רכב חשמלי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רכב חשמלי (Electric vehicle), משתמש במנוע חשמלי אחד או יותר לשם תנועה. רכב חשמלי יכול לקבל את האנרגיה שלו ממצבר כלשהו, מערכת כבלי חשמל, פאנלים סולאריים ועוד. רכבים חשמליים כוללים כלי רכב יבשתיים, כלי שיט, כלי תעופה ואפילו כלי רכב בחלל.

אוטובוס חשמלי בלונדון מתורצת חברת הרכב הסינית BYD

הקטגוריה הנפוצה ביותר של רכבים חשמליים נוגעת לכלי רכב יבשתיים- הדבר כולל אופניים חשמליים, מיקרו-תובלה חשמלית, מכונית חשמלית, אופנועים חשמליים, מלגזות חשמליות, משאיות חשמליות, רכבות חשמליות ואוטובוסים חשמליים לכלי רכב אלה יש יתרונות על פני כלי רכב מונעים בבעירה פנימית - בכך שהם חוסכים זיהום אוויר מתחבורה ומקטינים גם בעיה של זיהום רעש . השימוש ברכב חשמלי ממיר לרוב צריכה של נפט או דיזל לשימוש באנרגיה חשמלית שבדרך כלל מופקת כיום מפחם או גז טבעי. באופן עקרוני כלי רכב חשמליים יכולים לסייע גם למעבר לאנרגיות מתחדשות. חסרונות של כלי רכב חשמליים הוא שהשימוש הגדול יותר במצברים עלול לגרור בעיות כמו זיהום מים.

חלק מהמדינות בעולם, במיוחד סין וחלק ממדינות אירופה מנסות לקדם מעבר למכוניות חשמליות כדי להפחית בעיות של זיהום אוויר מתחבורה, בנסיון לחסוך כסף ואולי גם להפחית תלות במדינות מפיקות נפט. חברות רכב רבות הולכות לכיוון של פיתוח דגמים חשמליים, מתוך כוונה שרוב הדגמים של רכב אוטונומי יהיו גם רכבים חשמליים. במדינת ישראל יש שימוש נמוך למדי במכוניות חשמליות וברכב חשמלי בכלל, השימוש הגבוה ביותר הוא אופניים חשמליים בישראל.

יתרונות וחסרונות סביבתיים

כלי רכב חשמליים לא פולטים זיהום אוויר מהמקום בו הם פועלים. לדבר זה יש השפעה חשובה לשם הפחתת השפעות בריאותיות של זיהום אוויר שכן מידת הקרבה בין הזיהום לבין בני אדם משפיע בצורה ניכרת על מידת הסיכון של הזיהום מבחינה זו. כלי רכב חשמליים פולטים גם פחות רעש, הן בזמן מנוחה והן בתנועה.[1] להפחתת זיהום האוויר וזיהום הרעש יש חשיבות גבוה במרכזי ערים צפופות שבהם מטרדים אלה מהווים סכנה בריאותית חמורה. כמו כן בהקשר של תחבורה ציבורית שימוש במנועים חשמליים יכולה להוריד התנגדויות של תושבים שגרים בסמוך וסובלים במיוחד מהשפעות אלה.

צורות הפקת האנרגיה של רכב חשמלי הוא בדרך כלל דרך פחם או גז טבעי ויש להם השפעות סביבתיות כמו זיהום אוויר או פליטה של גזי חממה. עם זאת בחלק מהמדינות הדבר מאפשר הפחתה של הזיהום עקב שיפורים בתפעול של תחנות כוח.

עבור צוללות וחלליות יש חשיבות נוספת לשימוש במנועים חשמליים משום שאלה לא צורכים חמצן שהוא משאב במחסור עבורן. דבר זה רלוונטי גם בהקשר של התיישבות בחלל.

מחקר שנערך על ידי Cambridge Econometrics מנסה לחשב את היתרונות של הפחתת זיהום אוויר וגזי חממה דרך רכבים חשמליים. לפי אחד התסריטים שיש במחקר, אירופה יכולה להוריד את פליטות הפחמן הדו חמצני ממכוניות ב-88% עד שנת 2050. השכלולים המעורבים בכך צפויים להוריד את רמת החנקן דו חמצני ממכוניות מערך של 1.3 מיליון טונות בשנה לכ- 70 אלף טונות בשנה (כלומר ירידה של כמעט 50%). שגיאת לואה: (בקריאה לתבנית:הערה) תוכן כפול: "Electromobility could create over 200,000 net additional jobs by 2030 in Europe – study וגם 2= Transport & Environment". www.transportenvironment.org..

חסרונות של רכבים חשמליים נוגעים להיבטים שונים. חסרון אחד הוא שהם עלולים להיות חסם בפני תחבורה בת קיימא בגלל המשך הסתמכות על מכוניות (ולכן המשך שימוש בתכנון מוטה מכוניות) במקום כלי רכב חסכוניים יותר כמו רכבות ואופניים. חסרון אפשרי נוסף הוא בעיות של זיהום מים עקב שימוש במצברים. השאלה עד כמה כלי רכב חשמליים הם חלק מפתרון או בעיות סביבה תלוי בשאלה של היותם חלק ממדיניות סביבתית ובת קיימא כוללת - תחבורה בת קיימא על ידי היבטים אחרים כמו תכנון מוטה תחבורה ציבורית, עירוניות מתחדשת והליכתיות. העיצוב והשימוש של הכלים עצמם יכול לגרום לזיהום עקב השפעות במהלך מחזור החיים שלהם או להיות חלק מכלכלה מעגלית. כלי רכב חשמליים זעירים עלולים להפחית שימוש בתחבורה פעילה (הליכה ברגל, תחבורת אופניים) ולהגביר בעיות כמו זיהום, תאונות דרכים ובעיקר אורח חיים יושבני. עם זאת הם גם יכולים להקל על מעבר מהרגלים ותשתיות של כלי רכב פרטיים גדולים יותר לכיוון של שילוב תחבורה רכה לנסיעות מקומיות עם כלי רכב מהירים וכבדים יותר לנסיעות רחוקות יותר.

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ "Transport: Electric vehicles". European Commission. Archived from the original on 19 March 2011

קישורים חיצוניים