כסף חיובי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כסף חיובי (באנגלית: Positive Money) הוא ארגון בריטי למען שינויים בתחום של כסף ובנקאות כך שיהיו בני קיימא יותר ושיתרמו ליציבות החברתית במקום לתרום להגדלת אי השוויון.

חברי הארגון רוצים מספר שינויים כדי להפסיק את המצב בו בנקים מנפחים את הכלכלה (ראו בנקאות ברזרבה חלקית, מינוף פיננסי) וכדי למנוע את המצב בו הציבור נאלץ לחלץ "בנק רעיל" שמטיל עליות את הסיכונים שלו (מצב שנקרא סיכון מוסרי). הם רוצים גם להפסיק את היכולת של הבנקים ליצור כסף (כסף כחוב) ולהשתמש בפריבילגיה הזו כדי לשפר את הרווחה החברתית.

הדרישות של הארגון לשינויים במערכת הבנקאות כוללים:

  • בנקים ידרשו לבקש את רשות הציבור לפני שהם מהמרים עם הכסף שלנו. - הארגון מציע כי לכל לקוח בבנק יהיו שני סוגי חשבונות - חלק חשבון שהוא 100% בטוח, ועוד חלק שאותו ניתן להשקיע עם סיכון מסויים ולקבל עליו ריבית.
  • בנקים ידרשו להגיד לציבור מה הם עושים אם הכסף שלנו - בנקים צריכים להגיד אם הם משקיעים את הכסף בדבר חיובי או שלילי מבחינה חברתית. אם בנק רוצה להשקיע כספים בחברות נשק, או בחברות לכריתת יערות או בספקולציות על מזון שמעלות את מחיר המזון ופוגעות בחקלאים (בעיקר בעולם השלישי), יש צורך ליידע את המשקיעים על כך, כך שיוכלו לקבל החלטה אם הם רוצים להשקיע את הכסף בדברים אלה.
  • להפסיק את הרשות של בנקאים להדפיס כסף, ולהשתמש בזכות זו למטרות חיוביות - כיום בנקים מדפיסים את רוב הכסף והדבר גורם לבעיות כמו המשבר הפיננסי ב-2008. אבל אי אפשר לסמוך גם על פוליטיקאים שעלולים להדפיס כסף לפני בחירות. במקום זה הזכות להדפסת כסף צריכה להיות בגוף עצמאי מקצועי ושקוף. גוף זה לא יוכל להדפיס כסף אם קיימת עליית מחירים.

קישורים חיצוניים

כסף

רקע: בנקאות ברזרבה חלקית - כסף פיאט - אינפלציה - מס אינפלציה - אשליית הכסף - מדד המחירים לצרכן - הסתערות משיכות - מינוף פיננסי - סיכון מוסרי

1914 Sydney Half Sovereign - St. George.jpg

כלים לשינוי: מטבע משלים - מטבע קהילתי - טרה (מטבע) - תוכנית שיקגו - בנקאות ברזרבה מלאה - בנק חברתי - איגוד אשראי - פנסיה ירוקה - כלכלה שיתופית - מכפיל מקומי 3 - מס טובין

אישים וארגונים: ברנארד לייטר - ג'ון קנת גלבריית - מייקל רובות'אם - ריצ'ארד דות'וויט - מוחמד יונוס - כסף חיובי

ספרים מאמרים וסרטים: כסף כחוב - מטבע קהילתי- כלי חדש למאה ה-21 - קורס בהתרסקות - האקולוגיה של הכסף - סופו של הליברליזם המפסידני - היסטוריה קצרה של אופוריה פיננסית