משתמש:אלכסנדר סעודה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נולדתי בברית המועצות בלנינגרד(עכשיו סנקט-פטרסבורג) ב 16.11.1984. עליתי לארץ בספטמבר 1990. סיימתי תיכון רוגוזין בקרית אתא ב 2003. בתיכון הזה דרך הגב הפנו אותי לפסיכולוג בגלל שהשתדלתי לא לדרוך על נמלים כאשר אני הולך ואפילו לפעמים הרמתי זבל שזרקו אנשים אחרים. אחר כך חשבו שאולי כדאי לקשר אותי עם נציג מהחברה להגנת הטבע וכך החלה ההתקשרות שלי עם עולם הסביבה.. התקבלתי לאוניברסיטת חיפה לפקולטה להיסטוריה אבל נשרתי כי ראיתי שהדעות שלי שונות מאוד ממה שמלמדים שם. לא הסכמתי שארצות הברית היא המדינה הטובה ביותר רק בגלל שיש בה יתר כסף לא חשבתי שהרומאים ביצעו "עיור" בגליה. לא רציתי לבזבז סתם כסף ולקבל ציון נכשל רק בגלל שאני לא רוצה לשקר.

הסבר קצר של הדעות שלי

אני חושב שכאשר אלוהים יצר את העולם הוא נתן לאנושות חוקים מסוימים שהם צריכים למלא כדי לשרוד. נראה שבני האדם הפרו לא מעט חוקים בין היתר לקחו יותר מה שהם צריכים תוך פחות עמל ממה שהם צריכים מאנשים אחרים באמצעות שוד וניצול (יש לציין שאנשים אשר הפרו את החוקים האלה בדרך כלל הפרו גם חוקים אחרים). הדבר הביא למחסור אצל בני אדם רבים ולעודף אצל בני אדם אחרים. שני ההשלכות הביאו לחוסר אושר אבל העיקרון המשיך לגרוף עוד תומכים בין היתר כי מי שהתנגד עשה את זה באמצעות שימוש בנשק ולא על ידי השמדה כוללת של הנשק בכל עולם ולכן תמיד הפסיד כי משטר המבוסס על שוד תמיד יוכל הקים צבא מיקצועי גדול יותר ולחמש אותו טוב יותר בגלל שיהיה לו יותר כסף.

אחרי המהפכה התעשייתית בני האדם המשיכו לקחת יותר ממה שהם צריכים תוך פחת עמל ממה שהם צריכים וכן ליצור מציאות וירטואלית באמצעות מכונות. הדבר הביא לחוסר אושר גדול וכן להרס סביבתי מתמשך. שוב בגלל שאף אחד לא נניסה להשמיד את הנשק ברמה הגלובלית וחוקי המלחמה המצויינים לעיל העיקרון הזה המשיך ליצבור תומכים עוד ועוד. אם לא יחזרו בני האדם למלא את החוקים הציויליזציה האנושית תעלם במהרה.

אני לא רואה משמעות במושגים כמו קידמה ופיתוח כי לדעתי טכנולוגיה אמורה להיות כלי ולא מטרה - צריך להגיע לרמה הטכנולוגית המיטיבה עם האנושות, לא יותר ולא פחות. לדעתי המושגים האלה הם פשוט תוצר של הסכסוכים כאשר כדי לנצח במלחמה תמיד צריך יותר טכנולוגיה, ואף אחד לא חשב שהדרך הטובה ביותר להתגונן מפני תקיפה היא להשמיד את כל הנשק בעולם. כאשר תהליך כזה נמשך הרבה זמן אפשר לחשוב בטעות, שיש איזה שהוא תהליך לא תלוי באדם שגורם כל הזמן ליותר טכנולוגיה.

