אנרגיה גאותרמית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אנרגיה גאותרמית (באנגלית: Geothermal Power) היא אנרגיה המופקת מהחום שאגור מתחת לקרקע של כדור הארץ ומשמשת בדרך כלל לשם חימום ולהפקת חשמל. נכון לשנת 2007, אנרגיה גאותרמית, שהיא במידה מסוימת סוג של אנרגיה מתחדשת, סיפקה כ-1% מהאנרגיה העולמית.

שיטות להפקת חשמל

כדי להפיק חשמל מאנרגיה גאותרמית ניתן להשתמש ב-3 שיטות - קיטור יבש, 'הבזקה' ובינארי. הבחירה בין השיטות תלויה בטמפרטורה, בעומק ובאיכות המים והקיטור שקיימים באזור. בשיטות של בקיטור יבש ו'הבזקה', משחררים את הקיטור (יחד עם גזים ויסודות נוספים ממעבה האדמה) לאטמוספירה לאחר השימוש, ולא מחזירים אותם למעבה האדמה. היות וקצב ניצול הקיטור גבוה ממהירות ההתחדשות שלו, שיטות אלו אינן בגדר אנרגיה מתחדשת.

בשיטה הבינארית, לאחר השימוש בנוזלים הגאו-תרמיים, מחדירים אותם חזרה לקרקע, כדי שיוכלו לקלוט שוב חום. בחלק מהמקומות מאגר המים הטבעי שהפיק את הקיטור ממאגרי המגמה התת-קרקעית, התכלה ויש צורך להחזיר עוד מים כדי לייצב את המלאי. רוב המאגרים הגאו-תרמיים הם בעלי יותר נוזלים מאשר חום, כך שהחדרת נוזלים חזרה לקרקע עלולה לקרר את מאגר החום. מסיבה זו שיש לבצע את החזרת המים באופן מבוקר, או להחזיר את המים במקום מרוחק.

לעיתים קרובות מאגר החום מתכלה לאחר מספר עשרות שנים, ואז יש להניח לו להתחמם מחדש, במשך עשרות שנים או מאות שנים, לפני שניתן להשתמש בו שוב.

פוטנציאל

אם מכלילים את החום הנלכד על ידי משאבות חום קרקעיות, ההספק הלא-חשמלי הפוטנציאלי של אנרגיה גאותרמית הוא למעלה מ-100 ג'יגה-ואט. דבר שמשמש למעלה מ-70 מדינות בעולם. בשנת 2005 בארצות הברית לדוגמה הותקנו בארצות הברית מתקנים בהספק של כ-0.5 ג'יגהואט, ומתקנים נבנו בעוד 11 מדינות אחרות.

יש הערכות שונות לגבי הפוטנציאל העולמי של אנרגיה גאותרמית. מחקר משנת 1999, טוען כי אנרגיה גאותרמית תספק הספק חשמלי בגודל של 65-138 ג'יגה-ואט.

בישראל

חברת "אורמת תעשיות" מפתחת, מייצאת ומנהלת ייצור חשמל על תשתית שדות גאותרמים. בישראל עדיין לא נמצא מקור גאותרמי מתאים.

ראו גם

קישורים חיצוניים


אנרגיה

מושגים: אקסרגיהאנטרופיההחוק השני של התרמודינמיקההחזר אנרגיה על השקעת אנרגיהאנרגיה גלומהיחידות מידה לאנרגיה

אנרגיה

אנרגיה, כלכלה וסביבה: משק האנרגיה העולמימשאבים מתכליםדלק מחצביפחםנפטגז טבעיאנרגיה גרעיניתבסיס אנרגטי לכלכלהייצור ראשונישיא תפוקת הנפטשיא תפוקת הפחםהתחממות עולמיתזיהום אווירעקרון העוצמה המקסימליתחקלאות ואנרגיה

אנרגיה מתחדשת: אנרגיה סולאריתאנרגיית רוחאנרגיה גאותרמיתייצור ראשוניאנרגיית יםביו דיזלאנרגיית גלי יםדלק אצותמשאבת חוםתנור שמשכבשן סולאריתאורת אור יוםכלי תחבורה מונעי רוחאנרגיה בת קיימא - ללא האוויר החם

שימור אנרגיה: פרדוקס ג'בונסBedZEDתחבורת אופנייםעירוניות מתחדשתבנייה ירוקהתאורת אור יוםצמחונותהתייעלות אנרגטית

אנרגיה בישראל: משק האנרגיה בישראלגז טבעי בישראלאנרגיה מתחדשת בישראלאנרגיה סולארית בישראלמוסד שמואל נאמןבתי זיקוק לנפטהחברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות