הפורום לאוכלוסייה, סביבה וחברה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הפורום לאוכלוסייה, סביבה וחברה הוא ארגון ישראלי שמטרתו לעסוק במשמעויות של גידול אוכלוסיית ישראל על תנאי איכות החיים, על עתיד הציבור והדורות הבאים ולהציע ולהוביל מהלכים לאומיים ארוכי טווח שייגזרו ממשמעויות גידול האוכלוסייה. הפורום הוקם בשנת בשנת 2015 על ידי פרופ' אלון טל וד"ר איל רוטנברג.

מטרות הפורום

  1. לקיים דיון חופשי, מעמיק ונטול עכבות בנושא הגידול המהיר באוכלוסיית ישראל, והשלכותיו על עתיד המדינה בפן החברתי, הסביבתי, הכלכלי והביטחוני.
  2. לרכז ידע רחב ומקיף אודות תהליכים המתרחשים בחברה הישראלית, הנובעים או קשורים בשינוי הדמוגרפי בישראל בכל תחומי החיים.
  3. על בסיס הידע שייצבר, להתריע ולהציב תמרורי אזהרה בפני הציבור ומקבלי ההחלטות בישראל על הבעיות והסכנות שאורבות למדינה כתוצאה מהמשך הגידול המהיר באוכלוסייתה, אם לא יינקטו פעולות לבלימתו.
  4. להשפיע על מוסדות השלטון, מקבלי ההחלטות וארגונים חוץ-פרלמנטריים.

ניפוץ מיתוסים וטאבואים בתחום האוכלוסין

דף שאלות ותשובות של הפורום מנפץ דעות קדומות שונות לגבי נושא האוכלוסין.[1] לדוגמה מול הטענה כי "הנגב ריק" עולה הטענה כי הנגב לא ריק - המדינה משתמשת בשטחים נרחבים בנגב לצורכי הצבא הפקת משאבי טבע ושמורות טבע, וכי כן חרף ניסיון מתמשך של הממשלה לעודד מעבר לנגב, וחרף יוקר המגורים, רוב האנשים מעדיפים להישאר מצפון לנגב.

מול הטענה כי יש מדינות צפופות יותר כמו סינגפור והונג-קונג נטען כי אלו הן ערי מדינה שבהן איו כמעט שטחים פתוחים, והן מסתמכות באופן מלא על שטחים פתוחים של מדינות אחרות לסיפוק הצרכים שלהן כמו הספקת מים ומזון, שטחי נופש ובטחון. מצב זה כלל אינו דומה למצבה של ישראל שאינה יכולה לסמוך על המדינות השכנות אליה באופן דומה.

מול הטענה כי היהודים תמיד היו בסכנת השמדה ולכן חובה להתרבות, עולה טענת הנגד כי דווקא המשך גידול האוכלוסייה מסכן את עתיד המדינה.

מול טענה של סביבתית כי דווקא תרבות הצריכה וגודל הצריכה לנפש היא הבעיה הסביבתית הגדולה יותר, טוענים אנשים הפורום כי "טביעת הרגל האקולוגית", היא מכפלה של גודל האוכלוסייה בכמות הזיהום שיוצר בן אדם אחד (המושפעת מהצריכה). לכן, הקטנת שני הגורמים חשובה כדי להקטין את הזיהום הסביבתי והשפעות סביבתיות. וכן יש היבטים שבהם אין הכרח שאדם עשיר יותר צורך יותר משאבים - לדוגמה מוזכר הגדלת השימוש בכלים חד פעמיים בחברה החרדית. וכן כל אדם גם אם הוא צורך מעט משאבים עדיין צורך משאבים שונים כמו מים, ושטחי מגורים ומייצר פסולת וביוב. כמו כן הצפיפות שנוצרת עקב מגבלת השטח גוררת עמה, מלבד נזקי סביבה, השלכות כלכליות וחברתיות קשות כגון עוני, פקקי תנועה, זיהום רעש, אלימות, דיכאון ועוד.

אנשי הפורום מזכירים כי אין צורך לנקוט באמצעים דרקוניים, כמו בסין, כדי להוריד את קצב גידול האוכלוסייה, וכי יש שלל אמצעים אחרים - עצמת נשים וקידום שוויון מגדרי, הכנסת אמצעי מניעה לסל התרופות, הקטנת מימון טיפולי פוריות, העלאת גיל הנישואין או הגיל שאפשר לקבל משכנתא לזוגות צעירים, הגדלת מימון הפלות, אכיפה וענישה כנגד פוליגמיה ונישואי קטינים, הגבלת הסבסוד הציבורי לשני ילדים ראשונים והעמסת העלויות הריאליות בעבור כל ילד נוסף, ביטול קצבאות הילדים, חינוך מיני וחינוך לאמצעי מניעה, חקיקת חוק לימודי ליבה, ועוד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.