העמותה לכלכלה בת קיימא

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו העמותה לכלכלה בת קיימא

העמותה לכלכלה בת קיימא (באנגלית: The Society for Sustainable Economics) היא עמותה ישראלית הפועלת לקדם את ישראל לכיוון של כלכלה מקיימת על ידי שינוי הדיון והמחקר הכלכלי, שינוי המדיניות הציבורית, שינוי חוקי המשחק הכלכליים ושינויים בתחומים משיקים כמו תרבות או קבלת החלטות באופן ישיר או באמצעות סוכני שינוי. אחד הפרוייקטים המרכזיים שלה הוא אתר אקו-ויקי, אשר היא אמונה על הקיום, הפיתוח והתיחזוק שלו.

התפיסה הכלכלית הרווחת הינה תפיסה אשר שמה דגש על הטווח הקצר, לא מתייחסת לעלויות הסביבתיות, לשירותי המערכות האקולוגיות, לחשיבות המבנים החברתיים, ומבלבלת בין רמת חיים לאיכות חיים. בשל תפיסה כלכלית מוטעית זו אנו משתמשים במשאבי הטבע בקצב העולה על קצב התחדשותם, משאירים לדורות הבאים עולם במצב הולך ומדרדר, פוגעים בבריאות ובאיכות החיים שלנו.

העמותה קמה במטרה לקדם את מימוש עקרונות הכלכלה בת הקיימא בישראל בקרב מקבלי ההחלטות וכלל הציבור. חברי העמותה הגיעו מתחומי עיסוק מגוונים: כלכלנים, ביולוגים, אנשי מחשבים, אדריכלים, אנשי עסקים, ועוד. אנו פועלים למימוש הקיימות בכל תחומי החיים ובמיוחד בתחום הכלכלי, לאור השפעתו המכרעת בכל מישורי ההחלטות.

Cquote2.png שיטתו של מדע הכלכלה, לפי עצם טיבה, מתעלמת מתלותו של האדם בעולם הטבעי. Cquote1.png
-- ארנסט פרידריך שומכר, קטן זה יפה, 1967.

מטרות

מטרת העל

העמותה לכלכלה בת קיימא פועלת למימוש עקרונות הכלכלה בת הקיימא בישראל, באמצעות קידום הפיתוח, הלימוד והיישום של תאוריה זו.

מטרות משנה

דרכי פעולה

העמותה פועלת ב-3 אפיקי פעולה:

 • שינוי מדיניות - העמותה מקדמת את עמדותיה מול מקבלי ההחלטות על ידי כתיבת ניירות עמדה והופעה מול ועדות ציבוריות וועדות בכנסת וכן מקיימת מפגשים עם חברי כנסת ופקידי ממשל. בתחום זה ניתן לציין את ניירות העמדה בתחום תגליות הגז והשפעותיהן על הכלכלה הישראלית, ניירות עמדה אלו שימשו בין היתר במאבק הגז, והיוו גם נקודת התייחסות של הממשלה והכנסת לנושא. העמותה פרסמה נייר עמדה גם בנושא האשלג והפוספטים והשפעתם על הביטחון התזונתי בישראל וזאת במסגרת ועדת ששינסקי 2.

כמו כן מקיימת העמותה קשר שוטף עם ארגוני סביבה וחברה, באמצעות קואליציות שונות או ישירות, בכדי לשתף את הידע בתחום הכלכלה בת קיימא עם פעילות הארגונים כדי ליצור מכפיל כח משותף. שיתוף הפעולה מתבצע בנושאים שונים כגון אנרגיות מתחדשות והתייעלות אנרגטית, תחבורה ציבורית, תחבורת אופניים וחקלאות מקיימת.

 • הפצת ידע וכלים לציבור הרחב – העמותה נותנת תמיכה מקצועית לאנשים וגופים המעוניינים בידע בתחום הכלכלה האקולוגית. זאת על ידי קיום מפגשים וקבוצות לימוד, תרגומים של ספרות ומאמרים לעברית, מתן הרצאות וקורסים וכן תפעול, פיתוח, קידום ומימון אתר אקו-ויקי שבו יותר מ-2,000 ערכים בנושא, והוא אתר הקיימות הגדול והפופולרי בישראל.
 • מחקר והנגשת ידע – העמותה מבצעת מחקרים כלכליים הקושרים בין התהליכים המדיניים והחברתיים המתרחשים היום בישראל ובאזורנו להתנהלות כלכלית לא מקיימת. לדוגמה העמותה ביצעה מחקר על השפעות שינוי האקלים על המצב הכלכלי והחברתי בסוריה שהיה אחד הגורמים לפריצת המלחמה בסוריה. כמו כן עוסקת העמותה בתרגום חומר מקצועי באנגלית לצורך הנגשתו לציבור בישראל.

רקע

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – כלכלה בת קיימא, כלכלה אקולוגית

לשם ניתוח בעיות ופתרונות, העמותה מיישמת את התפיסה של הכלכלה האקולוגית על פני הכלכלה הסביבתית והכלכלה הנאו-קלאסית.

כלכלה סביבתית הינה תת ענף בזרם הנאו-קלאסי שהיא התורה הכלכלית השלטת כיום באקדמיה ובממשלה, ושהבסיס העיקרי שלה פותח בשנות 1870. הכלכלה הסביבתית מקבלת עליה את הנחות היסוד של הכלכלה הנאו-קלאסית, ורואה בבעיות סביבה סוג של השפעות חיצוניות. כלומר בעיות שנובעות מכך ש"מוצרי הסביבה" או זיהומים נמצאים מחוץ למערכת השוק. כלכלה סביבתית מנסה לענות על שאלות כמו "כמה עולה נשר בגולן" או "מהו הערך הכלכלי של הנזק הנגרם מהרס של חוף ים מסויים". היא עושה זאת על ידי נסיונות הערכה וחישוב של ערכים כספיים והפנמה של העלויות החיצוניות אל תוך מערכת השוק.

