שינויי אקלים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף שינוי אקלימי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שינוי אקלימי הוא כל שינוי ארוך טווח ומשמעותי באקלים או ב"מזג האוויר הממוצע" שמתקיים באזור מסויים. מזג האוויר הממוצע כולל את הטמפרטורה, הלחות, לחץ האוויר, דפוסי המשקעים ודפוסי הרוחות הממוצעים. הוא כולל גם שינויים במצב הממוצע בשונות (גודל התנודות סביב לממוצע) של נתוני האטמוספירה במשך תקופות זמן שנמשכות בין עשורים לבין מיליוני שנים. שינויים אלה יכולים להתרחש עקב תהליכים דינמיים בכדור הארץ, כוחות חיצוניים הכוללים לדוגמה שינויים בעוצמת האור שבאה מהשמש, ולאחרונה גם שינויים שגורמים בני האדם.

היום, כאשר מדברים על שינויי אקלים (באנגלית: Climate change), מתכוונים בדרך כלל לשינויי אקלים מודרניים, מעשה ידי אדם, אשר נגרמים קודם כל בגלל פליטת גזי החממה - למידע עליהם ראו בדף התחממות עולמית. להשפעת שינויי אקלים כאלה על ישראל - ראו דף שינוי אקלים בישראל.

מקדש בטיקאל, עיר מאיה שהתקיימה במשך 1400 שנה, עד שחרבה וננטשה במאה ה-9 לספירה, כ-700 שנה לפני פלישת ספרד לדרום ומרכז אמריקה. אחד הגורמים שתרמו לכך היה ככל הנראה שינוי אקלימי איזורי שגרם לבצורת ממושכת.

טרמינולוגיה

ההגדרה הכללית ביותר של שינוי אקלים היא שינוי בתכונות הסטטיסטיות (בעיקר הממוצע והשונות) של מערכות האקלים הנבחנות, לאורך משכי זמן ארוכים, ללא קשר לסיבה לשינוי. לפיכך, שינויים במזג האוויר שנמשכים פחות מכמה עשורים, כמו אל-ניניו לא מייצגים שינוי אקלימי.

המונח שינוי אקלים משמש לעיתים קרובות כדי לתאר את שינוי האקלים שמתרחש כיום - התחממות עולמית עקב פעילות האדם. התחממות עולמית זו נגרמת על ידי פעילות אנושית, להבדיל משינויי אקלים מהעבר שנבעו מתהליכים טבעיים שונים. במובן זה, במיוחד בהקשר של מדיניות סביבתית, המונחים משמשים לעיתים קרובות כשמות נרדפים. פעילים סביבתיים לעיתים מעדיפים את הכינוי שינויי אקלים משום שאלו משקפים לא רק את השינוי ארוך הטווח באקלים כדור הארץ כולו, אלא גם השפעות לא ברורות מעליהן כמו השפעה על שינוי זרמי הסילון, סופות הוריקן, או גלי קור. בפרסומים מעדיים, התחממות עולמית פורשה עליה בטמפרטורת פני השטח, בעוד ששינויי אקלים מתייחסים להתחממות עולמית ולכל דבר אחר שנגרם עקב עליה בגזי החממה.

בשנת 1966 ארגון המטאורולוגים העולמי (World Meteorological Organization)הציע להשתמש מונח דומה - שינוי אקלימי (Climatic change) הוצא כדי לתאר את כל הצורות של שינוי באקלים בתקופות זמן של יותר מ-10 שנים, ללא קשר לסיבה לכך . במהלך שנות ה-1970 המונח שינוי אקלים החליף את המונח הזה והתמקד בשינויים שנגרמו על ידי בני אדם, כאשר התברר שפעילות של בני אדם היא בעלת פוטנציאל לשנות את האקלים העולמי באופן משמועתי. שינוי אקלים היו חלק מהכותרת של ה-IPCC וכן של אמנת המסגרת של האומות המאוחדות על שינוי אקלים.

אקלים ומערכות אקולוגיות

שינויי אקלים הם אחד הגורמים הראשיים המשפיעים על מערכות אקולוגיות והם קובעים במידה רבה את סוג הצמחיה במערכות אקולוגיות יבשתיות. סוג הצמחייה מושפע מכמות האור, מכמות המשקעים, ומהטמפרטורה הממוצעת וכן מהיבטים נוספים כגון לחות והרכב הקרקע. הרכב הצמחייה קובע בתורו את הרכב אוכלוסיית בעלי החיים שיכולים לחיות במערכת אקולוגית.

