מוצר משותף

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מוצר משותף או משאב משותף (באנגלית: Common-pool resource) הוא סוג של מוצר כלכלי יריבי ולא בלבדי. מוצר יריבי פירושו מוצר שצריכה שלו על ידי אדם אחד מקטינה את מלאי המוצר שזמין עבור אדם אחר. מוצר לא בלבדי פירושו שקשה או בלתי אפשרי למנוע מאחרים לצרוך אך המוצר גם אם הם לא שילמו עליו. מוצרים משותפים רבים הם תוצרים של הסביבה הטבעית והביוספרה כמו שדות דיג, יערות, מקווי מים מתוקים, מרבצי פחם או מחצבים אחרים. יש גם מוצרים משותפים אחרים שהם מעשה ידי אדם כמו מערכות השקייה.

מוצרים משותפים דומים למוצר ציבורי בכך שקשה למנוע את הגישה אליהם, אבל בניגוד למוצר ציבורי הם יריביים, ובתכונה זו הם דומים למוצר פרטי. בניגוד למוצר פרטי הם לא בלבדיים - קשה להכיל עליהם זכויות קניין. בניגוד למוצר ציבורי טהור, מוצרים משותפים עלולים לעבור דלדול או שימוש יתר עקב הגישה הקלה או החופשית אליהם. מה שמכונה הטרגדיה של נחלת הכלל. מוצר שהוא משאב משותף מכיל בדרך כלל משאב-ליבה כמו מים או דגים, שמאפיין משתנה מאגר, בעודו מספק כמות מוגבלת של יחידות-קצה שמגדירות משתנה-זרם. עבור משאבים מתחדשים כמו יער או שדה דיג יש אינטרס ארוך טווח לשמור על המאגר הבסיסי תוך צריכה שנתית של משתנה הזרם.

בלבדיות ללא בלבדיות
יריבות מוצר פרטי
מזון, בגדים, מכוניות, מקומות חניה
מוצר משותף
שדות דיג, מאגרי פחם, מאגר עצים
ללא יריבות מוצר מועדון
בתי קולנוע, פארקים פרטיים, טלוויזיה בלווין
מוצר ציבורי
טלוויזיה בשידור לאוויר, אוויר נקי, בטחון לאומי

הכלכלנית המוסדית אלינור אוסטרום חקרה כיצד מוסדות חברתיים שונים משמשים במקומות שונים בעולם כדי לנהל בצורה מוצלחת ובת קיימא מוצרים משותפים. בזכות עבודתה זו זכתה אוסטרום בפרס נובל לכלכלה בשנת 2009.

ראו גם

מוצר ציבורי
מוצרים ציבוריים: הון חברתי - אמון - כסף - רפואה מונעת - מידע - הון טבעי - שרותי המערכת האקולוגית - דייג יתר - מגוון ביולוגי
מושגים: מוצר ציבורי - מוצר פרטי - מוצר משותף - מוצר מועדון - מוצר בלבדי - מוצר יריבי - נחלת הכלל - הטרגדיה של נחלת הכלל
אנשים וספרים: לטובת הכלל - חברת השפע - הלוגיקה של פעולה קבוצתית - אלינור אוסטרום - דייוויד בוליר

קישורים חיצוניים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.