תחבורת אופניים בעיר הררית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תחבורת אופניים בעיר הררית נוגעת לתכנון וקידום תחבורת אופניים בערים ובישובים הררים. רוב תחבורת האופניים פופולרית במקומות שטוחים יחסית כמו כמו הולנד עם זאת יש כיום יש פיתוח של תשתיות אופניים במקומות עם שיפועים גבוהים.

דוגמאות בולטות לתחבורת אופניים בעיר הררית כוללות את לוזאן בשוויץ, ואת סן פרנסיסקו בקליפורניה. מקומות אחרים הם סיאטל במדינת וושינגטון וליסבון בירת פורטוגל.

פתרונות מרכזיים לתשתיות תחבורת אופניים בעיר הררית כוללים את הכלים הבאים:

  • מעליות אנכיות לאופניים (ליד גשרים)
  • דרגנוע אופניים
  • מדרגות אופניים ומסועים לאופניים.
  • שילוב שבילי אופניים לאורך קווי גובה המתחברים לרכבת/רכבת תחתית המחברת בין קווי גובה שונים.
  • סלילת שבילי אופניים נגד כיוון התנועה כדי לעקוף רחובות שיש בתוכם עליה וירידה.
  • התאמת רוחב שבילי האופניים לשיפוע של העלייה.

מבחינת הרוכבים, חלק מהרכיבות או חלק מהרוכבים יכולים להשתמש באופניים חשמליים כסיוע להתגבר על העליות.

תחבורת אופניים לערים הרריות יכולה להיות רלוונטית לפיתוח תחבורת אופניים בישראל בערים כמו ירושלים, חיפה, טבריה, צפת, גבעתיים, רמת גן, קריית שמונה, נצרת ועוד.

פתרונות טכנולוגיים

מעליות לאופניים הן מעליות רחבות המוצבות ברחובות ליד גשרים או בתחנות רכבת ומאפשרים הסעה של אופניים למעלה או למטה. פתרון כזה קיים לדוגמה בקרבת גשרים בלוזאן בשוויץ. בישראל קיימת מעלית מותאמת לאופניים בתחנת הרכבת ליד אוניברסיטת תל אביב וכן ניתן להשתמש במעליות בתחנות רכבת.

מעלית האופניים בטרונדהיים (Trondheim) בנורווגיה, היא בעצם דרגנוע או מעלית האופניים הראשונה בעולם. היא פועלת על ידי כך שהרוכב שם את רגל ימין שלו על דוושה, וזו דוחפת אותו ואת האופניים במעלה רחוב תלול בגובה 30 מטרים. המעלית הוקמה בשנת 1993 ופעלה עד 2012, בשנה זו פורקה המעלית אבל היא שודרגה והוחזרה לפעילות בשנת 2013. טכנולוגיית המעלית מכונה "CycloCable", ויצרה אותה חברת Skirail מקבוצת Poma שמייצרת פתרונות למעליות גולשי סקי. [1] [2]

סוג אחר של דרגנוע אופניים הוא דרגנוע אשר מעלה את הולכי הרגל, כאשר האופניים נמצאים לצידם בתעלת אופניים.

פתרון אחר הוא תעלה לאופניים כחלק ממדרגות אופניים. הפתרון הפשוט הוא מסילה שבה רוכב האופניים יורד מהאופניים, עולה במדרגות ודחוף את האופניים. יש פתרון אחד שבו הרוכב מטפס במדרגות ברגל אבל המסילה היא חשמלית ומסייעת לו להעלות את האופניים ללא קושי.

ראו גם

קישורים חיצוניים

פתרונות טכנולוגיים שונים
אופניים חשמליים ועליות
אופניים

תחבורת אופניים: תחבורת אופניים - תחבורה פעילה - אופניים חשמליים - תובלה באופניים - תיירות אופניים - כלכלת אופניים - הסעת ילדים באופניים - רכיבה על אופניים בגיל מבוגר

אופניים

תחבורת אופניים ברחבי העולם: אופניים באירופה - הולנד (אמסטרדם) - דנמרק (קופנהגן) - גרמניה - צרפת - בריטניה - שוודיה - ספרד (סיביליה) - ארצות הברית - ישראל (תל אביב-יפו, אופניים חשמליים בישראל)

תשתיות ומדיניות: תשתיות אופניים - שבילי אופניים - רחוב אופניים - צומת ידידותי לאופניים - חניית אופניים - מדרגות אופניים - תחבורת אופניים בעיר הררית - שילוב אופניים ברכבת - תחבורה בת קיימא - עירוניות מתחדשת - עירוב שימושי קרקע - חזון אפס תאונות דרכים - מיתון תנועה - תוכנית אב ארצית לתחבורה בת קיימא - עיר ללא מכוניות - איזור ידידותי להולכי רגל - קסדת אופניים - הגוצנטריות

מדריכים ופעילות: כיצד ללמוד לרכוב על אופניים - טיפים ליוממות אופניים - כיצד להימנע מפגיעת מכוניות - מסה קריטית - מסה קריטית בישראל - עירוניות טקטית - סיקלוביה - יום האופניים העולמי - ישראל בשביל האופניים