שינויי אקלים והכחדות המוניות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הכחדה המונית

שינויי אקלים חזקים מספיק יכולים לגרום להכחדה של מערכות אקולוגיות ואף של מינים ומשפחות מינים. אחת ההכחדות הגדולות בעבר (שבהן נכחדו באופן פתאומי מיליוני מינים) מיוחסת להתחממות עולמית שהתרחשה בעברו של כדור הארץ. הכחדות אחרות קשורות אולי לשינויי אקלים של התקררות שנבעה מהתנגשות שביטים בכדור הארץ וכתוצאה מכך כיסוי השמיים בשכבת אפר למשך מספר שנים וקירור האקלים במה שמכונה חורף גרעיני.

הכחדת פרם-טריאס (Permian–Triassic extinction event P-Tr) שהתרחשה לפני 251 מיליון שנה היא אחת ההכחדה ההמונית הגדולה ביותר הידועה עד כה. כ-53% מכלל המשפחות הימיות וכ-84% מתוך הסוגים, כ-95% מכל המינים הימיים נכחדו. כמו כן נכחדו כ-70% ממיני היבשה, לרבות צמחים, חרקים ובעלי חוליות. בגלל שאובדן החיים היה נרחב, זמן השיקום לאחר ההכחדה היה ארוך במיוחד - ייתכן שכ-10 מיליוני שנים. יש ראיות לכך שהיו עד שלוש פאזות של הכחדה בתוך תקופה זו. יש מספר הצעות לתהליכים שגרמו לכך. הפאזה הראשונה התרחשה ככל הנראה עקב שינוי סביבתי מתמשך בעוד שהפאזה האחרונה התרחשה כנראה בעקבות אסון פתאומי. מנגנונים אפשריים לאסון כזה כוללים פגיעה של מטאוריט גדול אחד או יותר; התפרצות גדולה של הרי געש; שריפה של גז טבעי או פחם באזורי מלכודות הגז בסיביר (והתחממות עולמית) או חיזוק של אפקט החממה עקב שחרור פתאומי של מתאן מתחתית האוקיינוס בגלל תהליכי של חיידקים שמייצרים מתאן. תהליכים ארוכי טווח שאולי תרמו להכחדה כוללים שינוי בגובה פני הים, הגדלת אנוקסיה (מחסור בחמצן בים), גידול ביובש באוויר ושינויים בזרמים באוקיינוס עקב שינוי אקלים.

שינוי אקלים ודעיכת חברות היסטוריות

אחד משינויי האקלים הבולטים ביותר הוא שינוי האקלים של איזור הסהר הפורה במזרח התיכון ובאיזור וצפון אפריקה. לפני כ-10,000 שנה ועד לפחות לפני 2,000 שנה, הסהר הפורה היה אחד האיזורים הפוריים ביותר בעולם. פה החל ביות החיטה והיא גודלה בכמויות גדולות בסוריה, עירק, וארץ ישראל. תרבויות רבות קמו באיזור כולל שומר, אשור, בבל, מצרים ועוד ששגשגו באיזור במשך כ-3,000 שנה ויותר. גם איזור צפון אפריקה היה איזור פורה ושימש כמקום בסיס לעיר קרתגו שהתחרתה ברומא. עם הזמן פחתה כמות המשקעים באיזור והוא הפך מדברי יותר. ג'ארד דיימונד טוען בספרו רובים חיידקים ופלדה כי זו אחת הסיבות המרכזיות לדעיכת חשיבותו של איזור המזרח התיכון, ומעבר מרכזי התרבות לאיזורים גשומים וקרירים יותר.

על פי הספר התמוטטות מאת ג'ארד דיימונד שינויי אקלים הם אחד מ-5 גורמים סביבתיים-חברתיים שתרמו להתמוטטות חברות בעבר. לפי דיימונד וחוקרים נוספים, שינויי אקלים תרמו להרס ההתיישבות הנורדית בגרינלנד על ידי זה שהאקלים הלך והתקרר דבר שהקשה על כלכלת החקלאות הנורדית. שינויי אקלים איטיים תרמו להתמוטטות חברות המאיה והאנסאזי על ידי הגברת היובש באיזורי ההתיישבות שלהם, דבר שגרם לפחות משקעים, ולתקופות בצורת.

