הסעת ילדים באופניים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תשעה ילדים בארגז אופניים על תלת אופן בטיול גן בתל אביב.

הסעת ילדים באופניים כוללת מגוון שיטות לרכוב באופניים עם ילדים. נושא זה רלוונטי לצורכי תחבורת אופניים במקומות ישוב וכן בהקשר של תיירות אופניים. יש עשרות עיצובים שונים לנושא שמאפשרים הובלה של ילד אחד עד שלושה ילדים. דגמים של תלת אופן או עגלות אופניים מאפשרים הובלה של עד 5 ילדים. הסעת ילדים באופניים היא פופולרית בערים שבהן יש תשתיות אופניים מעל איכות מסויימת. כמו כן היא הופכת פופולרית יותר בסיוע של אופניים חשמליים.

יש מספר פתרונות להסעת ילדים באופניים כולל "מושב אופניים", צורות שונות של אופני מטען כולל ארגז נמוך מקדימה או מאחורה, גייטור (חיבור אופניים עם גלגל אחד לאופניים), עגלה נגררת מאחורי האופניים, תלת אופן להובלת ילדים, תלת אופן עם מושבים ועוד. יש מגוון של דגמים וחברות שפונות לתחום זה, כאשר עיקר השיווק והדרישה הן במדינות אירופה. דגמים שונים מאפשרים הרכבת אנשים אחרים באופניים החל מגיל הלידה ועד הסעה של אדם מבוגר אחר.

תשתיות אופניים ובמיוחד שבילי אופניים וצמתי אופניים שמאפשרים רכיבה רציפה, מעודדים הסעת ילדים באופניים. בערים שבהן יש תשתיות אופניים ומספר משמעותי של רוכבים אפשר גם לראות נערים רוכבים באופניים, נשים רוכבות ומשפחות - כאשר דברים אלה הם נדירים הרבה יותר ללא תשתיות שבהן רוב הרוכבים הם גברים בגיל נוער ומעלה. בערים עם תשתיות אופניים מספקות יש גם הורים שרוכבים לצד הילדים ומאפשרים להם לרכוב. בעקרון רכיבה באופניים יכולה להתחיל מגיל 3 (בשיטת "ללא פדלים") אולם דבר זה נדיר יחסית ומוגבלת יותר למרחבים שבהם אין מכונית כלל. לרוב רכיבה תוך ליווי של הילד נפוצות יותר החל עם ילדים מגיל 5, כאשר הילד רוכב בצורה מודעת יותר.

נכון לשנת 2018 יש מקומות בהולנד שבהם יש "אוטובוס אופניים" - כלי רכב משותף שבו יש נהג מבוגר וקבוצה של ילדים מפעילים יחד דוושות להנעת הכלי.

פתרונות שונים להרכבת ילדים באופניים

אשה מסיעה זוג ילדים בארגז אופניים של אופני מטען בהולנד.
  • אופני מטען עם ארגז אופניים- ארגזים באופני מטען במקום קדמי או אחורי, כדו-אופן או תלת אופן, עם או בלי הנעה חשמלית. ישנם ארגזים בגדלים שונים והדבר תלוי גם בגוד הילדים, כך שהם מתאימים להסעת 2-9 ילדים. כמו כן ארגזי אופניים משמש כדי להסיע תינוקת בסל קל או בפתרון אחר. ארגזי אופניים פופולריים בהולנד ובמדינות עם רוכבים רבים. קיימים דגמים של תלת אופן קטן וחשמלי כמו -Taga להסעת ילד אחד או שניים.
  • אופני מטען חשמלים להסעת 2-3 ילדים על סבל אחורי. יש מספר דגמים שבהם הילדים יושבים מאחורי הרוכב במיקום נמוך. האופניים עצמם הם אופניים ייעודיים לנושא ויש להם שלדה חזקה יותר, ויכולת לסחוב כמות משמעותית של מטען כולל ילקוטים וכו'
  • עגלה נגררת אחרי האופניים - מתאימה להסעת תינוקות שוכבים או ילדים קטנים. היתרון הוא שאין צורך לקנות אופניים מיוחדים.
  • מושב אופניים אחורי - הפתרון הנפוץ והפשוט ביותר - הורה רוכב ומרכיב ילדים על מושב מיוחד שמולבש על השלדה של האופניים או על הסבל. פתרון כזה מתאים לילדים בין גיל שנה עד גיל 8. היתרון של מושב אופניים כזה הוא שאין צורך בקניית אופניים יעודיות.
  • מושב אופניים קדמי - משמש הורים לשם הרכבת ילד נוסף מקדימה או בהרכבת ילדים קטנים. היתרון הוא שקל יותר לדבר עם הילד והוא רואה יותר. החיסרון הוא שהילד יושב במיקום גבוה יותר ושיווי המשקל פחות טוב.
  • גייטור - חיבור אופניים עם גלגל אחד לאופניים, מתאים לילדים שהחלו לרכוב מגיל 4 או 5 בערך.
  • רכיבה לצד ילדים - הילדים עם תלת אופן, קורקינט, אופני דחיפה או אופניים רגילים. ליווי ילדים רוכבים לבית הספר היסודי הוא דבר פופולרי במקומות כמו הולנד.
סבא מרכיב ילד על מושב אופניים אחורי בתל אביב.

