מהפכות טכנולוגיות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מהפכה טכנולוגית היא סוג של שינוי טכנולוגי משמעותי אשר גורר תהליכים חברתיים ומשנה בצורה מהותית את ההווי החברתי-כלכלי בעולם. השימוש במילה "מהפכה" יוצר תחושה של שינוי מהיר, אם כי חלק מן המהפכות הטכנולוגיות נמשכו אלפי שנים (המהפכה החקלאית) וחלקן מאות או עשרות שנים. הן "מהפכה" במובן שהן גררו שינוי משמעותי של חיי בני האדם וכן לפעמים גררו שינוי אקולוגי משמעותי.

בהיסטוריה האנושית התרחשו מספר מהפכות חברתיות -טכנולוגיות כאלה.

 • ביות האש - לפני כמה מאות אלפי שנים - שימשה לשם ברוא חלקות יער, לשם חימום , בישול והרחקת חיות טורפות.
 • מהפכת השימוש בכלים (בכללם כלי אבן, חוט ומחט ועוד)
 • מהפכת החקלאות[1]
 • מהפכת מתכות היסוד - נחושת, ברונזה, ברזל.
 • תהליך הובלה באוניות - אפשר מסחר בקנה מידה גדלים והולכים ובהמשך גם גלובליצזיה
 • מהפכת הכתב [2]
 • מהפכת הכסף וחובות[3] מהפכה שהיא במידה רבה גם מהפכה תרבותית ודורשת אמון.
 • מהפכת הדפוס - אפשרות להעתיק , לשכפל ולהפיץ רעיונות בקנה מידה גדול ובצורה זולה - על ידי ספרים ועיתונים. דבר שדחף את המהפכה המדעית ושינוים חברתיים אחרים כמו שינויים בדת, פרסום של אידאולוגיות וחיזוק של לאומיות.
 • המהפכה התעשייתית ובכלל זה מהפכת מנוע קיטור, מסילות הברזל ורכבות, מכונות לייצר מוצרים רבים, מכוניות, עיור, ביוב , הפקת חשמל, בתים מודרניים , זיהום הרחבה רבה של תעשיית הכרייה ועוד תהליכים רבים.
 • מהפכת הטלגרפיה-טלפוניה - אפשרות תקשורת קלה מרחוק, הן לבני אדם יחידם והן לבנקים ותאגידים שיכלו להתרחב מאד. אפשרות קלה יותר לצבאות גדולים של מעצמות קולנליאליות לשלוט על עמים ילידים ללא תעשייה.
 • מהפכת הנשק החם - תחילה תותחים ולאחר מכן רובים , אקדחים, מקלעים וטילים שיצרו יתרון לגודל של מדינות בעלות אוכלוסיות ולכן צבאות גדולים יותר, גרמו להעלמות מבנים פאודליים והובילו למלחמות גדולות יותר ולכן גם לבריתות הגנה גדולות יותר.
 • המהפכה המיקרוביולוגית ששינתה את אורח החיים מבחינות כמו איבוד בני משפחה, תוחלת חיים, נישואים, יתומים , ושיפרה מאד את איכות החיים.
 • מהפכת החשמל שאפשרה לשחרר אנשים ובמיוחד נשים מעבודות רבות ומייגעות - שאיבת מים מהבאר, כביסה, קרור ושימור מזון, תאורה, חימום ומיזוג הבית, נקיון ועוד. וכן אפשרה שינויים רבים אחרים כמו בניית רבי קומות (מעליות) עבודות של אנשי מקצוע רבים עם כלים חשמליים ועוד.
 • מהפכת התעופה שאפשרה תיירות, הקמת עסקים בין לאומיים, וכן העניקה יתרון צבאי למדינות עשירות ומתחוכמות יותר.
 • המהפכה האטומית - כולל שימוש בכורים גרעיניים ליצירת חשמל וכן נשק גרעיני שיוצר הן איום והן משנה את דפוסי הלחימה והדיפלומטיה בין מדינות.
 • גלולות למניעת היריון שגרמו לשינויים רבים בחיי המשפחה ואפשרו חופש רב יותר לנשים.
 • מהפכת המחשוב - יכולת עיבוד חזקה בהרבה, אפשרות קלה יותר לנהל חברות גדולות יותר ולכן עוד יתרון לגודל לחברות אלה.
 • מהפכת החלל והלווינים - כולל שימוש בלוונים לשם תקשורת, מחקר, ריגול , רשת GPS ובעתיד אולי גם אפשרות של מושבות בחלל
 • מהפכת האינטרנט - קשר בין אנשים ממקומות שונים, שינוי אמצעי התקשרות , שינוים פוליטיים בגלל רשתות חברתיות, צמחית תעשיות הי-טק , מסחר באינטרנט וכן אפשרות קלה יותר לנהל חברות גדולות עוד יותר בעלות פריסה עולמית.
 • מהפכת הסמארטפונים

חלק מהמהפכות כמו מהפכת מתכות היסוד או מהפכת החקלאות התרחשו ביבשות שונות בזמנים שונים אך המונח מתאר פרקי זמן גמישים בהם מהפכות אלה התחילו במקומות השונים יחדיו.

