מוחמד יונוס

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוחמד יונוס, בנאום בפורום הכלכלי העולמי, 2012

מוחמד יונוס (באנגלית: Muhammad Yunus); נולד בצ'יטגונג, בנגלדש ב-28 ביוני 1940) הוא דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת ונדרבילט (טנסי, ארצות הברית) ומכהן כפרופסור לכלכלה באוניברסיטת צ'יטגונג בבנגלדש, הקים ב-1983 את בנק גרמין (Grameen) המעניק מיקרו קרדיט. פעולותיו למיגור העוני וליצירת שגשוג חברתי "מלמטה" (כך על פי הוועדה) זיכו אותו ואת הבנק בפרס נובל לשלום לשנת 2006. היה זה מקרה חריג שבו זכה בפרס ארגון עסקי הפועל למטרות רווח.

רעיון המיקרו קרדיט: לתת הלוואות קטנות לאנשים שלא יוכלו לקבל הלוואות מבנקים גדולים. אנשים אלו הם יזמים שישקיעו את כספם ויוכלו להחזירו. יונוס ביקש לראות את המעלות של העניים: לאפשר להם באמצעות הלוואה להגיע לעצמאות כלכלית.

בשנת 1974 סייר יונוס עם קבוצת סטודנטים לכלכלה מאוניברסיטת צ'יטגונג בכפר נידח בבנגלדש. שם הם פגשו באישה אשר יצרה רהיטים מבמבוק. האשה סיפרה להם כיצד לוותה מעט כסף על מנת לקנות את חומרי הגלם בריבית גבוהה של כ-10% לשבוע. הסטודנטים הבינו כי לו יכלה האישה ללוות את הכסף בריבית סבירה יותר, הייתה יכולה להתפרנס מעבודת ידה. מקרה זה הוא דוגמה לכך שעניים מתקשים לקבל הלוואות, שהוא סוג של מלכודת עוני.

יונוס הלווה מכיסו סך של כ-17 פאונד (בריטי) ל-42 עוסקים זעירים כדוגמת האישה הזו. הלוואה זו איפשרה לאותם העוסקים הזעירים לפתח את עסקיהם באופן שיוציא אותם ממעגל העוני ויאפשר להם להתפרנס מעבודתם.

כיום מעניק הבנק הלוואות לכ-2.1 מליון איש בכ-37,000 כפרים ומעסיק לשם כך כ-12,500 עובדים ב-1,084 סניפים ברחבי בנגלדש. 94% מההלוואות ניתנות לנשים ולמעלה מ-98% מההלוואות משולמות חזרה לבנק על ידי הלווים (שיעור גבוה אף מהשיעור הממוצע בבנקים מערביים "רגילים").

שיטת המיקרו קרדיט הועתקה ב-58 מדינות נוספות לרבות ארצות הברית, קנדה, צרפת, הולנד, נורווגיה וישראל.

קישורים חיצוניים

כסף

רקע: בנקאות ברזרבה חלקית - כסף פיאט - אינפלציה - מס אינפלציה - אשליית הכסף - מדד המחירים לצרכן - הסתערות משיכות - מינוף פיננסי - סיכון מוסרי

1914 Sydney Half Sovereign - St. George.jpg

כלים לשינוי: מטבע משלים - מטבע קהילתי - טרה (מטבע) - תוכנית שיקגו - בנקאות ברזרבה מלאה - בנק חברתי - איגוד אשראי - פנסיה ירוקה - כלכלה שיתופית - מכפיל מקומי 3 - מס טובין

אישים וארגונים: ברנארד לייטר - ג'ון קנת גלבריית - מייקל רובות'אם - ריצ'ארד דות'וויט - מוחמד יונוס - כסף חיובי

ספרים מאמרים וסרטים: כסף כחוב - מטבע קהילתי- כלי חדש למאה ה-21 - קורס בהתרסקות - האקולוגיה של הכסף - סופו של הליברליזם המפסידני - היסטוריה קצרה של אופוריה פיננסית