בפרק 14 של הספר, הדן בקבלת החלטות מול משבר סביבתי מציין דיימונד כי שינוי אקלים הם מסוג הבעיות שקשה להבחין בהם היות והמגמה ארוכת הטווח מתחבאת בתוך עליות וירידות מהירות יותר. שינוי אקלימי יכול להתפתח מתמשך על פני עשרות שנים (ולפעמים יותר), ובגלל שמזג האוויר אינו משתנה באופן מונוטוני קשה להבחין בו. עליה ממוצעת של 0.01 מעלות על פני כמה שנים היא דבר שקשה לתעד אותו בגלל עליות וירידות מהירות יותר. דיימונד מביא לדוגמה עמק שחי בו בצעירותו, שההרים סביבו היו בעבר מכוסי שלג, תושבי המקום התרגלו לכך שלאט לאט השלג בהרים הלך והפשיר וכיום נדיר לראותו. דיימונד שחזר למקום בהפרש של 40 שנה יכל לשים להבדל.

התחממות עולמית

שינוי אקלימי כיום

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התחממות עולמית

אקלים תקין נחשב לאחד מ-9 התחומים שמהווים גבולות פלנטריים אשר פריצתם עלולה לסכן את קיום האנושות. שינויי אקלים חריפים מידי עלולים לגרור שינוי בנתיבים של זרמי אוויר, זרמים בעומק הים ושינויים אלה עלולים לגרור שינויים בדפוסי המשקעים. דבר זה עלול ליצור הצפות במקומות מסויימים ויובש ובצורות במקומות אחרים. לדבר זה עלולה להיות השפעה לרעה על מערכות אקולוגיות ועל מערכות חקלאות שמותאמות לסוג מסויים של אקלים.

ייתכן ששינוי אקלים הנוכחי כבר משפיע על חברות שונות - לדוגמה בצורת ממושכת בסוריה, יחד עם בעיות חקלאיות בסין (המקושרים שניהם להתחממות העולמית הנוכחית), היו אחת הסיבות ללפרוץ מלחמת האזרחים בסוריה.

בעוד שהאקלים השתנה מאוד גם בעבר, הרי שבעבר האוכלוסייה האנושית הייתה קטנה יותר (או לא קיימת - לפני קיום האדם) ומערכות החקלאות היו מקומיות יותר ולא חלק משוק מזון עולמי אחד. לדוגמה שינויי אקלים ורעב המוני בסין, לא בהכרח השפיעו על אוכלוסיית אירופה. בדומה לתחומים אחרים, גידול ביעילות והפיכת המערכת לריכוזיות יותר גורר ירידה בחוסן של המערכת שכן פגיעה ביבולי האורז בויאטנם גורר עליית מחירים של כל יבול האורז העולמי ולכך עלולה להיות השפעה על ההבטחון התזונתי והיציבות המדינית והכלכלית של מדינות אחרות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

שינויי אקלים והתחממות עולמית

רקע מדעי להתחממות עולמית: קלימטולוגיהמחזור הפחמןשיווי משקלשוק האנרגיה העולמידלק מחצביתהליך ארוך טווחתהליך בלתי הפיךהתחממות עולמיתשינויי אקליםאפקט החממהגזי חממהגרף מקל ההוקיהחמצת אוקיינוסיםעמעום עולמימודל אקלימיהפתעה אקלימיתהתקררות עולמיתטביעת רגל פחמניתפוטנציאל התחממות עולמית

התחממות עולמית

השפעות של שינויי אקלים: המסת קרחונים ושלגיםעליית מפלס פני היםהשפעה על סופותהשפעה על בצורות ומידבורהשפעות כלכליות של התחממות עולמיתשינויי אקלים וחקלאותפליטים סביבתייםההתיישבות הנורווגית בגרינלנדהשערת מדיאההשפעות ההתחממות העולמית על המזרח התיכוןרקע סביבתי חברתי למלחמת האזרחים בסוריהשינויי אקלים בישראלהנה זה בא (ספר)

מדיניות אקלים: ההיסטוריה של חקר שינויי האקליםהמחלוקת על התחממות עולמיתהפנל הבין-ממשלתי לשינויי אקליםפרוטוקול קיוטודו"ח שטרןועידת האקלים בפריזאמת מטרידה (סרט)‏מצעד האקליםהכחשת שינויי האקליםהתרמית הגדולה של ההתחממות העולמית (סרט)התחממות העולמית - מורה נבוכים

טכנולוגיה, כלים, ותחומי התמודדות: אנרגיה מתחדשתחסכון אנרגטיהתייעלות אנרגטיתתחבורה בת קיימאעירוניות מתחדשתבנייה ירוקההשפעות סביבתיות של מזון מהחישימושי קרקעחקלאות בת קיימאצמיחה כלכליתI=PATפשטות מרצוןגידול אוכלוסיןכלכלה בת קיימאזה משנה הכל