רשת תחבורה ראשית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רשת תחבורה ראשית באמסטרדם הולנד. באדום ושחור - רשת עבור מכוניות. בירוק - עבור תחבורת אופניים. ירוק כהה - רשת ראשית לאופניים, ירוק בהיר - רשת משנית לאופניים.

רשת תחבורה ראשית או רשת ראשית (בהולנדית - Hoofdnetten) היא סוג של תכנון עירוני ותכנון תחבורתי שבו לכל אמצעי תחבורה יש רשת רחובות שבהם אמצעי זה מקבל קדימות. רשת תחבורה ראשית היא תפיסה אסטרטגית לגבי איך כדאי לתכנן את התחבורה בעיר, כדי לקדם תחבורה בת קיימא, עירוניות מתחדשת, לעודד תחבורה פעילה ולהפחית בעיות של פקקי תנועה ובעיות חניה.

בערים בסגנון אמריקאי, כל אמצעי תחבורה יכול להשתמש בכל רחוב. הפירוש המעשי הוא שהמכונית, שהיא אמצעי התחבורה הכי גמיש והכי אגרסיבי, שולטת בכל רחוב, והצרכים של כל שאר משתמשי הדרך נדחקים הצידה. זהו חלק מתכנון מוטה מכוניות. לדוגמה כדי למנוע מעבר של מכוניות דרך שכונות מגורים במיוחד בפרברים, מעודדים "רחובות ללא מוצא". אלא שרחובות אלה הם ללא מוצא גם עבור הולכי רגל. המשמעות היא שהולך רגל שרוצה לעבור מרחק קצר צריך לעיתים קרובות לבצע עיקופי ענק.

בתכנון הולנדי יש רחובות שבהם התחבורה הציבורית, הולכי הרגל או הרוכבים מקבלים קדימות - הדבר בא לידי ביטוי בצמתים, בחתך הרחוב, בתכנון המהירות הרצויה ברחוב ועוד. בערים כמו אמסטרדם, יש ארבע רשתות תחבורה. רשת הולכי הרגל היא הרשת המסועפת ביותר והיא כוללת מדרכות, שבילי הליכה וגשרים להולכי רגל (מעל תעלות מים, נחלים). רשת תשתיות אופניים כוללת שבילי אופניים, רחובות אופניים, צמתי אופניים, גשרים, רמזורים ועוד הסדרים שנועדו לתת קדימות ונוחות לרוכבי אופניים. רשת האופניים היא גם צפופה למדי. ייתכנו רחובות שבהם מותרת התנועה רק לאופניים או רק להולכי רגל, וכן רחובות שבהם יהיו גם הולכי רגל וגם רוכבים, עם הפרדה ביניהם או בלי הפרדה (מדרחוב). בנוסף קיימת רשת תחבורה ציבורית - היא כוללת כבישים ראשיים יותר, רחובות מסחריים וחיבורים בשכונות שבהם יש נתיבי תחבורה ציבורית (ברחובות עם מסלולים שבהם מותר למכוניות לנסוע), מסלולי תחבורה ציבורית (רחובות בלבדיים לתחבורה הציבורית), רמזורים עם קדימות לרכבות קלות או לאוטובוסים וכו'. רשת התחבורה הציבורית היא באופן טבעי פחות ענפה מרשת האופניים וההליכה. בנוסף קיימת גם רשת כבישים ורחובות המשרתים את המכוניות.

עבור כל רשת אמצעי תחבורה מוגדרת רשת ראשית ורשת משנית. לדוגמה רשת ראשית לשבילי אופניים ורשת משנית לשבילי אופניים. הרשת הראשית היא רחבה יותר ואמורה להקיף היקפי תנועה גדולים יותר. כמו כן הגדרת רחוב כחלק מרשת ראשית מגדירה את היתרונות ברמזורים ובהסדרי חצייה של אמצעי תחבורה שונים. לדוגמה ברחוב שהוא רשת ראשית לאופניים שחוצה רחוב שהוא חלק מרשת משנית למכוניות, רוכבי האופנים יקבלו קדימות כי רוצים לתת זכות קדימה לרוכבים ברשת הראשית שלהם.

אחת ההשלכות של רשת תחבורה ראשית היא שכדי להגיע מנקודה א' לנקודה ב' בתוך העיר, אמצעי תחבורה שונים יסעו במסלול שונה. דבר זה מאפשר מגוון של תכנון קדימויות עבור תחבורה ציבורית, אופניים או הליכה ברגל, בהתאם לצרכים.

רשת תחבורה ראשית ומשנית לתחבורה ציבורית באמסטרדם - הרשת כוללת טראמים, רכבות קלות ואוטובוסים בקווי BRT.

ראו גם

קישורים חיצוניים