ישנן מהפכות משוערות עתידות כמו מהפכת הרובוטיקה, מהפכת למידת המכונה (סוג ספציפי של מהפכת אינטליגנציה מלאכותית), מהפכת יישוב מערכת השמש, מהפכת הטרנס-הומניזם ועוד.

מהפכת הסמארטפונים

מהפכת הסמארטפונים היא העת בה סמארטפונים ("מחשביי כיס") החלו להיות נפוצים בקרב כלל האוכלוסיה.

עת זו היא שנת 2007, אז שוחרר לציבור הרחב מוצר אייפון iPhone 1 של חברת Apple האמריקנית שהיה הסמארטפון הנגיש לכלל הציבור הראשון.

בעקבות זאת, החל שימוש נרחב באפליקציות נייטיב במכשירי טלפוניה ← אפליקציות שעד אז היו נגישות רק ממערכות מחשב מסוג דסקטופ או לפטופ.

ישנם יתרונות אדירים שבאו עם תקופה זו אך ישנה גם הרסניות רבה שבאה עימה כמו הפיכת השימוש במדיה חברתית, אפליקציות הכרויות ועוד לשטחי ואינטנסיבי.

מהפכת הרובוטים

מהפכת הרובוטים היא מהפכה טכנולוגית עתידית אפשרית המתאפיינת בשימוש ברובוטים כמעט בכל תחום ייצור ושירות.

אם לפני המהפכה רובוטים קמעונאים שימשו רק לניקוי בריכות, ניטרול מטעני חבלה, ניקוי רצפות בתים, הגשת אוכל במסעדות ופסי ייצור ספציפיים, הרי שעם המהפכה הם ייעשו זמינים לשימוש נרחב גם בחקלאות, ניקוי חלונות בבניינים גבוהים, הכנת מזון במסעדות, גננות כללית, שמירה על קשישים, סיוע לנכים, סיוע לבודדים ועוד.

מהפכה זו נקשרת עם אבטלה טכנולוגית שלא הייתה כמותה בדורות קודמים אשר ניתן יהיה להתמודד עימה דרך הכנסה בסיסית לכלל ומודולים של כלכלה עם שימוש חלקי בכסף[4].

קיים חשש רציני שהמין האנושי ייעשה תלוי מדי ברובוטים כך שאם ייגרם אסון אלקטרו-מגנטי כל שהוא בכדור הארץ שימנע מכלל הרובוטים לפעול למשל בשל מלחמה או אם רבים מהרובוטים ייהרסו בשל מלחמה או אסון טבע ותישאר תשתית לקויה אנשים יתקשו לתפקד ואולי אף לנוע ויגוועו ברעב.

הפתרונות להתמודד עם זה הם הכשרת בני נוער לעסוק בחקלאות כחלק ממערכת החינוך, הבטחה כי כל משק בית וכל בניין ציבורי יגדל מזון בעצמו (בנייה אקולוגית מודולרית), הבטחת איחודי מדינות למספר מצומצם (שניתן לדיון) של מדינות או מדינה אחת לאנושות עם צמצום הסיכוי למלחמות, הקמת מושבות על פלנטות וירחים סמוכים וכדומה.

מהפכות לא טכנולוגיות

מהפכות טכנולוגיות הן דוגמאות לשינוי חברתי משמעותי אבל קיימים שינוים חברתיים משמעותיים גם ללא קשר לטכנולוגיה או שטכנולוגיה שיחקה בהן תפקיד אבל עיקר מהותן היה שינוי תרבותי-חברתי.

המהפכה הלשונית שהיא שינוי ביולוגי היא המהפכה המשמעותית ביותר כנראה בתולדות האנושות שכן היא אפשרה מבנים חברתיים וטכנולוגיים יותר ויותר מורכבים.

המצאות חברתיות או פילוספויות אחרות כוללות את המצאת הדת, התפתחות האומנות, התפתחות שבטים, התפתחות המושג של אל-יחיד, תפיסת המוסר היהודי (איש בחטאו ימות), ערי-מדינה, מלוכנות, התפתחות המשפט הליברלי והפרדת רשויות, ליברליזם וזכויות אדם, פילוספיה, היסטוריה, דמוקרטיה, המהפכה המדעית, קפיטליזם, ביטול העבדות, פמיניזם, התפתחוות החילוניות ואתאיזם, פסיכלוגיה, אקולוגיה ועוד. המהפכה המדעית היא דוגמה לשינוי שנבע בראש ובראשונה משינוי במחשבות של אנשים - כיצד ניתן לחקור את העולם בצורה מסודרת יותר - ושינוי זה גרר שינויים טכנולוגיים רבים, שחלקם סייע להמציא מכשירי מדידה, חישוב וארכוב חדשים שסייעו לפתח את המדע עוד.

ראו גם

הערות שוליים

 1. ^ המהפכה החקלאית \ המהפכה הנאוליתית
 2. ^ תחילה בעיקר דרך חריטה
 3. ^ בתחילה בדברים מוחשים כמו שקי שעורה ובהמשך במטבעות ו\או שטרות
 4. ^ או בעתיד הרחוק, כלכלה ללא כסף