יום חופשי ממכוניות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יום חופשי ממכוניות (באנגלית: Car-Free Day) הוא אירוע בינלאומי שמצוין מדי שנה ב-22 בספטמבר, בו חלקים מהעיר נשארים סגורים לתנועת המכוניות הנוסעות למשך כל היום או חלק ממנו, כדי לתת לתושבי העיר הזדמנות לבחון כיצד יכולה העיר להיראות ולתפקד כשיש בה הרבה פחות מכוניות וכדי לקדם תחבורה בת קיימא - תחבורה נקיה, בטוחה ונעימה יותר. זהו אירוע שמאורגן במקומות שונים באופנים שונים.

היסטוריה

פרוייקטים בעלי מאפיינים דומים התרחשו מידי פעם לפעם על בסיס אד-הוק החל מ"משבר הנפט" של 1973. באוקטובר 1994 השמיע אריק בריטון קריאה ממוסדת לפרוייקט כזה בנאום מפתח בכינוס בינלאומי בטולדו, ספרד בנושא ערים נגישות. בשנת 1995 הוקמה התאגדות לא רשמית לתמיכה בקיום "ימים חופשיים ממכוניות" ברחבי העולם, ובתוך שנתיים מהנאום של בריטון, צוינו ימים חופשיים ממכוניות ברייקיאוויק (איסלנד), בבאת' (אנגליה) ובלה רושל (צרפת).

התוכנית הלאומית הראשונה "בעיר ללא מכוניתי" החלה בצרפת בשנת 1998 והתפשטה כיוזמה אירופאית נרחבת על ידי הנציבות האירופית בשנת 2000. באותה שנה, הנציבות הרחיבה את התוכנית לשבוע תעבורה אירופאי, שבו יום חופשי ממכוניות הוא חלק ממכלול תעבורתי שלם. כמו כן, בשנת 2000 הושקה תוכנית ל"יום חופשי ממכוניות" בינלאומי.

בעוד שהושג שינוי משמעותי במונחים של כיסוי תקשורתי, התברר כי קשה לארגן אירועים כאלה באופן שישיג הצלחה משמעותית (דבר הדורש אולי ארגון מחדש של סידורי התחבורה בעיר). לאחר תחילת שנוהת ה-2000, היוזמה לקידום תחבורה בת קיימא נקלטה בערים רבות בעולם, ויוזמה זו קודמה במיוחד באירופה כיוזמה עירונית. תנאי להצלחה של יוזמה כזו הוא תמיכה ציבורית רחבה ומחוייבות לשינוי. על פי כמה הערכות, בשנת 2005 התקיימו למעלה מ-1000 "ימים ללא מכוניות" ברחבי העולם, כאשר התוצאות היו שונות למדי במקומות שונים.

שבוע הניידות האירופאי

באיחוד האירופי החלו בשנת 2002 יוזמה דומה של "שבוע הניידות האירופאי", EUROPEAN MOBILITY WEEK. אירוע זה מתרחש בין ה-16 ל-22 בספטמבר ומקדם יוזמות שונות של תחבורה בת קיימא הכוללות אירועים לעידוד תחבורה פעילה, חניכה של יוזמות תשתית לתחבורה בת קיימא כמו הקמת שבילי אופניים חדשים וכן קיום של "יום ללא מכוניות" בחלקים של העיר. [1] חלק מהערים מקדמות פעילויות הדרכה על יתרונות של הליכה ותחבורת אופניים כולל יתרונות בריאותיים של תחבורה פעילה.

בשנת 2019 השתתפו באירוע מעל 3,100 ערים ועיירות במעל חמישים מדינות. [2]. רוב הערים שהשתתפו הן מאירופה, אבל יש גם מדינות מאסיה, ומדרום אמריקה. באותה שנה נרשמו גם מעל 1000 יוזמות של פעילות על ידי עסקים וארגונים ללא מטרת רווח. [3] דוגמה ליוזמה שנערכת באירועה היא אירוע fancy women bike ride - שנערך באחת הערים בטורקיה. [4] זו יוזמה לרכיבת המונים של נשים עם תלבושות שונות על אופניים כפעילות פמיניסטית, לעידוד אורח חיים בריא.

אירועים דומים

סיקלוביה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סיקלוביה

בכל שבוע, נסגרים לנסיעת מכוניות 70 מייל (כ-110 ק"מ) של רחובות בבוגוטה באירוע שנקרא Ciclovía. ברחובות הסגורים מתקיימות פעילויות שונות ביוזמת העירייה וביוזמת התושבים.

הדבר שבו אני נזכר כאשר אני חושב על הטיול שלנו שם, הוא החיוכים שעל פני התושבים. 1.8 מיליון קולומביאנים מנצלים את הרחובות להירגע, לשפר את בריאותם ולהתחבר לתושבים אחרים.
-- מתוך דברי הצלם של סרט שנעשה על האירוע.

מאז החלה היוזמה, היא התפשטה לערים רבות אחרות. נכון לשנת 2016 ניתן למצוא אירועים כאלה בארצות הברית, הודו, מקסיקו, קנדה, בלגיה, אוסטרליה, ניו-זילנד, ברזיל, פרו, אקוודור, ובמדינות נוספות. בשנת 2016 החלו ביוזמה חודשית כזו גם בקיגאלי בירת רואנדה. [5]

אירועים דומים נוספים

ראו גם

קישורים חיצוניים