שיחה:היווצרות האסלאם

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תודה על הערך. דברים שאפשר לשפר:

 1. הדגשת זה שבניגוד ל-2 הדתות האחרות האיסלם התפתח בזמן שהיה כתב ולכן יותר פשוט לחקור את מקורותיו. דוגמאות חשובות אחרות זה כתות נוצריות מודרניות וכן "דתות מטען" - שהיא דוגמה מדהימה שדוקינס מביא ב"יש אלוהים?"
 2. חסר ניתוח חברתי- כלכלי - סביבתי. לדוגמה בתרבות הערבית עד היום יש דגש על כבוד, כבוד במשפחה ועל מנגנונים כמו נקמת דם בסכסוכים בין חמולות או שבטים. אבל אלו דברים הגיונייים יותר לפיתוח גישות של שמירת נורמות \ צדק \ שלום \ חוק כאשר מוסדות כמו שוטרים ובתי משפט הם מרוחקים מאד ויש ישובים מבודדים או ניידים (שאלה מתבקשת היא כמה זה קיים במקומות אחרים בעלי תנאים גאוגרפיים דומים - תרבויות מדבר). באופן דומה רעיית צאן היתה כנראה גורם משפיע יותר מאשר חקלאות וגם לזה יש השפעה - נניח הרבה יותר נוודים.
 3. חסר חומר על השלכות חבתרתיות שיש לדבר הזה - נניח - איך זה השפיע על היחס למדע (אז והיום) ואיך על התפתחות המשטרים.
 4. ערכים קשורים - אבולוציה חברתית ותרבותית, יש אלוהים?, רובים חיידקים ופלדה (במיוחד הפרק האחרון) ,קיצור תולדות האנושות, מה השתבש?
 5. מה הקשר לקיימות או לבעיות חברתיות אחרות? (מה ההשלכות, מה אנחנו יכולים ללמוד מזה היום?)
 6. אפשר אולי להרחיב מה היה המצב קודם לכן. למה עלה האיסלם , למה דווקא במועד שהוא עלה? האזרח דרור (שיחה) 08:08, 24 בספטמבר 2020 (IDT)

הערה נוספת - אחרי שקראתי את הפרק "ההתחלה: חזיונו הראשון של מוחמד בעת שעשה תחנות'" - כדאי לתת סימוכין לטענות , גם כדי להעשיר את הקוראים. לדוגמה טענות שאללה היה כבר אל ראשי בפנתאון, או על המנהג המוזכר. האזרח דרור (שיחה) 08:13, 24 בספטמבר 2020 (IDT)

שלום משתמש:האזרח דרור:

 1. גם הדת העברית לזרמה הפגאני ולזרמה המונותאיסטי התפתחה כשהיה כתב - הכתב הפרוטו-שמי או לחלופין proto-sinaitic נפוץ כבר אולי 4000 שנה, בערך 700 שנה לפני שנוצרה הדת העברית (בגרסתה המונותאיסטית); אם התכוונת לכתיבה אינטנסיבית אז אני בספק שזה היה בחצי האי ערב בעת היווצרות האסלאם; למיטב ידיעתי מוסכם בקרב חוקרי אסלאם שפסוקי הקוראן נזכרו במידה רבה בעל פה (לאו דווקא במדויק) על ידי אנשים שהתמחו בכך, ה"חאפיס'ים" (حافظ) ובמידת מה נכתבו גם על חומרים שונים כגון אבנים, עץ וקלף בשל הקושי להשיג נייר באזור החג'אז אז (עד שכל המידע נערך לספר על ידי עותמאן וסיעתו). כמו כן, לגבי דתות מטען; זה מונח שמצאתי כעמום; הבנתי מפתיח הערך Cargo cult בויקיפדיה האנגלית שיש אנתרופולוגים הנמנעים מן השימוש בו בגלל שהוא מתאר מגוון תהליכים מורכבים שאין ביניהם קשר הכרחי
 2. לא הבנתי מה הבעיה שמצאת בהקשר זה
 3. לדעתי התפתחות האסלאם בין השנים 570 ל-750 לא קשורה בצורה משמעותית למדע או ליחס המוסלמי למדע מ-750 ואילך; לדעתי הערך מספיק ארוך כדי לפרט על ההשפעה האפשרית של זה על המדע ופירוט כזה אמור להיעשות בערך נפרד אסלאם ומדע ; התפתחות המשטרים האסלאמיים שלאחר מות ארבעת החליפים הראשידון זה עניין שהוא לדעתי משני לערך
 4. אבולוציה חברתית ותרבותית לדעתי קשור; הספר יש אלוהים לדעתי קשור באופן רופף, את רובים חיידקים ופלדה אינני מכיר ולא קראתי את קיצור תולדות האנושות ואת מה השתבש?
 5. ההשלכות הן עניין של היסטוריה של האסלאם אך אפשר ללמוד מהיווצרות האסלאם על איך נוצרת קבוצה חברתית מטען רעיוני יציב עם פרקטיקות שמטרתן להשאירו יציב כך שבמהלך השנים היא תישאר מאד הומוגנית מבחינה תרבותית/דתית; אפשר להוסיף על כך משפט בערך
 6. אני חושב שפירטתי על זה מספיק בערך אבל כמובן מי שרוצה להוסיף עוד מידע מוזמן; לדעתי הערך הגיע לסף אורך סביר וחבל להאריכו עוד הרבה

לגבי ההערה הנוספת; הבאתי בסוף הערך מקור על מנהג התחנות'; עבודת מחקר מקיפה (אולי המקיפה אי פעם בנושא) של קיסטר.

בברכה. ‏EqualizeE‏ • שיחה 12:48, 24 בספטמבר 2020 (IDT)

תודה. ארחיב כאשר אוכל. האזרח דרור (שיחה) 10:41, 29 בספטמבר 2020 (IDT)