חוק ההסדרים/מסים – העלאת המס על סיגריות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חזור לחוק ההסדרים/2009
חזור לחוק ההסדרים/קטגוריה מיסוי

תקציר

סעיפים קשורים

כתבות מהעיתונות

  • מהלילה: המס על חפיסת סיגריות התייקר, באתר ynet, 30/04/09 – שר האוצר יובל שטייניץ אישר את העלאת מס הקנייה המוטל על סיגריות בשיעור ממוצע של שני שקלים. המס המינימלי לחפיסה עלה מ-7 ל-8 שקלים. התוספת הצפויה להכנסות המדינה - 700 מיליון שקל. הצו נכנס בחצות לתוקף מיידי, אך הוא כפוף לאישור רטרואקטיבי של ועדת הכספים תוך מספר ימים

ניתוחים והשפעות

דברי הסבר

העלאת המס על סיגריות והפחתת הפטור ביבוא סיגריות:

עסקינן במס המוטל על מוצר שצריכתו יוצרת השפעות חיצוניות שליליות המתבטאות בנזקי בריאות למעשנים עצמם ולאנשים הסובבים אותם, לפיכך העלאת המס עשויה לתרום להפנמת ההשפעות החיצוניות.

תוספת המס מהעלאת מס הקניה (מ-62% ל-63% במרכיב האחוזי ומ-0.99 ל-1.25 ש"ח במרכיב הקצוב) הנה כ-700 מיל' ש"ח לשנה.

כמו כן, מוצע לשנות את בסיס המס לקביעת החבות במס כך שיהיה מבוסס על המחיר הסיטונאי במקום על המחיר לצרכן – מדובר בשינוי טכני במהותו שאינו משפיע על נטל המס, עם זאת, התבססות על המחיר הסיטונאי פשוטה ונוחה יותר מבחינה מינהלתית ומקטינה את החיכוך בין רשות המס ליבואנים ויצרנים. כדי להקטין את התמריץ לרכישה בחו"ל או בדיוטי פרי ללא מס, ותוך התאמה להמלצות ארגון הבריאות העולמי (אשר ציינו כי בישראל נהוגה שיטה מתירנית מדי בתחום יבוא הסיגריות לצריכה אישית), מוצע לצמצם את הפטור ממס קניה ביבוא סיגריות מחו"ל ל"פקט" אחד לנוסע, החל מיום 1 בינואר 2010.

תוספת המס מהמהלך המוצע – 200 מיליון ש"ח.