פתרונות שונים מתאימים לגילאים שונים. יש הורים שרוכבים עם תינוקות כאשר התינוק בסל-קל - בעיקר בפתרונות כמו אופני מטען עם ארגז, תלת אופן, או עגלה נגררת.[1] [2] [3] פתרון נוסף לרכיבה עם תינוק היא קשירת התינוק על הגוף ורכיבה - אבל התינוק הקשור מקשה על שיווי המשקל ולכן רצוי במקרה כזה אופניים נמוכים או תלת אופן. החל מגיל שנה הפתרון הנפוץ ביותר הוא מושב אופניים. בגיל שנה רוב הילדים מסוגלים לשבת בצורה זקופה לפני זה לא מומלץ פתרון כזה. ילדים מעל גיל 8 שוקלים יותר והם גבוהים יותר וקשה להסיע אותם במושב אופניים. מגיל 6 ומעלה יש יותר הורים שרוכבים לצד הילדים שלהם או פתרונות כמו גייטור. ישנם פתרונות שמתאימים גם להרכבת בני נוער או אנשים מבוגרים - אופניים רגילים או חשמליים וכן תלת אופו רגיל או חשמלי.

רוב הפתרונות להסעת ילדים באופניים דורשים איכות מינימלית של תשתיות אופניים. הורים מרגישים חוסר בטיחות ללא תשתיות כאלה. רוב הרוכבים בערים או מדינות עם מעט תשתיות הם גברים צעירים. ככל שתשתיות האופניים טובות יותר יש יותר רוכבים נשים, ובהמשך כאשר יש יותר רוכבים ורוכבות ניתן לראות יותר משפחות רוכבות או הורים המרכיבים או מלווים ילדים באופניים.

המלצות להרכבת ילדים באופניים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טיפים ליוממות אופניים

מבנה האופניים מייצר מספר היבטים פיזיקליים.

  • דברים שנמצאים במקום גבוה יותר "שוקלים יותר" ומפריעים יותר ליציבות בגלל שיש להם מומנט (כוח) גבוה יותר.
  • ככל שמרכז הכובד גבוה יותר - כך יש פחות יציבות. משני השיקולים האלה נובע שיש להעדיף הרכבת ילדים במקום נמוך ככל האפשר.
  • דברים שנמצאים יותר מקדימה עלולים ליצור יותר הפרעה בזמן פניות, בגלל שהחלק הקדמי באופניים מבצע פניות. עקב כך ברוב הדגמים עדיף להרכיב את הילד מאחורי הרוכב המבוגר.

חשוב להקפיד על זה שאין "שוונצים" מסוגים שונים (בעיקר רצועות תיקים) שעלולות להיתפס בשפיצים של האופניים ולגרור תקיעה או התהפכות.

לחץ אוויר מספיק גבוה בצמיג הפנימי חשוב כדי למנוע מצב בו הגלגל הקדמי נתקע כאשר מבצעים פניה.

יש להקפיד על חבישת קסדת אופניים לילדים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

תמונות של הורים וילדים על אופניים
תמונות של הורים רוכבים לצד ילדים
אופניים

תחבורת אופניים: תחבורת אופניים - תחבורה פעילה - אופניים חשמליים - תובלה באופניים - תיירות אופניים - כלכלת אופניים - הסעת ילדים באופניים - רכיבה על אופניים בגיל מבוגר

אופניים

תחבורת אופניים ברחבי העולם: אופניים באירופה - הולנד (אמסטרדם) - דנמרק (קופנהגן) - גרמניה - צרפת - בריטניה - שוודיה - ספרד (סיביליה) - ארצות הברית - ישראל (תל אביב-יפו, אופניים חשמליים בישראל)

תשתיות ומדיניות: תשתיות אופניים - שבילי אופניים - רחוב אופניים - צומת ידידותי לאופניים - חניית אופניים - מדרגות אופניים - תחבורת אופניים בעיר הררית - שילוב אופניים ברכבת - תחבורה בת קיימא - עירוניות מתחדשת - עירוב שימושי קרקע - חזון אפס תאונות דרכים - מיתון תנועה - תוכנית אב ארצית לתחבורה בת קיימא - עיר ללא מכוניות - איזור ידידותי להולכי רגל - קסדת אופניים - הגוצנטריות

מדריכים ופעילות: כיצד ללמוד לרכוב על אופניים - טיפים ליוממות אופניים - כיצד להימנע מפגיעת מכוניות - מסה קריטית - מסה קריטית בישראל - עירוניות טקטית - סיקלוביה - יום האופניים העולמי - ישראל בשביל האופניים