הכלכלה האקולוגית היא זרם כלכלי שונה מהזרם הנאו-קלאסי. השאלה המרכזית בזרם זה היא כיצד ניתן לקיים כלכלה בת קיימא – כלומר מערכת כלכלית שתחזיק מעמד במשך דורות רבים. זו שאלה שכלל לא נשאלת בכלכלה הנאו-קלאסית (או בכלכלה הסביבתית) היות והיא מניחה את קיומו ואת יציבותו של שיווי משקל ארוך טווח בכלכלה ומתעלמת מקיומה של הביוספרה ומתפקודה כמערכת תומכת-חיים של הציביליזציה האנושית.

הכלכלה האקולוגית אינה מצומצמת רק לנושאי "טבע" אלא מביאה תובנות משלה לגבי כמעט כל תחום בכלכלה: ייצור, צריכה, צמיחה כלכלית, רווחה חברתית, עוני, אי שוויון ועוד. בניגוד לכלכלה הנאו-קלאסית, כלכלה אקולוגית דורשת בדרך כלל שיתופי פעולה עם מדענים מתחומים אחרים כמו סוציולוגיה, פסיכולוגיה, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה ואקולוגיה. היא נשענת על הידע בתחומים אלו, במקום להשתמש באקסיומות שהומצאו לפני 130 שנה.

היסטוריה ופעילות

בשנת 2005, הוקם הפורום לכלכלה אקולוגית על ידי מספר פעילי סביבה שעסקו בתחומי תרבות הצריכה, קיימות, פרמקלצ'ר, אנרגיה מתחדשת, מטבע מקומי, גלובליזציה, ועוד. חברי הפורום ערכו מפגשים חודשיים ללימוד הדדי ולהעשרה בנושאים שונים. לשם יצירת טקסט מאחד משותף ומוכר נלמד במשותף ורוכזו חומרי סיכום לספר הלימוד לתואר ראשון של הרמן דיילי בנושא - כלכלה אקולוגית: עקרונות ויישומים. לאחר מכן התקיים קורס ראשון בן 12 מפגשים בנושא של כלכלה אקולוגית לפעילים סביבתיים וגובשה מקראה בנושא כלכלה אקולוגית בה מאמרים שונים. לאחר 3 שנים, בשנת 2008, התאגד הפורום במסגרת עמותה, והוחלט לקרוא לו - העמותה לכלכלה בת קיימא.

כיום העמותה מקיימת מפגשים כל חודשיים למטרת העשרה בנושאים שונים ולקידום פעילות, וכן מועברות הרצאות מאת חברי העמותה בפורומים שונים. במקביל מתקיימת פעילות שוטפת להנגשת ידע בכלכלה בת קיימא, הפצתו, וכן בקידום מדיניות.

פעילות

פגישות והרצאות

במשך השנים נערכו פגישות שכללו הרצאות רבות בתחומים מגוונים, וכן קבלת החלטות שונות. עשרות הרצאות נערכו במסגרת מפגשי העמותה והוכנו על ידי חבריה. בין נושאי ההרצאות ניתן למנות:

פרוייקטים

הפרוייקטים העיקרים שבהם העמותה מעורבת בהם כיום (2016):

כמו כן העמותה הגישה ניירות עמדה בנושאים שונים:

פרוייקטים בעבר

הנהלת העמותה

רוב חברי הוועד של העמותה פעילים או היו פעילים בעמותות ובארגונים סביבתיים / חברתיים / כלכליים. כך למשל, עידן דורפמן היה מייסד וחבר ועד מנהל של ויקימדיה ישראל, והינו כיום חבר ועד במגמה ירוקה, ודרור רשף הינו חבר הועד המנהל של עמותות ישראל בשביל אופניים וארגון חיים וסביבה והוא גם הרוח החיה מאחורי אתר אקו-ויקי ומסייע לכנסת פתוחה. בין מייסדי העמותה ניתן למנות את ד"ר מיכל (מוקי) גרוס ממכללת אורנים, ניבה דטנר-שקד שמנעה את הקמת תחנת הכח המזהמת בקרית שמונה, וד"ר רוני לב - חברת ועד במרכז השל לקיימות. אחת מפעילות העמותה לאורך השנים היא ד"ר ליה אטינגר, הרכזת האקדמית של מרכז השל לקיימות וד"ר שחר דולב הינו מנהל תחום מחקר בפורום הישראלי לאנרגיה.

נכון לינואר 2016, אלה הם חברי הנהלת העמותה:

צוות

 • עידן דורפמן - מנכ"ל
 • ד"ר מיכל (מוקי) גרוס - רכזת חינוך
 • רוני דניאל - יועץ לעמותה

ועד מנהל

 • יהודה בראון - יו"ר הוועד המנהל
 • לביא אהרון - חבר ועד מנהל
 • עליס בן אליעזר - חברת ועד מנהל
 • נורית אגמי - חברת ועד מנהל
 • עומר מלאכי - חבר ועד מנהל
 • דרור רשף - חבר ועד מנהל

ועדת ביקורת

 • איתי ארבל, רו"ח - חבר ועדת ביקורת
 • עודד בסיס - חבר ועדת ביקורת

קישורים חיצוניים

בתקשורת
כנס העמותה, ינואר 2013 (סרטונים)