עיר לכולנו

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כנס של התנועה, יולי 2008

עיר לכולנו היא תנועה חברתית שמתמודדת כסיעה בבחירות המוניציפליות למועצת ולראשות העיר תל־אביב-יפו, החל מבחירות 2008.

תנועת עיר לכולנו נוסדה ב-19 בינואר 2008 כתנועה על-מפלגתית המאגדת פעילי שכונות, פעילים סביבתיים ופעילים חברתיים. בין מקימי התנועה היו פרופסור דני רבינוביץ' מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בתל אביב, וחבר הכנסת דב חנין (חד"ש).

התנועה היתה מעורבת במאבקים למען סלילת שבילי אופניים מופרדים מהמדרכות בעיר, למען דיור בר השגה ודיור מעורב ונגד הריסת בתים בכפר שלם וביפו. ב-11 באוגוסט 2008 הודיע חבר הכנסת דב חנין כי יתמודד מטעם הסיעה לתפקיד ראש העיר מול ראש העיר המכהן, רון חולדאי.

מצע

מצע התנועה מושתת על השקפת עולם הרואה באיכות החיים בעיר מכלול (אקולוגיה עירונית) המושפע מאופי הקהילה האורבנית, שירותי החינוך והתרבות בעיר, מדיניות התחבורה, מדיניות התכנון העירוני ואיכות הסביבה.

תחבורה

תוכנית התחבורה של עיר לכולנו מהווה נדבך מרכזי בהיבטים רבים אחרים שלה והיא משולבת בתוכנית לתכנון עירוני מתאים. הדברים כוללים מעבר לתחבורת מעברים, התבססות על אוטובוסים רבי קיבולת (BRT) ועל נתיבי תחבורה ראשיים המיועדים לאוטובוסים כדי לשדרג את התחבורה הציבורית במהירות, עירוב שימושי קרקע וסלילת שבילי אופניים. ובאופן כללי נקיטת צעדים דומים לאלה שנקט ז'יימה לרנר בקוריטיבה וטום פוטר בפורטלנד.

התנועה קוראת לרפורמה מיידית בתחבורה הציבורית בעיר מתוך מטרה לשפר את מערכת התחבורה הציבורית והאישית בכדי להפחית את עומסי התנועה בעיר, לצמצם את זיהום האוויר והרעש והביא לפתרון בבעיות החנייה בעיר‏‏[1].

על פי התוכנית המוצעת, בכדי לייעל את מערכת התחבורה הציבורית הקיימת בטווח הקצר-בינוני, יוסבו 14 נתיבי תחבורה עיקריים, דוגמת רחוב בן יהודה בכיוון צפון-דרום ורחוב ארלוזורוב בכיוון מערב-מזרח, לנתיבים יעודיים לתחבורה ציבורית. האוטובוסים שישרתו את הקווים המרכזיים יהיו בעלי קיבולת גדולה ותדירות גבוהה ויצוידו במערכות הנעה ידידותיות לסביבה, במטרה להפחית את זיהום האוויר. אל נתיבי התחבורה המרכזיים תתחבר רשת קווים משניים, שיקשרו אותם אל השכונות השונות בעיר ובהם ינועו אוטובוסים קטנים יותר. מערכת זו מתוכננת לפעול בכל ימי השבוע ובלילות, כולל בשבת. זאת מלבד בשכונות בעלות ריכוזים גבוהים של תושבים שומרי מסורת או בשכונות שבהן יהיה רוב נגד מהלך זה.

כמו כן, לפי התוכנית במקביל לשינוי בתחבורה הציבורית יסללו שבילי אופניים מופרדים ויעודיים ברחבי העיר, שייבנו על חשבון הכבישים לכלי רכב. בנוסף לכך, תופעל מערכת של השכרת אופניים, במטרה לעודד תנועה של רוכבי אופניים כחלופה לרכבים ממונעים ולהגביר את בטיחות הרוכבים.

בנוסף, בטווח הבינוני-רחוק תוקם מערכת של רכבת קלה ורכבת תחתית. כמו-כן, תושת אגרת גודש לכניסה ברכבים פרטיים למרכז העיר וזאת רק לאחר ביסוס חלופות לרכב הפרטי, כאפשרות נוחה ומהירה להתניידות בעיר.

מדיניות סביבתית

עיר לכולנו דוגלת באימוץ עקרונות הקיימות, פיתוח בר קיימא ובעיקר תחבורה בת קיימא, ויצירה של מודל פיתוח סביבתי-חברתי לתכנון ארוך טווח. בין השאר קוראת לאכיפה מוגברת של תקני איכות סביבה, איכות מים והזרמת שפכים לים; הקמה של מערך מחזור פסולת מקיף; שימור המורשת התרבותית והאדריכלית בעיר ותכנון התואם את אופי השכונות; ופתיחה ושיקום של החופים והמרחבים הציבוריים בעיר.

בהתאם לתקדים של ערים אחרות בעולם, הקטנת ההשענות על רכב פרטי אמורה לאפשר יותר מרחבים ציבוריים שכיום משמשים כחיונים לשימושים אחרים כמו גינות ציבוריות.

