המלחת מי תהום

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המלחת מי תהום (באנגלית: Saltwater intrusion) הוא תהליך שבו אקוויפר של מים מתוקים הופך מלוח יותר כתוצאה מחדירה של מים מלוחים או מליחים לתוכו. לרוב הדבר נגרם בגלל שאיבת יתר של מי תהום מבארות בקרבת החוף או בגלל הצרה של נהרות לתעלות או בנייה של תשתיות תעלות לשדה נפט. המלחה יכולה להתרחש גם בגלל תהליכים טבעיים כמו עליית מי הים בערבות הוריקן או תזוזות קרקע. הדבר עלול להפוך את האקוויפר לבלתי ראוי לשתייה או להשקייה.

המלחת מי תהום בישראל

אקוויפר החוף עבר במשך השנים המלחה עקב שאיבת יתר ועקב כיסוי פני הקרקע דבר שגרם לכניסת פחות מים למאגר. בעיה זו חריפה במיוחד ברצועת עזה.

אגם הכנרת עובר במשך השנים המלחה, ויש חשש שהורדת המפלס עקב שאיבה יגרום להמלחת האגם על יד מאגרים מלוחים שנמצאים בקרבתו.

השפעות תהליכים סביבתיים על המלחת מי תהום

שאיבת יתר של מי תהום - אחד הגורמים העיקריים להמלחת מי תהום, יכולה לנבוע ממספר סיבות. בין היתר גידול אוכלוסין מעלה את הביקוש למי שתייה ולצרכים נוספים. גם שימוש במים לשם השקייה בחקלאות מהווה סיבה לשאיבת יתר. היבט נוסף הוא זיהום מים וזיהום נחלים שעלול להקטין את מצאי המים המתוקים ולעודד את הרשויות לשאוב יותר מהטווח הבטוח. סוגי מזהמים שונים כמו בורון (שקיים באבקות כביסה) עלולים לגרור הגדלת כמות המלח במים.

תהליכים אחרים כמו מדבור או פגיעה במערכות אקולוגיות עלולים להקטין את התשומות של משקעים שנכנסים למי התהום על ידי פגיעה בצמחייה שמספקת שירותים אקולוגיים למי תהום. שינוי דפוסי המשקעים באזור (פגיעה בהסעת גשם), את החדרת הגשם לקרקע (פגיעה בשורשי צמחים) או הגדלת האידוי של המים לפני שהם נכנסים לתת הקרקע (פגיעה בצמחים) עלולים לגרור מצב של לולאת משוב חוזר שבה מדבור מגביר המלחת הקרקע והמלחת מי תהום, והמלחה כזו מעודדת עוד מדבור.

התחממות עולמית

אחת הסכנות של התחממות עולמית היא עליית מפלס האוקיינוסים עקב הפשרה של קרחונים יבשתיים והפשרת מדפי קרח שיגרמו לעליית מפלס מי הים. בצד סכנות של הצפת שדות וערים המצויים בקרבת הים, וסכנות אחרות לחקלאות יש סכנה שעלייה כזו תביא להמלחת מאגרי מי תהום.

השפעה אחרת של התחממות עולמית על המלחת בארות היא בצורת ושינויי אקלים שעלולים להיווצר באזור. בצורת כזו עלולה לעודד שאיבת יתר ממי התהום ולעודד המלחה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

מים

מושגים ורקע: מחזור אקולוגי - משבר המים העולמי - בצורת - טביעת רגל מימית - מים אפורים -מדבור - בליית קרקע - התחממות עולמית - שינויי אקלים וקרחונים - שינויי אקלים ומדבור

מים

זיהום מים ובעיות נוספות: זיהום קרקע - מתכות כבדות - תרכובות אורגניות נדיפות - PCB - חומרי הדברה - גשם חומצי - כספית - עופרת - קדמיום - זיהום קרקע - הפלרת מי-שתייה - זיהום נהרות - התייבשות נהרות ואגמים

מים בישראל: משבר המים במזרח התיכון - משק המים בישראל - גידול אוכלוסין בישראל - חקלאות בישראל - השפעת שינוי האקלים על המים בישראל - בצורת בישראל - התפלת מים בישראל - זיהום מים בישראל - זיהום קרקע בישראל - פרבור בישראל - זיהום נחלים בישראל