוספירה, הגאוספירה, ההידרוספירה והאטמוספירה. הביוספרה היא המרכיב הביולוגי של מערכות כדור הארץ.

מדענים משערים כי הביוספרה בכדור הארץ התפתחה מתרכובות אורגניות ממקור לא חי או חי מלפני 3.5 מיליארד שנים או יותר. באופן כללי יותר, ביוספרה היא כל מערכת אקולוגית סגורה שמקבלת אנרגיה ממקור כלשהו אבל לא מקבלת או מספקת חומרים אל מערכות אקולוגיות אחרות. דבר זה כולל גם ביוספירה מלאכותית כמו ביוספירה 2 BIOS-3 ובעתיד אולי גם מערכות אקולוגיות במושבות בחלל. המושג ביוספרה הוא מושג מרכזי בתחום המחקר אקולוגיה והוא משותף גם לתחומי מדעיים רבים אחרים כולל אסטרונומיה, גאופיזיקה, גאולוגיה, הידרולוגיה, ביוגאוגרפיה ואבולוציה.

כמרכיב מפתח במערכות כדור הארץ, הביוספרה מקיימת קשרי גומלין ומחליפה חומרים ואנרגיה עם ספרות אחרות. היא מניע מרכזי של מחזורים ביוכימיים כגון מחזור הפחמן, מחזור החנקן, מחזור הזרחן ועוד יסודות. מנקודת מבט אקולוגית הביוספרה היא מערכת אקולוגית עולמית, המורכבת מסך המינים החיים בכדור הארץ ומבצעת את כל התפקודים הביולוגים, כולל פוטוסינתזה, נשימה, פירוק, קיבוע חנקן ועוד.

הביוספרה היא מערכת מורכבת דינמית שמשתנה בצורה עונתית בייצור הראשוני שלה ובתהליכים ביולוגים רבים שמונעים על ידי אנרגיה שמומרת על ידי הפוטוסינתזה לאנרגיה כימית זמינה ליצורים ביולוגיים. שינויים מחזוריים בקרינת השמש הם הגורם המרכזי שאחראי לדינמיקה זו, בעיקר על ידי השפעות החזקות שלה על היצור הראשוני היבשתי.

הכוחות המרכזיים שמשפיעים על הביוספרה, מלבד כוחות חיצוניים (כמו קרינת השמש, אירועים קוסמולוגיים או אירועים גאולוגיים) הם ארגון עצמי ואבולוציה ביולוגית. בביוספרה יש כוחות רבים הפועלים כלולאות משוב מחלישות וגורמים לייצוב המערכת. אם זאת אין מדובר בשווי משקל סטטי והביוספירה היא לא בעלת שיווי משקל יחיד שהיא חייבת להתכנס אליו, אלא היא יכולה לזוז בין מספר רב של שיווי משקל בעלי תכונות שונות. השערה אחת לגבי יציבות המערכת היא השערת גאיה שטוענת שהביוספרה תמיד שואפת להגיע לאיזון. השערה אחרת היא השערת מדיאה שטוענת כי המערכת יכולה להימצא כביכול בשיווי משקל מסויים או קרוב אליו במשך זמן רב ולעבור שינויים קטנים שאינם בהכרח גלויים לעין, ואז לקפוץ בפתאומיות לשיווי משקל אחר תוך שהדבר עלול לגרור הכחדה המונית.

ראו גם

קישורים חיצוניים