קהילה, תרבות וחינוך

על פי מצע עיר לכולנו יש לעודד יצירת חיי קהילה עירוניים ולמנוע את מגמת ההדרה של תושבים ותיקים ותושבי מעמד הביניים מהעיר. זאת, בין השאר, באמצעות הקמת ועדי שכונות בכל רחבי העיר ושיתופם בהחלטות העירייה; השתתפות פעילה של העירייה במדיניות דיור שתציע דיור בר השגה לשכירות, דיור מוגן ודיור ציבורי, ובדיקה מעמיקה ותומכת ליוזמות של דיור מעורב; הגדלה של המרחב הציבורי ברבעים השונים והשבחתו; חיזוק של מרכזים קהילתיים ומוסדות שכונתיים של חינוך, תרבות, דת וספורט; יצירת אופציות לחיי קהילה מלאים לנוער ולגמלאים; מתן דגש לצמצום פערי התשתית בין צפון ומרכז תל אביב ביחס לדרום העיר וליפו; וסבסוד של שרותי חינוך ותרבות לאוכלוסיות מוחלשות בעיר.

שקיפות ושיתוף הציבור

לפי דב חנין, אחד המטרות המרכזיות של התנועה היא לקיים עירייה שקופה יותר שבה התושבים מעורבים יותר בניהול ענייני העיר.

מבנה התנועה

התנועה בנויה מפורומים של צוותי תכנון ופעולה המחולקים לפי נושאים ולפי אזורים.

פורומים אלו פתוחים להשתתפות תושבי העיר ועצמאיים לקבל החלטות בתחומי פעילותם, במסגרת עקרונות היסוד של התנועה.

הפורומים הנושאיים הם: פורום סביבה-תחבורה-בריאות, פורום דיור, פורום חינוך, פורום עבודה ורווחה, פורום נוער, פורום דמוקרטיה, פורום תרבות ולילה, פורום להט"ב, פורום גימלאים ופורום סטודנטים.

הפורומים אזוריים מחלקים את תל אביב לחמישה אזורים מרכזיים: יפו, שכונות הדרום והמזרח, לב העיר, הצפון הישן ושכונות עבר הירקון.

כלל חברי הפורומים יוצרים יחדיו את האסיפה הכללית של התנועה, אשר מהווה את הגוף העליון בתנועה, הקובע את מדיניותה‏‏[2].

ניתן להצטרף ל"עיר לכולנו" על ידי השתתפות ב-5 פעילויות של התנועה.

תוצאות הבחירות הפנימיות

בבחירות הפנימיות שנערכו ב-14 ביולי 2008 נבחר ח"כ דב חנין כמועמד התנועה לראשות עיריית תל אביב-יפו.

למקום הראשון נבחר אהרון מדואל. פעיל ליכוד ויו"ר כפר שלם שפעל מאז נבחר ב-1992 לשמירת זכויות התושבים בשכונה ובשכונות הדרום. ראיון קצר עם מדואל

למקום השני נבחרה רוחיק גלעד-וולנר. גלעד-וולנר הייתה ממובילים של אחד המאבקים הסביבתיים הראשונים בתל אביב יפו - כנגד הפיכת חלק מגן מאיר לחניון. היא היתה ממקימי עמותת לב תל-אביב לאיכות חיים, וממקימי "הפורום הירוק" של החברה להגנת הטבע (פורום של ראשי שכונות לנושאי סביב) כמו כן היא היתה ראש פורום שיתוף ציבור בעיר לכולנו. היא גם אחת החברות הראשונות בתל אביב בשביל אופניים לקידום שבילי אופניים בעיר. היא ממארגנות מסיבת הרחוב השנתית ברב קוק, מסיבה שמארגנים כל תושבי הרחוב.

למקום השלישי נבחר יואב גולדרינג שהיה ממוביל "רנט קונטרול" (לשיפור מצב הדיור בעיר) וכן נציג הקהילה הגאה.

יעל בן יפת ממוקמת במקום הרביעי והיא פעילה בקידום נושאי חינוך בעיקר בשכונות הדרום.

שרון לוזון נבחר למקום החמישי. הוא מרצה לענייני בטחון באוניברסיטה הפתוחה ופעיל נגד המגדלים הרבים בעיר וכן בנושא של שיתוף התושבים בענייני העיר.

שרון מלכי במקום השישי היא דוקטורנטית לענייני סביבה בין מחברי תכנית התחבורה של התנועה - "ניידות לכולנו".

שלי דביר במקום השביעי היא עורכת דין לענייני זכויות אדם ופעילה בנושאי סביבה באדם טבע ודין.

רוני סורקיס במקום השמיני הוא וטרינר שגר בכפר שלם.

תמיכה חיצונית בתנועה

עד לאוגוסט 2008 כ-30 בלוגרים הודיעו על תמיכתם בדב חנין ובחזון של עיר לכולנו וכ-1900 איש הצטרפו לקבוצה התמיכה של דב חנין בפייסבוק.

ראו גם

קישורים חיצוניים

סרטוני תעמולה

הערות שוליים