לכתוב באתרים כמו אקו ויקי הוא חשוב מאוד מבחינתי כי בשונה מפעילים ידועים כמו דב חנין או גרטה טונברג, אני חושב שהמפתח לפתרון הבעיות הסביבתיות הוא לא נצחון בכוח על הטייקונים או מהפכה או משהו כזה אלה הצגת הפתרון והבעיה, הצגת המידע הנכון. אני לא רואה שום רווח לאף אחד מהשיטה הנוכחית כן לאף אחד כולל עידן עופר או יצחק תשובה. אני חושב שהיא נוצרה בעיקר בגלל שלא ידעו איך ליצור משהו טוב יותר. כלומר כמות הכסף בבנק אומנם גדלה אך איכות החיים יורדת. ניסיתי לכתוב את זה בכל מיני מקומות בתנועות שמאל שונות כאן וברוסיה (חשבתי שבגלל שאולי נשאר שם משהו מברית המועצות אולי אפשר להצטרף לתנועות השמאל שם והם יקבלו את זה ביתר אהדה אבל התברר שאין הרבה הבדל) אבל ללא הצלחה גדולה. לכן חשוב לי מאוד לקבל במה כאן. מכיוון שהברירה לדעתי היא או לשנות את השיטה או להיכחד (כאשר יכחדו עשירים כעניים) לדעתי מה שחשוב הוא להציג איך להגיע לפתרון ובמוקדם או במאוחר האנשים יקבלו אותו.

הקושי המרכזי לדעתי הוא הבנת הפתרון: להבין איך להגיע אליו לפי אילו כללים האנושות צריכה לנהוג. זה לא קל. הרבה פעמים הייתי צריך לשנות את הדעה שלי בנושא זה או אחר. למדתי שכאשר מתעסקים בנושאים גדולים כאלה חשוב במיוחד לא להיתקע בטענה שעכשיו כבר לא נראת נכונה רק כדי לא להודות בטעות. להודות בטעות נראה כמשהו שמפחית מהאמונה ביכולת של הבן אדם להגיע להחלטות נכונות אבל בפועל מעלה אותם, כי אדם כזה יוכל להתקרב לאמת האוביקטיבית שלדעתי קיימת יותר מאדם שלא מודה או שמתקשה בזה.

כל מה שנכתב באקו ויקי בדרך כלל קשור ישירות לפולטיקה ולכן גם לדעות הפוליטיות של הכותב. מהבחינה הזאת, אני מודה, קשה לי להגדיר את הדעות שלי כימין או שמאל. אני תומך בכלכלה קומיניסיטית ובשלום עולמי שזה מתקשר לשמאל, כך שאם להגדיר לפי זה, אני שמאלני. לעומת זאת למרות שאני בהחלט מתנגד לכל אלימות ביחס לקהילת הלהט"ב, אני חושב שהתופעות הקשורות לקהילה הזו הם תוצר של בעיות סביבתיות ובראותיות כמו אורח חיים יושבני, השמנה, זיהום פלסטיק וזיהום בכימיכלים בכלל, קרינה. כל אלה לפי המחקרים שקראתי משבשים את המערכת ההורמונלית. אני גם לא בטוח לגבי טבעונות, כי נראה לי שמה שקובע את ההשפעה הסביבתית היא הדרך בה משיגים את האוכל - ילידים לדוגמה אוכלים בשר אבל בעלי השפעה סביבתית נמוכה. אני מאמין באלוהים, כמו הרבה פעילי סביבה אחרים. אני גם מתנגד לרעיון של מדינת כלל אזרחיה כי לדעתי זה לא יספק לא את הערבים ולא את יהודים שרוצים זכות להגדרה עצמית. אני גם לא אוהב את הרעיון של לגליזציה של סמים קלים כמו הקאנאביס - לדעתי צריך לשאוף לבריאות דרך שיפור תנאי החיים הפיזיים והנפשיים ולא דרך יצירת אשליות. כך שמהבחינה הזאת אני ימני או ימין מרכז, קשה לי להגדיר.

ערכים להם תרמתי

ערכים מרכזיים

התחממות גלובאלית, קיימות, כלכלת מצב יציב, מחסור ועודף, נשק, פלסטיק, תחבורה בת קיימא, חקלאות בת קיימא. כמו כן תרמתי לכמה ערכים הקשורים לערכים האלה לדוגמה כל מיני ערכים הקשורים להשפעות ההתחממות העולמית, כמו לדוגמה השפעת שינויי האקלים על בצורת ומידבור,

ערכים הקשורים לסוגים שונים של תחבורה בת קיימה

מטרונית ועוד.

ערכים הקשורים לשטחים טבעיים

יער, טבע עירוני ועוד.