מוצר פרטי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מוצר פרטי (באנגלית: Private good) הוא מוצר או שירות שמעניקים שירות מועיל לאנשים, וכן הוא בלבדי ויריבי. מוצר בלבדי הוא מוצר שהבעלים שלו יכול להחיל עליו זכויות קניין, ולמנוע ממי שלא שילם עליו להשתמש במוצר או לצרוך את שירותיו. מוצר יריבי הוא מוצר שהשימוש בו מונע את הדבר מצד אחרים. כאשר המוצר הפרטי נמצא במחסור ביחס לביקוש אליו, הוא מוצר כלכלי. דוגמאות למוצרים פרטיים הם מכוניות פרטיות, מזון, ביגוד, דירות ועוד.

מוצר פרטי הוא עניין של הגדרה כלכלית. אין זה משנה אם מוצר פרטי אכן נמצא בידיים פרטיות, בידי ממשלה או קבוצה אחרת או בכלל אסור למסחר (לדוגמה עבדים, איברים), עדיין מדובר במוצר פרטי. רוב הניתוח של חקר הכלכלה ובמיוחד כלכלה נאו-קלאסית מתייחס למוצרים פרטיים. תכונות רבות המיוחסות לשוק חופשי לדוגמה הנחה של הקצאה יעילה על ידי השוק, וטיעונים בעד שוק חופשי או שוק משוכלל מניחים בצורה משתמעת או בצורה מפורשת כי הניתוח מדבר על מוצרים פרטיים.

ההפך המושלם ממוצר פרטי הוא מוצר ציבורי - מוצר שהוא לא-יריבי ולא-בלבדי. בניגוד למוצרים ציבוריים פחות סביר שבמוצר פרטי תתקיים בעיית הטרמפיסט.

אחת הדרכים הנפוצות להסתכלות במוצרים בכלכלה היא לבחון את רמת התחרויות בהשגת מוצר מסויים ואת האפשרות של מניעת הצריכה הזו. לדוגמה לא ניתן למנוע מאחרים להנות מנוף יפה או מאוויר נקי ולכן הם אינם מוצרים פרטיים. אוויר נקי יכול להיות מוצר ציבורי על כדור הארץ אבל הוא מוצר פרטי בסביבה שבה הוא מצוי במחסור - כמו מתחת למים או בחלל.

בלבדיות ללא בלבדיות
יריבות מוצר פרטי
מזון, בגדים, מכוניות, מקומות חניה
מוצר משותף
שדות דיג, מאגרי פחם, מאגר עצים
ללא יריבות מוצר מועדון
בתי קולנוע, פארקים פרטיים, טלוויזיה בלווין
מוצר ציבורי
טלוויזיה בשידור לאוויר, אוויר נקי, בטחון לאומי

קישורים חיצוניים

מוצר ציבורי
מוצרים ציבוריים: הון חברתי - אמון - כסף - רפואה מונעת - מידע - הון טבעי - שרותי המערכת האקולוגית - דייג יתר - מגוון ביולוגי
מושגים: מוצר ציבורי - מוצר פרטי - מוצר משותף - מוצר מועדון - מוצר בלבדי - מוצר יריבי - נחלת הכלל - הטרגדיה של נחלת הכלל
אנשים וספרים: לטובת הכלל - חברת השפע - הלוגיקה של פעולה קבוצתית - אלינור אוסטרום - דייוויד בוליר