מוצר בלבדי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מוצר בלבדי או מוצר שיש לו תכונה של בלבדיות (באנגלית: Excludability) הוא כזה שיש מנגנונים חברתיים המאפשרים בעלות בלבדית עליו. השימוש בו מותר לבעליו, או למי שבעליו מרשה לו להשתמש במוצר. זהו שם נרדף לזכויות קניין.

במוצר לא בלבדי (למשל שכבת האוזון), כל אחד יכול להשתמש גם בלי רשות מהבעלים, ולכן סביר שאף אחד לא ישלם עבורו. לכן היצרן של מוצר שכזה לא ירוויח. לפי התאוריה הנאו-קלאסית מוצר שכזה לא ייוצר. היות והתועלת ממוצר זה אינה אפסית, פירוש הדבר שאין כאן יעילות פארטו ולכן זהו כשל שוק. היות המוצר לא בלבדי היא אחד התנאים לכך שזהו מוצר ציבורי (כמו תאורת רחוב).

למעשה בלבדיות לא בהכרח קשורה למוצר עצמו אלא להסכמים ולגופים חברתיים. במציאות אף מוצר אינו בלבדי אלא אם יש למחזיק המוצר מספיק כוח פיזי למנוע מאחרים להשתמש בו, או לחלופין יש מוסדות חברתיים (כמו משטרה) העושים זאת. קל להפוך מוצרים ממשיים כמו בית או בגדים לבלבדיים. קשה יותר לעשות זאת במוצרים לא ממשיים כמו סרט קולנוע או מידע או ידע. פטנטים וזכויות יוצרים מנסים להפוך ידע למוצר בלבדי אך מתעוררות בעיות.

רוב מוצרי ושירותי הטבע, שהם אינם יריביים, הם כאלו שקשה לדמיין איך אפשר להפוך אותם לבלבדיים: שכבת האוזון, הפריה טבעית, אקלים וכיוצא בזה. לעיתים קרובות אפשר להפוך קרן טבעית לבלבדית, למשל יער. אפשר להפוך את המאגר שלה (העץ) לבלבדי, אך לא את שירותי הקרן שלה (השפעה על האקלים, אצירת מים, מניעת סחף).

בלבדיות ללא בלבדיות
יריבות מוצר פרטי
מזון, בגדים, מכוניות, מקומות חניה
מוצר משותף
שדות דיג, מאגרי פחם, מאגר עצים
ללא יריבות מוצר מועדון
בתי קולנוע, פארקים פרטיים, טלוויזיה בלווין
מוצר ציבורי
טלוויזיה בשידור לאוויר, אוויר נקי, בטחון לאומי

ראו גם

מוצר ציבורי
מוצרים ציבוריים: הון חברתי - אמון - כסף - רפואה מונעת - מידע - הון טבעי - שרותי המערכת האקולוגית - דייג יתר - מגוון ביולוגי
מושגים: מוצר ציבורי - מוצר פרטי - מוצר משותף - מוצר מועדון - מוצר בלבדי - מוצר יריבי - נחלת הכלל - הטרגדיה של נחלת הכלל
אנשים וספרים: לטובת הכלל - חברת השפע - הלוגיקה של פעולה קבוצתית - אלינור אוסטרום - דייוויד בוליר